Jedyny taki szpital może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z naszych usług korzystała tylko wybrana grupa"

24.02.2017 | Jedyny w kraju szpital geriatryczny może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z usług korzystała tylko wybrana grupa"
24.02.2017 | Jedyny w kraju szpital geriatryczny może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z usług korzystała tylko wybrana grupa"
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.02.2017 | Jedyny w kraju szpital geriatryczny może zostać sprywatyzowany. "Nie chcemy, by z usług korzystała tylko wybrana grupa"Marek Nowicki | Fakty TVN

Czy w sieci szpitali ministra Radziwiłła znajdzie się miejsce na jedyny w Polsce szpital geriatryczny? Z przedstawionych założeń wynika, że nie - dlatego rośnie niepokój, którego NFZ nie rozwiewa. Pacjenci się martwią, czy po zmianach nadal będzie ich na ten szpital stać.

Szpital Geriatryczny w Katowicach jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Jest też bardzo nowoczesny. Okazuje się, że mimo swojej wyjątkowości, wcale nie jest tak bardzo potrzebny. Istnieje ryzyko, że nie znajdzie się w sieci szpitali, opracowanej przez ministerstwo zdrowia.

Kilka tysięcy co miesiąc

- Jako szpital sobie poradzimy, ale nie chcielibyśmy, aby z naszych usług korzystała tylko wybrana grupa społeczna, którą na to stać - mówi Anna Brzęska-Mikoda ze Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach.

Jeżeli szpital znajdzie się poza siecią, publicznych pieniędzy dostanie mniej - albo w ogóle. Wtedy pacjent będzie musiał pokryć z własnej kieszeni koszty leczenia.

- Nikogo z nas tutaj nie byłoby stać - żalą się pacjenci. - Może będzie następna akcja "500+ dla emerytów" - wzdycha inny.

Teraz za leczenie w tej placówce płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenta kosztowałoby to miesięcznie od trzech do czterech tysięcy złotych.

Niewygodny przykład

Czy jest jakaś szansa dla tego szpitala? Dyrektor katowickiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odmówił odpowiedzi na to pytanie. Z Ministerstwa Zdrowia też nikt nie chciał w tej sprawie zabrać głosu.

Przykład szpitala geriatrycznego w Katowicach jest dla rządu niewygodny - pokazuje, że sieć szpitali nie ograniczy prywatyzacji w służbie zdrowia. Wręcz przeciwnie - może ją pogłębić. Szpital geriatryczny w Katowicach nie mieści się w kryteriach sieci - nie ma szpitalnego oddziału ratunkowego i oddziałów o różnych profilach. Skupia się na ratowaniu i leczeniu tylko starszych osób.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Opowiedziana w "Uwadze!" TVN historia Emila nikogo nie zostawia obojętnym. 8-latek rok temu stracił mamę, a teraz choroba odbiera mu też tatę. Gdy taty zabraknie, Emil zostanie sam. Pan Mikołaj ma jedno marzenie: by w czasie, jaki mu pozostał, znaleźć synkowi kochającą rodzinę. 

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Źródło:
Fakty TVN

Jak idzie zima, to ciepło jest wszędzie na wagę złota, ale na terenach popowodziowych wyjątkowo go potrzeba. Tysiąc ton węgla od Caritas Wrocław ogrzeje wiele domów w Lewinie Brzeskim i okolicy. To pomoc, na którą złożyli się ludzie. A co z pomocą od rządu?

Idzie zima, a wielu powodzian nie otrzymało zasiłków remontowych. Caritas Wrocław kupił dla nich węgiel

Idzie zima, a wielu powodzian nie otrzymało zasiłków remontowych. Caritas Wrocław kupił dla nich węgiel

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia zaostrza przepisy, aby ograniczyć nadużywanie tzw. silnych leków. To oznacza, że recepty na fentanyl, morfinę, oksykodon, ziele konopi oraz żywicę konopi będą objęte dużo większym nadzorem niż dotychczas. Od 7 listopada leki te mogą być wypisane tylko i wyłącznie po osobistej wizycie u lekarza, a nie - jak do tej pory - za pośrednictwem porady online czy receptomatu.

Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatach

Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykanie w wyborach prezydenckich postawili na Donalda Trumpa. Co ich przekonało? W kampanii akcentowanych było kilka wiodących kwestii, ale to gospodarka okazała się kluczem do sukcesu republikanina. Na Kamalę Harris częściej głosowali ci, dla których ważniejszy był stan demokracji i kwestie praw kobiet.

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uważam, że Donald Trump chce zakończenia wojny jak najszybciej. Jeżeli ucięcie pomocy Ukrainie przyspieszy zakończenie wojny na jakichkolwiek zasadach, to on jest gotów to zrobić - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Katarzyna Pisarska ze Szkoły Głównej Handlowej, która od kilku dni przebywa w Kijowie. W pewnym momencie ekspertka musiała przerwać swoje połączenie. Powodem była informacja o alarmie przeciwrakietowym, który uruchomiono w ukraińskiej stolicy.

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

Źródło:
TVN24

- Wszyscy mówimy o taktyce, ale po prostu ta kadencja prezydenta Joe Bidena była niedobra. Amerykanie oceniają politykę ostatnich czterech lat jako porażkę - powiedział w TVN24 profesor Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w latach 2018-2020. Jednocześnie ocenił, że "Kamala Harris dobrze wypadła na to, co mogła zrobić".

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Źródło:
TVN24

W Niemczech rozpadła się koalicja rządząca. Kanclerz Olaf Scholz zwolnił ministra finansów z FDP, partii liberałów. Pozostał mu rząd mniejszościowy. To jednak rozwiązanie na krótko, bo i koalicjanci, i opozycja stawiają na wcześniejsze wybory. W chwili takiej jak ta, gdy po amerykańskich wyborach Europa musi dowieść swojej niezależności, chaos w Berlinie to dla kontynentu dodatkowy cios, ale też okazja dla Polski.

Polityczne trzęsienie ziemi w Berlinie może być okazją dla polskiego rządu

Polityczne trzęsienie ziemi w Berlinie może być okazją dla polskiego rządu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wraca do Białego Domu, ale jego administracja będzie nowa. Już w kampanii widać było, że teraz grono współpracowników Trumpa zawęziło się do radykalnych zwolenników ruchu MAGA ("Make America Great Again"). Szarą eminencją po zmianie władzy w Waszyngtonie może stać się Elon Musk.

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS