Jedyny taki szpital może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z naszych usług korzystała tylko wybrana grupa"

24.02.2017 | Jedyny w kraju szpital geriatryczny może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z usług korzystała tylko wybrana grupa"
24.02.2017 | Jedyny w kraju szpital geriatryczny może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z usług korzystała tylko wybrana grupa"
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.02.2017 | Jedyny w kraju szpital geriatryczny może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z usług korzystała tylko wybrana grupa"Marek Nowicki | Fakty TVN

Czy w sieci szpitali ministra Radziwiłła znajdzie się miejsce na jedyny w Polsce szpital geriatryczny? Z przedstawionych założeń wynika, że nie - dlatego rośnie niepokój, którego NFZ nie rozwiewa. Pacjenci się martwią, czy po zmianach nadal będzie ich na ten szpital stać.

Szpital Geriatryczny w Katowicach jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Jest też bardzo nowoczesny. Okazuje się, że mimo swojej wyjątkowości, wcale nie jest tak bardzo potrzebny. Istnieje ryzyko, że nie znajdzie się w sieci szpitali, opracowanej przez ministerstwo zdrowia.

Kilka tysięcy co miesiąc

- Jako szpital sobie poradzimy, ale nie chcielibyśmy, aby z naszych usług korzystała tylko wybrana grupa społeczna, którą na to stać - mówi Anna Brzęska-Mikoda ze Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach.

Jeżeli szpital znajdzie się poza siecią, publicznych pieniędzy dostanie mniej - albo w ogóle. Wtedy pacjent będzie musiał pokryć z własnej kieszeni koszty leczenia.

- Nikogo z nas tutaj nie byłoby stać - żalą się pacjenci. - Może będzie następna akcja "500+ dla emerytów" - wzdycha inny.

Teraz za leczenie w tej placówce płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenta kosztowałoby to miesięcznie od trzech do czterech tysięcy złotych.

Niewygodny przykład

Czy jest jakaś szansa dla tego szpitala? Dyrektor katowickiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odmówił odpowiedzi na to pytanie. Z Ministerstwa Zdrowia też nikt nie chciał w tej sprawie zabrać głosu.

Przykład szpitala geriatrycznego w Katowicach jest dla rządu niewygodny - pokazuje, że sieć szpitali nie ograniczy prywatyzacji w służbie zdrowia. Wręcz przeciwnie - może ją pogłębić. Szpital geriatryczny w Katowicach nie mieści się w kryteriach sieci - nie ma szpitalnego oddziału ratunkowego i oddziałów o różnych profilach. Skupia się na ratowaniu i leczeniu tylko starszych osób.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS