"Trzecie wyjście" i rozmowa z Kaczyńskim. Gowin powstrzyma zmianę ordynacji?


Test politycznej wiarygodności Jarosława Gowina. Od kilku dni dystansuje się od pomysłu zmian w ordynacji wyborczej i wprowadzenia ograniczenia maksymalnej liczby kadencji samorządowców do dwóch. Jego zdaniem takie ograniczenie, wprowadzone już od następnych wyborów, byłoby sprzeczne z konstytucyjną zasadą nie działania prawa wstecz.

Tego pytania Jarosław Gowin musiał się spodziewać, skoro wyrażał wątpliwości co do planowanych zmian w ordynacji wyborczej autorstwa Jarosława Kaczyńskiego. To pytanie, które padło na konferencji prasowej: "czy jest pan przeciw czy za liczeniem tych kadencji wstecz, bo trzeciego wyjścia nie ma?"

- Jest trzecie wyjście, panie redaktorze, ono polega na myśleniu. Dzisiaj nie znam żadnego argumentu, który by uzasadniał pogląd, że zakaz startu dla tych samorządowców, którzy mają już za sobą przynajmniej dwie kadencje, nie byłby sprzeczny z zasadą nie działania prawa wstecz - odpowiedział wicepremier.

"To jest próba odbudowania swojego kręgosłupa"

Jarosław Gowin daje do zrozumienia, że rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim na ten temat, a to oznacza, że w obozie rządzącym jest grupa polityków, którzy mają wątpliwości. I przegłosowanie zmian w ordynacji wyborczej nie jest pewne. - O tym mówił pan wicepremier Jarosław Gowin, ale także o tym mówił prezydencki minister pan Andrzej Dera - dodaje Krzysztof Łapiński z PiS.

Czy Jarosław Gowin jest w stanie przekonać prezesa PiS do wycofania się z wprowadzania zmian w ordynacji wyborczej? - Jeśli Jarosław Kaczyński coś w swojej głowie wymyślił, to Jarosław Gowin nic z tym nie zrobi - przekonuje Rafał Grupiński z PO, były kolega partyjny Gowina. - Gowin umówił się z Jarosławem Kaczyńskim na pewnego rodzaju koncesję, że jako szef małego, bratniego ugrupowania będzie mógł wypowiadać nieco inaczej niż prezes oczekuje od PiS-u. Ale jest to w ramach umowy. Na końcu głosowanie będzie wspólne - dodaje.

- To jest próba odbudowania swojego kręgosłupa i mam nadzieję, że będzie w stanie sprzeciwić się Jarosławowi Kaczyńskiemu - uważa jednak Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Ziobro milczy

W sprawie liczonych wstecz kadencji samorządowców Jarosław Gowin jest przeciw, ale zostawia sobie furtkę. Sugeruje, że może dać się przekonać Jarosławowi Kaczyńskiemu. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w ten sposób nie podejmuje jednak dyskusji. - Nie mam zdania na ten temat, muszę zapoznać się z projektem i wtedy będę mógł dopiero, i w sensie politycznym, jako lider partii koalicyjnej Solidarnej Polski, jak i też jako polityk, wypowiedzieć się w wewnętrznej dyskusji - stwierdził Ziobro.

Wybory samorządowe są zaplanowane na 2018 rok. Nie wiadomo, kiedy do Sejmu trafią zmiany w ordynacji, zapowiadane przez Jarosława Kaczyńskiego.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS