Zabytkowy most wysadzony w hollywoodzkiej produkcji? Ministerstwo nie potwierdza, nie zaprzecza

25.07.2020 | Zabytkowy most wysadzony w hollywoodzkiej produkcji? Ministerstwo nie potwierdza, nie zaprzecza
25.07.2020 | Zabytkowy most wysadzony w hollywoodzkiej produkcji? Ministerstwo nie potwierdza, nie zaprzecza
Jacek Tacik | Fakty TVN
25.07.2020 | Zabytkowy most wysadzony w hollywoodzkiej produkcji? Ministerstwo nie potwierdza, nie zaprzeczaJacek Tacik | Fakty TVN

Oficjalnie nikt tego nie potwierdza, ale wiele wskazuje na to, że ponad stuletni most kolejowy na Dolnym Śląsku ma zostać wysadzony w powietrze na użytek hollywoodzkiej produkcji z Tomem Cruisem w roli głównej. Żeby zabezpieczyć most Wojewódzki Konserwator Zabytków chce jego wpisania do rejestru zabytków.

Seria "Mission: Impossible" ma sześć części. Tom Cruise skakał w nich z samolotu, nurkował, latał, strzelał, bił się. W kolejnej części ma być podobnie. Nikt nie powie tego oficjalnie, ale na ponad stuletnim moście na Dolnym Śląsku jadący pociąg atrapa ma zostać wysadzony w powietrze.

- Most rdzewieje, linia jest nieużywana. Według wszelkich znaków na niebie, naprawa tej linii kolejowej jest ekonomicznie nieuzasadniona - mówi Robert Golba, prezes firmy Alex Stern.

Dlatego właściciel mostu, czyli spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, tak chętnie ugościła ekipę filmową na Dolnym Śląsku. Oficjalnie nikt nic nie może jednak powiedzieć. Rozmowy były poufne.

- Zawsze jeżeli pojawiają się partnerzy, którzy chcą nakręcić takie zdjęcia, to rozmawiamy z nimi, ustalamy terminy, podpisujemy umowę i wówczas te działania są możliwe - mówi Mirosław Siemieniec z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A..

Za naprawę mostu, czy raczej jego odbudowę, miałaby zapłacić ekipa filmowa.

Historycy i światowe organizacje próbują zatrzymać filmową machinę z Hollywood i uratować to, co jest od ponad stu lat symbolem regionu.

List w obronie zabytku wysłał premierowi szef Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego, w którym podkreśla, że takich budowli na całym świecie zachowało się już niewiele.

- Ten most jak powstał około 1910 roku, tak do tej pory jest kompletny, jest cały. Mimo wojny, mimo prób jego uszkodzenia. Mamy zabytek, który ma sporo lat i jest absolutnie kompletny - wylicza Piotr Gerber z Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego.

Zainteresowanie jest ogromne

Most znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, która jest zbiorem informacji o zabytkowych nieruchomościach. Zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków to za mało, żeby go skutecznie chronić. Stąd kolejne działania.

- W związku z jego zagrożeniem, z takimi anonsami różnych osób, społeczników i instytucji pozarządowych, wszczęliśmy postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków - mówi Barbara Nowak-Obelinda, dolnośląski konserwator zabytków.

Wpisanie mostu do rejestru zabytków ograniczy samodzielne dysponowanie nim przez właściciela, bo do ingerencji w konstrukcję mostu konieczna będzie zgoda organów konserwatorskich.

Ministerstwo kultury w sprawie wysadzenia mostu nie powiedziało "tak", ale też nie powiedziało "nie".

- Hollywood wie, jak takie efekty osiągać w inny sposób niż przez niszczenie oryginalnej struktury budowlanej - zapewnia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Tendencją w dużych produkcjach jest to, żeby używać jak najmniej efektów specjalnych, a jak najwięcej wykonywać zdjęcia w naturalnym środowisku z naturalnymi efektami - odpowiada jednak Robert Golba.

Samo zainteresowanie ekipy filmowej mostem już jest dla niego reklamą. Turystów jest tak wielu, że właściciel wysłał do jego ochrony Straż Ochrony Kolei.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mamy XXI wiek, a Polska od 20 lat jest w Unii Europejskiej. Dostęp do wiedzy nie powinien być problemem. A jednak - Polska jest na ostatnim miejscu w rankingu krajów pod względem użycia antykoncepcji. Różnice są znaczące, a wytłumaczenie jedno - brak systemowej edukacji.

Antykoncepcji w Polsce używa co druga młoda osoba. To daje nam ostatnie miejsce w europejskim rankingu

Antykoncepcji w Polsce używa co druga młoda osoba. To daje nam ostatnie miejsce w europejskim rankingu

Źródło:
Fakty TVN

Jest przedsiębiorcą i mieszka w Nowym Mieście nad Pilicą koło Grójca. Pan Witold Wójcik dwa lata temu niósł pomoc ukraińskim kobietom i dzieciom. Przyjął ich pod swój dach. Teraz pomaga powodzianom ze Stronia Śląskiego.

Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianom

Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianom

Źródło:
Fakty TVN

Coraz więcej osób w Polsce choruje na raka skóry. Co roku w Polsce diagnozuje się około czterech tysięcy nowych przypadków. Częstość zachorowania na czerniaka wzrasta znacznie szybciej niż innych nowotworów. Powinniśmy zdecydowanie unikać ostrego słońca, stosować kremy z filtrem i badać każdą, nawet najmniejszą zmianę na skórze.

Pani Justyna walczy z czerniakiem. Ostatnią dla niej szansą jest leczenie za granicą. Trwa zbiórka

Pani Justyna walczy z czerniakiem. Ostatnią dla niej szansą jest leczenie za granicą. Trwa zbiórka

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

- Ocena jest jednoznaczna, negatywna, jeśli chodzi o okres wydawania wiz w 2018-2023 roku - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes NIK Marian Banaś, odnosząc się do raportu Izby na temat afery wizowej. Dokument ma zostać zaprezentowany w czwartek.

Szef NIK o aferze wizowej: ocena jednoznaczna, negatywna

Szef NIK o aferze wizowej: ocena jednoznaczna, negatywna

Źródło:
TVN24

Dwa huragany z rzędu - to może wywrócić do góry nogami każdą kampanię. Na polityczny efekt huraganów Helene i Miltona liczą przede wszystkim republikanie i atakują administrację Joe Bidena. Niektóre zarzuty są jawnie nieprawdziwe, a jednak niosą się w mediach społecznościowych. W ostatnich dniach nawet sam prezydent Biden uznał, że trzeba się do nich odnieść i je odkłamać.

Mnożą się fake newsy dotyczące huraganów w USA. Donald Trump wykorzystuje katastrofę politycznie

Mnożą się fake newsy dotyczące huraganów w USA. Donald Trump wykorzystuje katastrofę politycznie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chiny podbijają stawkę w nasilającej się wojnie handlowej z Unią Europejską - tak pisze między innymi portal Politico. Pekin nakłada bowiem cła na luksusową europejską brandy - wkrótce po tym, jak Bruksela poparła cła na chińskie samochody elektryczne. Chińska decyzja uderza głównie we Francję. Właśnie Paryż najmocniej oskarżał chiński sektor pojazdów elektrycznych o korzystanie z praktyk, które dają mu niesprawiedliwą przewagę nad producentami europejskimi.

Wojna handlowa między Chinami a Europą nabiera rozpędu. Pekin nałożył cło na brandy, ale "chodzi o samochody"

Wojna handlowa między Chinami a Europą nabiera rozpędu. Pekin nałożył cło na brandy, ale "chodzi o samochody"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS