Zabytkowy most wysadzony w hollywoodzkiej produkcji? Ministerstwo nie potwierdza, nie zaprzecza

25.07.2020 | Zabytkowy most wysadzony w hollywoodzkiej produkcji? Ministerstwo nie potwierdza, nie zaprzecza
25.07.2020 | Zabytkowy most wysadzony w hollywoodzkiej produkcji? Ministerstwo nie potwierdza, nie zaprzecza
Jacek Tacik | Fakty TVN
25.07.2020 | Zabytkowy most wysadzony w hollywoodzkiej produkcji? Ministerstwo nie potwierdza, nie zaprzeczaJacek Tacik | Fakty TVN

Oficjalnie nikt tego nie potwierdza, ale wiele wskazuje na to, że ponad stuletni most kolejowy na Dolnym Śląsku ma zostać wysadzony w powietrze na użytek hollywoodzkiej produkcji z Tomem Cruisem w roli głównej. Żeby zabezpieczyć most Wojewódzki Konserwator Zabytków chce jego wpisania do rejestru zabytków.

Seria "Mission: Impossible" ma sześć części. Tom Cruise skakał w nich z samolotu, nurkował, latał, strzelał, bił się. W kolejnej części ma być podobnie. Nikt nie powie tego oficjalnie, ale na ponad stuletnim moście na Dolnym Śląsku jadący pociąg atrapa ma zostać wysadzony w powietrze.

- Most rdzewieje, linia jest nieużywana. Według wszelkich znaków na niebie, naprawa tej linii kolejowej jest ekonomicznie nieuzasadniona - mówi Robert Golba, prezes firmy Alex Stern.

Dlatego właściciel mostu, czyli spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, tak chętnie ugościła ekipę filmową na Dolnym Śląsku. Oficjalnie nikt nic nie może jednak powiedzieć. Rozmowy były poufne.

- Zawsze jeżeli pojawiają się partnerzy, którzy chcą nakręcić takie zdjęcia, to rozmawiamy z nimi, ustalamy terminy, podpisujemy umowę i wówczas te działania są możliwe - mówi Mirosław Siemieniec z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A..

Za naprawę mostu, czy raczej jego odbudowę, miałaby zapłacić ekipa filmowa.

Historycy i światowe organizacje próbują zatrzymać filmową machinę z Hollywood i uratować to, co jest od ponad stu lat symbolem regionu.

List w obronie zabytku wysłał premierowi szef Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego, w którym podkreśla, że takich budowli na całym świecie zachowało się już niewiele.

- Ten most jak powstał około 1910 roku, tak do tej pory jest kompletny, jest cały. Mimo wojny, mimo prób jego uszkodzenia. Mamy zabytek, który ma sporo lat i jest absolutnie kompletny - wylicza Piotr Gerber z Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego.

Zainteresowanie jest ogromne

Most znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, która jest zbiorem informacji o zabytkowych nieruchomościach. Zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków to za mało, żeby go skutecznie chronić. Stąd kolejne działania.

- W związku z jego zagrożeniem, z takimi anonsami różnych osób, społeczników i instytucji pozarządowych, wszczęliśmy postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków - mówi Barbara Nowak-Obelinda, dolnośląski konserwator zabytków.

Wpisanie mostu do rejestru zabytków ograniczy samodzielne dysponowanie nim przez właściciela, bo do ingerencji w konstrukcję mostu konieczna będzie zgoda organów konserwatorskich.

Ministerstwo kultury w sprawie wysadzenia mostu nie powiedziało "tak", ale też nie powiedziało "nie".

- Hollywood wie, jak takie efekty osiągać w inny sposób niż przez niszczenie oryginalnej struktury budowlanej - zapewnia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Tendencją w dużych produkcjach jest to, żeby używać jak najmniej efektów specjalnych, a jak najwięcej wykonywać zdjęcia w naturalnym środowisku z naturalnymi efektami - odpowiada jednak Robert Golba.

Samo zainteresowanie ekipy filmowej mostem już jest dla niego reklamą. Turystów jest tak wielu, że właściciel wysłał do jego ochrony Straż Ochrony Kolei.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS