Jedyny taki szpital może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z naszych usług korzystała tylko wybrana grupa"

24.02.2017 | Jedyny w kraju szpital geriatryczny może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z usług korzystała tylko wybrana grupa"
24.02.2017 | Jedyny w kraju szpital geriatryczny może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z usług korzystała tylko wybrana grupa"
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.02.2017 | Jedyny w kraju szpital geriatryczny może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z usług korzystała tylko wybrana grupa"Marek Nowicki | Fakty TVN

Czy w sieci szpitali ministra Radziwiłła znajdzie się miejsce na jedyny w Polsce szpital geriatryczny? Z przedstawionych założeń wynika, że nie - dlatego rośnie niepokój, którego NFZ nie rozwiewa. Pacjenci się martwią, czy po zmianach nadal będzie ich na ten szpital stać.

Szpital Geriatryczny w Katowicach jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Jest też bardzo nowoczesny. Okazuje się, że mimo swojej wyjątkowości, wcale nie jest tak bardzo potrzebny. Istnieje ryzyko, że nie znajdzie się w sieci szpitali, opracowanej przez ministerstwo zdrowia.

Kilka tysięcy co miesiąc

- Jako szpital sobie poradzimy, ale nie chcielibyśmy, aby z naszych usług korzystała tylko wybrana grupa społeczna, którą na to stać - mówi Anna Brzęska-Mikoda ze Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach.

Jeżeli szpital znajdzie się poza siecią, publicznych pieniędzy dostanie mniej - albo w ogóle. Wtedy pacjent będzie musiał pokryć z własnej kieszeni koszty leczenia.

- Nikogo z nas tutaj nie byłoby stać - żalą się pacjenci. - Może będzie następna akcja "500+ dla emerytów" - wzdycha inny.

Teraz za leczenie w tej placówce płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenta kosztowałoby to miesięcznie od trzech do czterech tysięcy złotych.

Niewygodny przykład

Czy jest jakaś szansa dla tego szpitala? Dyrektor katowickiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odmówił odpowiedzi na to pytanie. Z Ministerstwa Zdrowia też nikt nie chciał w tej sprawie zabrać głosu.

Przykład szpitala geriatrycznego w Katowicach jest dla rządu niewygodny - pokazuje, że sieć szpitali nie ograniczy prywatyzacji w służbie zdrowia. Wręcz przeciwnie - może ją pogłębić. Szpital geriatryczny w Katowicach nie mieści się w kryteriach sieci - nie ma szpitalnego oddziału ratunkowego i oddziałów o różnych profilach. Skupia się na ratowaniu i leczeniu tylko starszych osób.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS