"Trzecie wyjście" i rozmowa z Kaczyńskim. Gowin powstrzyma zmianę ordynacji?


Test politycznej wiarygodności Jarosława Gowina. Od kilku dni dystansuje się od pomysłu zmian w ordynacji wyborczej i wprowadzenia ograniczenia maksymalnej liczby kadencji samorządowców do dwóch. Jego zdaniem takie ograniczenie, wprowadzone już od następnych wyborów, byłoby sprzeczne z konstytucyjną zasadą nie działania prawa wstecz.

Tego pytania Jarosław Gowin musiał się spodziewać, skoro wyrażał wątpliwości co do planowanych zmian w ordynacji wyborczej autorstwa Jarosława Kaczyńskiego. To pytanie, które padło na konferencji prasowej: "czy jest pan przeciw czy za liczeniem tych kadencji wstecz, bo trzeciego wyjścia nie ma?"

- Jest trzecie wyjście, panie redaktorze, ono polega na myśleniu. Dzisiaj nie znam żadnego argumentu, który by uzasadniał pogląd, że zakaz startu dla tych samorządowców, którzy mają już za sobą przynajmniej dwie kadencje, nie byłby sprzeczny z zasadą nie działania prawa wstecz - odpowiedział wicepremier.

"To jest próba odbudowania swojego kręgosłupa"

Jarosław Gowin daje do zrozumienia, że rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim na ten temat, a to oznacza, że w obozie rządzącym jest grupa polityków, którzy mają wątpliwości. I przegłosowanie zmian w ordynacji wyborczej nie jest pewne. - O tym mówił pan wicepremier Jarosław Gowin, ale także o tym mówił prezydencki minister pan Andrzej Dera - dodaje Krzysztof Łapiński z PiS.

Czy Jarosław Gowin jest w stanie przekonać prezesa PiS do wycofania się z wprowadzania zmian w ordynacji wyborczej? - Jeśli Jarosław Kaczyński coś w swojej głowie wymyślił, to Jarosław Gowin nic z tym nie zrobi - przekonuje Rafał Grupiński z PO, były kolega partyjny Gowina. - Gowin umówił się z Jarosławem Kaczyńskim na pewnego rodzaju koncesję, że jako szef małego, bratniego ugrupowania będzie mógł wypowiadać nieco inaczej niż prezes oczekuje od PiS-u. Ale jest to w ramach umowy. Na końcu głosowanie będzie wspólne - dodaje.

- To jest próba odbudowania swojego kręgosłupa i mam nadzieję, że będzie w stanie sprzeciwić się Jarosławowi Kaczyńskiemu - uważa jednak Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Ziobro milczy

W sprawie liczonych wstecz kadencji samorządowców Jarosław Gowin jest przeciw, ale zostawia sobie furtkę. Sugeruje, że może dać się przekonać Jarosławowi Kaczyńskiemu. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w ten sposób nie podejmuje jednak dyskusji. - Nie mam zdania na ten temat, muszę zapoznać się z projektem i wtedy będę mógł dopiero, i w sensie politycznym, jako lider partii koalicyjnej Solidarnej Polski, jak i też jako polityk, wypowiedzieć się w wewnętrznej dyskusji - stwierdził Ziobro.

Wybory samorządowe są zaplanowane na 2018 rok. Nie wiadomo, kiedy do Sejmu trafią zmiany w ordynacji, zapowiadane przez Jarosława Kaczyńskiego.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS