Choroba wysokościowa, ślepota śnieżna, odmrożenia. Zagrożenia dla zdrowia himalaistów

29.01 | Choroba wysokościowa, ślepota śnieżna, odmrożenia. Zagrożenia dla zdrowia himalaistówElisabeth Revol

Odmrożona, odwodniona, wyczerpana, szła na czworaka. Uratowana Francuzka opowiada, jak adrenalina pchała ich na szczyt Nanga Parbat i jaki dramat zaczął się przy zejściu. Tomasz Mackiewicz tracił i siły, i wzrok. Reporter "Faktów" Marek Nowicki pytał lekarzy i wspinaczy, jak ludzki organizm walczy o życie na ośmiu tysiącach metrów.

W tej walce o zdrowie i życie pierwsza linia frontu nie przebiega na górskich graniach, tylko zupełnie gdzie indziej: we wnętrzu ludzkiego organizmu, w płucach i mózgu, które na wysokości ponad sześciu tysięcy metrów otrzymują dramatycznie mało tlenu. Za mało do normalnego funkcjonowania. To właśnie w tych częściach ciała rodzi się choroba wysokościowa.

- Zaczyna się od bólów głowy i zaburzeń snu, zaburzeń świadomości, a kończy na utracie przytomności. W przypadku wysokościowego obrzęku płuc następuje postępująca duszność - wymienia Sylweriusz Kosiński z TOPR-u.

Czucie w palcach najważniejsze

Tomasz Mackiewicz miał objawy choroby wysokościowej. Miał też problemy ze ślepotą śnieżną. Silne promieniowanie ultrafioletowe bardzo szybko doprowadza do zapalenia spojówek. O ile ze wzrokiem dotkniętym ślepotą śnieżną można próbować schodzić, o tyle z odmrożonymi palcami, zwłaszcza rąk, ta sztuka jest już właściwie niemożliwa.

- Z palcami jest gorzej, bo jeżeli tracimy czucie i stają się one "drewniane", to nie jesteśmy w stanie nic zrobić, odpalić palnika, zapiąć plecaka, kurtki. To jest wtedy naprawdę duże ryzyko i potem tak naprawdę już ciężko jest zrobić cokolwiek samemu - tłumaczy Jacek Jawień, himalaista.

W tej walce na śmierć i życie zagrożony organizm zużywa gigantyczne ilości energii. Po wielu godzinach nieustannego wysiłku w wysokich górach to zaczyna być problemem. - Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jesteśmy się w stanie przed tą utratą zabezpieczyć. W bardzo niskich temperaturach, jeżeli tracimy więcej ciepła niż produkujemy, to zbliżamy się do wychłodzenia - mówi Sylweriusz Kosiński.

Trzeba iść w dół

Czy te wszystkie objawy wychłodzenia, postępujących odmrożeń, ślepoty śnieżnej i niedotlenienia można jakoś powstrzymać?

- Nie ma żadnych szans. Najlepszym wyjściem jest szybkie zejście, a jeżeli to jest niemożliwe, to chociaż zaaplikowanie odpowiednich leków, które powodują zatrzymanie tej choroby wysokościowej lub jej zwolnienie, przynajmniej na jakiś czas - mówi Paweł Michalski z Polskiego Związku Alpinizmu.

Ci, którym tego czasu na bezpieczne zejście z jakiegoś powodu zabrakło, zazwyczaj zostają w górach na zawsze.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Elisabeth Revol

Pozostałe wiadomości

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

Z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego walczyło wielu strażaków, w tym strażacy ochotnicy z Klewianki. Niestety, podczas wymagającej akcji ich wysłużony wóz się zepsuł. Strażacy nie mają teraz czym jeździć do akcji. Na naprawę lub kupno nowego wozu brakuje pieniędzy. W internecie ruszyła zbiórka.

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pytanie, czy trzeba się badać profilaktycznie, żeby bardziej zapobiegać niż leczyć, pewnie większość odpowie "tak". Sęk w tym, by za słowami szły i czyny, a z tym jest różnie. Program "Profilaktyka 40 plus" nie do końca się sprawdził. Jest nowy, nazywa się "Moje Zdrowie" i może ta nazwa podziała mobilizująco.

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Decyzja, która może uratować życie. Rusza "pierwszy tak duży program"

Źródło:
Fakty TVN

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych usłyszała kobieta, która zaatakowała dwoje lekarzy i ratowniczkę w szpitalu w Gdyni. To, co zrobiła wpisuje się w całą serię podobnych zdarzeń - z tym najdramatyczniejszym włącznie. Niespełna tydzień temu agresywny pacjent zabił lekarza w szpitalu w Krakowie. Morderstwo zszokowało, ale opamiętania nie przyniosło.

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Rośnie liczba przypadków agresji wobec lekarzy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad dwa miliony ludzi bawiło się w weekend na ogromnym darmowym koncercie Lady Gagi w Rio de Janeiro, nie zdając sobie sprawy z tego, że imprezę na cel wzięli zamachowcy. Brazylijska policja udaremniła próbę detonacji bomby - zatrzymane zostały dwie osoby.

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS