Jest kolejna część podręcznika do HiT-u. "Znów przypomina zbiór felietonów"

Źródło:
Fakty TVN
Jest kolejna część podręcznika do HiT-u. "Znów przypomina zbiór felietonów"
Jest kolejna część podręcznika do HiT-u. "Znów przypomina zbiór felietonów"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Jest kolejna część podręcznika do HiT-u. "Znów przypomina zbiór felietonów"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Transplantacje przeprowadza się na świecie od ponad 100 lat. W Polsce co roku dają szanse na życie tysiącom ludzi. Dla Wojciecha Roszkowskiego, autora drugiej części podręcznika do historii i teraźniejszości, transplantacje są tak kontrowersyjne jak eutanazja czy kara śmierci. Dowiemy się też, że katastrofa w Smoleńsku to już prawie oficjalnie zamach, a z globalnym ociepleniem to nie jest takie pewne.

- To jest pamiętnik. Jak autor pamięta wydarzenia historyczne i jego tylko punkt widzenia - podkreśla Aneta Korycińska, autorka bloga "Baba od polskiego". Tak nauczyciele mówią o drugiej części podręcznika Wojciecha Roszkowskiego do historii i teraźniejszości. Książka opisuje lata 1980-2015 i już budzi duże kontrowersje, podobnie jak pierwsza część.

- Ten podręcznik znów przypomina zbiór felietonów, które można by było opublikować w prawicowej albo katolickiej prasie, a nie podręcznik dla 16-17 latków - zaznacza Justyna Suchecka-Jadczak, dziennikarka tvn24.pl.

Pod jednym zdjęciem widnieje podpis, że jedynie tradycyjna rodzina, miłość i zaangażowanie obojga rodziców zapewnia dzieciom prawidłowy rozwój. Pojawiają się też homofobiczne fragmenty mówiące o tym, że homoseksualizm to zjawisko bardziej skomplikowane i że w wielu przypadkach podlega terapii.

Widzimy także zdjęcie kobiet trzymających transparenty z hasłem "Legalna aborcja" z października 2020 roku opatrzone komentarzem, że są to młode dziewczyny domagające się aborcji na życzenie. W tamtym czasie kobiety wyszły na ulice, żeby wyrazić sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który praktycznie uniemożliwił legalną aborcję w Polsce. - To jest potworek, jeśli chodzi o stylistykę, jeśli chodzi o zawartość, jeśli chodzi o stronniczość i brak merytoryczności. To jest po prostu coś, co powinno być po prostu wydane pod egidą PiS-u - komentuje Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej.

"Hodowanie wyborców". Politycy opozycji krytykują nowy podręcznik Wojciecha Roszkowskiego do HiT
"Hodowanie wyborców". Politycy opozycji krytykują nowy podręcznik Wojciecha Roszkowskiego do HiTTVN24

Kolejne kontrowersje

"Fakty" TVN zapytały Ministerstwo Edukacji i Nauki między innymi o to, czy zapoznało się z treścią podręcznika i czy jest z niego zadowolone. "Minister Edukacji i Nauki dopuszcza do użytku szkolnego podręcznik na podstawie pozytywnych opinii rzeczoznawców. To rzeczoznawcy (...) sprawdzają i oceniają, czy podręcznik spełnia określone przepisami prawa wymagania w zakresie poprawności merytorycznej, dydaktycznej, językowej i wychowawczej" - brzmi fragment odpowiedzi ministerstwa.

- W tym podręczniku jest też coś, co jeden z moich rozmówców nazwał "blokiem reklamowym". Na koniec nagle mamy wysyp informacji o rządzie Zjednoczonej Prawicy - dodaje Justyna Suchecka-Jadczak. Słów krytyki nie brakuje za to pod adresem Platformy Obywatelskiej.

W podręczniku jest też mowa o katastrofie smoleńskiej. "Wiele osób było i jest do dziś przekonanych, że doszło do zamachu, ale wersja ta nabiera ostatnio znaczenia oficjalnego" - brzmi fragment podręcznika dotyczący wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. - Podręcznik nie powinien trafić do młodych ludzi - alarmuje Maciej Lasek, były przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych z PO. - Nie ma żadnych dowodów na zamach. Natomiast są wszystkie dowody na to, że był to wypadek spowodowany błędami, zarówno, oczywiście, po stronie polskich pilotów, jak i rosyjskich kontrolerów - dodaje. Książka Wojciecha Roszkowskiego to nie jedyna propozycja dla uczniów klas drugich liceów i techników. Podręcznik innego wydawnictwa też ma zielone światło, a w kolejce czeka jeszcze jeden.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS