Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"

09.12.2022 | Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"
09.12.2022 | Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
09.12.2022 | Prezes PiS zapowiada "niszczenie ludzi". "Retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

"Zniszczymy tych ludzi" - grzmi Jarosław Kaczyński, mówiąc w tym samym zdaniu o "silnym państwie". Prezes PiS na zrozumienie w tym temacie może liczyć u swojego koalicjanta, Solidarnej Polski. W tym samym czasie prezes NBP Adam Glapiński udziela rady tym, którym brakuje miłości: niech sobie kupią psa lub kota.

Jak zawsze, Jarosław Kaczyński przemawiał do wybranych i zaproszonych. W Chojnicach, podobnie jak w innych miastach, byli również protestujący i niewpuszczeni.

- Osiem gwiazdek, to słowo na "w", które było tak słyszane w pewnym momencie i ciągle jest słyszane. Otóż to jest, szanowni państwo, właśnie tego rodzaju akcja. Polska nie może być silnym narodem, nie może mieć silnego państwa, bo to nie podoba się naszym sąsiadom. Otóż nie, będziemy mieć silne państwo i zniszczymy tych ludzi - oświadczył na wiecu w Chojnicach prezes PiS.

Jarosław Kaczyński ma do dyspozycji całą machinę państwa i wypowiedział słowa "zniszczymy tych ludzi". Jest najważniejszym polskim politykiem, prezesem partii, która rządzi Polską od siedmiu lat i kontroluje służby specjalne oraz policję, a jego koalicjant jest prokuratorem generalnym.

- Jarosław Kaczyński nienawidzi tych, którzy się z nim nie zgadzają, którzy na niego nie głosują. Tak jak to jest z różnymi grupami społecznymi: nauczycielami, sędziami, lekarzami. Tak, jak to było z kobietami, które wychodziły i protestowały przeciwko drakońskiemu zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Kaczyński ich po prostu nienawidzi i zrobi wszystko, żeby ich wykluczyć z życia społecznego - uważa Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W sprawie słów o niszczeniu ludzi jest pełne porozumienie PiS i Solidarnej Polski.

- Poważne słowa prezesa Kaczyńskiego są jak najbardziej uprawnione. To jest często bardzo wulgarna, bardzo agresywna opozycja - uważa Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Solidarnej Polski.

- To jest tak naprawdę retoryka rodem z Niemiec lat 30-tych - ocenia Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Polityczne wsparcie

Jarosław Kaczyński ma również polityczne wsparcie prezesa NBP Adama Glapińskiego, który też występował publicznie w czwartek. Chociaż jako prezes banku centralnego powinien być niezależny, to na konferencji mówił jak polityk - jak polityk Prawa i Sprawiedliwości.

- Ład prawny, wspominam, dla nas jest tak ważny. Jak ten chaos sądowniczy nie zostanie opanowany, to z tymi kredytami się będzie działo to, co się dzieje - stwierdził Glapiński.

Dla porównania o sądach tak wypowiada się prezes PiS: "my byśmy chcieli praworządności, ale to wymaga głębokiej reformy sądów i reformy, jeżeli chodzi o prawo, i reformy personalnej".

Tak z kolei sytuację w Polsce opisuje Adam Glapiński - prezes banku centralnego w kraju, który zmaga z inflacją na poziomie 17,4 procent. - Wziąłem notes, długopis, poszedłem do najbliższych sklepów i się bardzo zdziwiłem. Wbrew niektórym stacjom telewizyjnym, nieposiadanym przez kapitał polski, że tak powiem ogólnie, cena chleba jest o wiele niższa, niż się tam cały czas informuje - mówił Glapiński.

- Polityka i gospodarka są ważnymi rzeczami, ale nie są, naprawdę, najważniejsze z perspektywy życia. Trzeba nakierować swoje myślenie na dobre elementy. Jak odczuwamy brak miłości, ale nie mamy w swoim pobliżu kogoś atrakcyjnego, komu możemy zaufać, to kupcie sobie psa, kota, i to bardzo uspokaja - poradził Adam Glapiński.

Opozycja nie kryje wątpliwości wobec oceny Glapińskiego. - Ma takie same kompetencje do zakupów, jak do kierowania bankiem, czyli żadne. Jeżeli nie widzi, jak wygląda sytuacja ludzi i idzie sobie do sklepu, żeby zobaczyć przed konferencją, to znaczy, że kompletnie nic nie wie - komentuje Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

- Pan Glapiński zachowuje się, jakby był na konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Mocno oderwany od rzeczywistości jak Jarosław Kaczyński, ale mu się absolutnie pomyliło miejsce Narodowego Banku Polskiego z Nowogrodzką - uważa Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Adam Glapiński w czwartek mówił i insynuował nie raz, jakich mediów nie lubi - jeszcze częściej robił to Jarosław Kaczyński. W przemówieniu, w którym złożył obietnicę zniszczenia ludzi.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS