Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczenia

22.09.2017 | Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczenia
22.09.2017 | Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczenia
Rober Jałocha | Fakty TVN
22.09.2017 | Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczeniaRober Jałocha | Fakty TVN

W Środzie Śląskiej skończyły się pieniądze na orzeczenia w sprawie niepełnosprawności. Miały wystarczyć na rok, wystarczyły na pół. Co dalej? Czy w tym roku orzeczeń już nie będzie? Pacjenci są zrozpaczeni, starosta odsyła do wojewody, a wojewoda do ministra finansów.

Świat 9-letniego Karola dziś kręci się przede wszystkim wokół szpitali. To właśnie w nich z powodu białaczki i bardzo poważnych powikłań chłopiec spędza najwięcej czasu. 9-latek nie może nawet chodzić do szkoły. Radość z pójścia do pierwszej klasy trwała zaledwie trzy dni.

- Nie ma kolegów, nie ma rodzeństwa, jest tylko z kilkoma dorosłymi osobami, wiec jego psychika jest też w gorszym stanie - mówi Dorota Walczak, matka Karola.

Mama chorego chłopca wystąpiła o orzeczenie o jego niepełnosprawności. Zespół, który może taki dokument wystawić, ma jednak kłopoty.

"Przejściowe problemy" co roku

"Powiatowy Zespół do Spraw Niepełnosprawności w Środzie Śląskiej informuje, że w związku z przejściowymi problemami finansowymi tutejszego Zespołu obecnie nie jest w stanie przychylić się pozytywnie do pani prośby o niezwłoczne wydanie orzeczenia dla dziecka" - przeczytała w odpowiedzi pani Dorota. - Ja, jak dostałam to pismo, to ja ryczałam pół dnia, ze złości, z bezradności - opowiada mama Karola.

Urzędnicy potwierdzają, że w Środzie Śląskiej osoby czekające na orzeczenie o niepełnosprawności na razie go nie dostaną - a może być ich nawet 200 osób. - Pieniędzy z budżetu państwa ja nie wyrwę. Mam napaść na bank? - mówi jedna z urzędniczek starostwa.

Pieniędzy na 2017 rok wystarczyło bowiem tylko na 6 miesięcy. Kwota, której brakuje to 35 tysięcy złotych. - My piszemy, prosimy o zwiększenie budżetu. Jak na razie bez odzewu - podkreśla starosta powiatu średzkiego Sebastian Burdzy.

Sytuacja jest tym bardziej niezrozumiała, że - jak twierdzą urzędnicy - problem z brakiem pieniędzy powtarza się co roku. I dotyczy on wielu powiatów, w różnych województwach. Na tym szczeblu rozwiązać się go jednak nie da.

- Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie ma własnego budżetu. Jedyne, co może zrobić, to wystąpić o środki z rezerwy celowej. I to się stało, czekamy na ministerstwo finansów - tłumaczy rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego Sylwia Jurgiel.

To jak papier do drukarki

Tylko na Dolnym Śląsku brakuje blisko dwóch milionów złotych. Reporter "Faktów" zapytał ministra finansów i gospodarki Mateusza Morawieckiego o to "czy miał on wiedzę na temat, że są takie problemy"?

- To trochę tak, jakby mnie pan zapytał, że tam w drukarce brakuje papieru i w związku z tym, czy ja pojadę teraz kupić ten papier - odpowiedział Morawiecki.

Pani Dorota nie ma dziś żadnej pewności, kiedy uda się jej otrzymać dokument, dzięki któremu będzie mogła starać się o pieniądze na leczenie syna. - Ten zasiłek to jest kropla w morzu w potrzeb, ale chcemy chociaż trochę być niezależni. Jak długo można polegać na sercu dobrych innych ludzi? - mówi.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS