Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczenia

22.09.2017 | Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczenia
22.09.2017 | Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczenia
Rober Jałocha | Fakty TVN
22.09.2017 | Jest ciężko chory, nie może być uznany za niepełnosprawnego. Skończyły się pieniądze na orzeczeniaRober Jałocha | Fakty TVN

W Środzie Śląskiej skończyły się pieniądze na orzeczenia w sprawie niepełnosprawności. Miały wystarczyć na rok, wystarczyły na pół. Co dalej? Czy w tym roku orzeczeń już nie będzie? Pacjenci są zrozpaczeni, starosta odsyła do wojewody, a wojewoda do ministra finansów.

Świat 9-letniego Karola dziś kręci się przede wszystkim wokół szpitali. To właśnie w nich z powodu białaczki i bardzo poważnych powikłań chłopiec spędza najwięcej czasu. 9-latek nie może nawet chodzić do szkoły. Radość z pójścia do pierwszej klasy trwała zaledwie trzy dni.

- Nie ma kolegów, nie ma rodzeństwa, jest tylko z kilkoma dorosłymi osobami, wiec jego psychika jest też w gorszym stanie - mówi Dorota Walczak, matka Karola.

Mama chorego chłopca wystąpiła o orzeczenie o jego niepełnosprawności. Zespół, który może taki dokument wystawić, ma jednak kłopoty.

"Przejściowe problemy" co roku

"Powiatowy Zespół do Spraw Niepełnosprawności w Środzie Śląskiej informuje, że w związku z przejściowymi problemami finansowymi tutejszego Zespołu obecnie nie jest w stanie przychylić się pozytywnie do pani prośby o niezwłoczne wydanie orzeczenia dla dziecka" - przeczytała w odpowiedzi pani Dorota. - Ja, jak dostałam to pismo, to ja ryczałam pół dnia, ze złości, z bezradności - opowiada mama Karola.

Urzędnicy potwierdzają, że w Środzie Śląskiej osoby czekające na orzeczenie o niepełnosprawności na razie go nie dostaną - a może być ich nawet 200 osób. - Pieniędzy z budżetu państwa ja nie wyrwę. Mam napaść na bank? - mówi jedna z urzędniczek starostwa.

Pieniędzy na 2017 rok wystarczyło bowiem tylko na 6 miesięcy. Kwota, której brakuje to 35 tysięcy złotych. - My piszemy, prosimy o zwiększenie budżetu. Jak na razie bez odzewu - podkreśla starosta powiatu średzkiego Sebastian Burdzy.

Sytuacja jest tym bardziej niezrozumiała, że - jak twierdzą urzędnicy - problem z brakiem pieniędzy powtarza się co roku. I dotyczy on wielu powiatów, w różnych województwach. Na tym szczeblu rozwiązać się go jednak nie da.

- Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie ma własnego budżetu. Jedyne, co może zrobić, to wystąpić o środki z rezerwy celowej. I to się stało, czekamy na ministerstwo finansów - tłumaczy rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego Sylwia Jurgiel.

To jak papier do drukarki

Tylko na Dolnym Śląsku brakuje blisko dwóch milionów złotych. Reporter "Faktów" zapytał ministra finansów i gospodarki Mateusza Morawieckiego o to "czy miał on wiedzę na temat, że są takie problemy"?

- To trochę tak, jakby mnie pan zapytał, że tam w drukarce brakuje papieru i w związku z tym, czy ja pojadę teraz kupić ten papier - odpowiedział Morawiecki.

Pani Dorota nie ma dziś żadnej pewności, kiedy uda się jej otrzymać dokument, dzięki któremu będzie mogła starać się o pieniądze na leczenie syna. - Ten zasiłek to jest kropla w morzu w potrzeb, ale chcemy chociaż trochę być niezależni. Jak długo można polegać na sercu dobrych innych ludzi? - mówi.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS