Jest "gentlemen's agreement", ma być stały dyżur. Ministerstwo Zdrowia zauważyło problem

15.03.2023 | Jest "gentlemen's agreement", ma być stały dyżur. Ministerstwo Zdrowia zauważyło problem
15.03.2023 | Jest "gentlemen's agreement", ma być stały dyżur. Ministerstwo Zdrowia zauważyło problem
Marek Nowicki | Fakty TVN
15.03 | Jest "gentlemen's agreement", ma być stały dyżur. Ministerstwo Zdrowia zauważyło problemMarek Nowicki | Fakty TVN

Będzie całodobowy dyżur dla dzieci takich jak Paweł, który stracił kciuk. Ministerstwo Zdrowia widzi problem. Całe szczęście, bo na razie tylko dobra wola lekarzy ratowała sytuację. Paweł z Krakowa trafił błyskawicznie do Wrocławia. A wcześniej Maćka lekarze operowali po godzinach.

Piętnastoletni Paweł 2 marca stracił kciuk lewej ręki. - Tata ciął trajzegą (stołową pilarką tarczową - przyp. red.) drewno, potem poszedł do garażu, no i ja chciałem spróbować przeciąć drewno, no i chyba wciągnęło mi rękawiczkę i palca mi odcięło - opowiada Paweł Kowalik.

Z obciętym palcem pojechali do najbliższego szpitala w Proszowicach koło Krakowa. - Po czterech godzinach okazało się, że tutaj, u nas w Małopolsce, w Krakowie nie ma w ogóle dyżuru, nie ma lekarza, który mógłby uratować palec Pawełka i zostaliśmy przetransportowani do Wrocławia - mówi Anna Kowalik, mama Pawła.

Samolotem medycznym polecieli z lotniska w Balicach do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Formalnie chłopiec nie powinien być tam operowany, ale nie było innego wyjścia. - W moim szpitalu nie ma oddziału chirurgii dziecięcej, ale mamy taki gentlemen's agreement (umowę dżentelmeńską - przyp. red.) z dyrekcją i z anestezjologami, że w przypadku amputacji u dzieci będziemy te dzieci operować i przyjmować - wyjaśnia doktor Adam Domanasiewicz z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Wadliwy system

Cały system ratowania dzieci z amputacjami kończyn opiera się w Polsce na umowach dżentelmeńskich i dobrej woli lekarzy, którzy często, pomimo urlopu czy dnia wolnego, jadą daleko, żeby przyszywać palce i ręce. - Bardzo często kontaktujemy się nie drogami oficjalnymi, tylko znając się dzwonimy do siebie poprzez telefony komórkowe - dodaje doktor Paweł Maleta, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu.

Tak było miesiąc temu z Maćkiem Bątąrkiem, o którym mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chłopiec ocalił palce tylko dlatego, że lekarze po godzinach skrzyknęli się i przejechali kilkaset kilometrów do Trzebnicy, żeby go operować. - Jest to troszeczkę niewyobrażalne, żeby w 40-milionowym państwie nie było ośrodka replantacyjnego, który pełniłby dyżur - uważa profesor Łukasz Krakowczyk, chirurg z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej.

Tu liczą się każda minuta. Przy takich improwizacjach wystarczy nieprzewidziana sytuacja, żeby doszło do nieszczęścia.

Ministerstwo Zdrowia do tej pory bagatelizowało problem. Coś się jednak ma zmienić. Wkrótce w Otwocku rozpoczną się ogólnopolskie szkolenia lekarzy z zakresu chirurgii replantacyjnej dla dzieci. - Szkolenie dla replantatorów, żeby mogli przynajmniej w jednym ośrodku replantacyjnym w kraju prowadzić stały dyżur. I taki stały dyżur, zaraz po przeszkoleniu lekarzy, zostanie utworzony - zapowiada Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS