"Chudzielec z charyzmą", "typ intelektualisty". Taki był Paweł Adamowicz w młodości

19.01.2019 | "Chudzielec z charyzmą", "typ intelektualisty". Taki był Paweł Adamowicz w młodości
19.01.2019 | "Chudzielec z charyzmą", "typ intelektualisty". Taki był Paweł Adamowicz w młodości
Paweł Płuska | Fakty TVN
19.01.2019 | "Chudzielec z charyzmą", "typ intelektualisty". Taki był Paweł Adamowicz w młodościPaweł Płuska | Fakty TVN

Był gdańszczaninem całym sercem, choć jego rodzinne korzenie sięgały Wileńszczyzny. Pawła Adamowicza zapamiętamy jako samorządowca. A co było wcześniej?

Tak jak nie da się opowiedzieć historii Gdańska bez Pawła Adamowicza, tak nie da się opowiedzieć historii Pawła Adamowicza bez Gdańska.

Wszystko tam się zaczęło i tam się skończyło. W pobliżu stoczniowej bramy, gdzie robotnicy walczyli i ginęli o godne życie, wolność, demokrację.

- "Solidarność" nie narodziła się w pałacach, nie narodziła się w biurowcach, narodziła się w stoczni - mówił Paweł Adamowicz.

Stocznia Gdańska i "Solidarność" wciąż w nim były, w tym chłopaku z gdańskiego podwórka, synu kresowiaków, który lubił słuchać, rozumieć, wiedzieć.

- Zawsze był takim typem młodego intelektualisty. Wysoki, okularki - wspomina Maciej Kosycarz, fotoreporter związany z Gdańskiem.

Aktywny od liceum

Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego, słynnej gdańskiej "jedynki", szkoły, którą od bramy Stoczni Gdańskiej dzieli dosłownie ulica. Szkoły liderów, szkoły nieprzeciętnych. - My, jako uczniowie tej szkoły, nasiąkaliśmy polityką. Paweł już w liceum w stanie wojennym razem z kolegami wydawał podziemną gazetkę - wspomina muzyk Krzysztof Skiba.

Ta gazetka - "Jedynka" - była inna od wydawanych dziś gazetek uczniowskich. Jak mówi Jacek Taylor, przyjaciel Pawła Adamowicza, czasy były inne. - Oni redagowali, drukowali i kolportowali swoją gazetę. Za to się chodziło siedzieć - tłumaczy.

To wtedy - w trakcie karnawału "Solidarności" - Paweł Adamowicz spotkał Aleksandra Halla. Zaangażował się, jak jego brak Piotr, w Ruch Młodej Polski. Poznał liderów opozycji, ludzi, z którymi już zawsze był związany. Za działalność wywrotową można było być relegowanym z uczelni, a to na pewno taka działalność była.

- Paweł pracował jako stróż nocny, ja gdzieś tam zamiatałem stocznię i nie mieliśmy za bogato. Byliśmy takimi studentami, którzy byli trochę na wylocie - wspomina Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Strajk i solidarność

W 1988 roku ten spokojny, wysoki, chudy chłopak, student prawa, stanął na czele wspierającego stoczniowców strajku na Uniwersytecie Gdańskim. - Widziałem wtedy młodego, prężnego lidera tego strajku, Pawła, chudzielca z charyzmą, który już wtedy pokazywał umiejętności lidera - wspomina Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Rok później, tuż przed wyborami, podczas debaty Kwaśniewski-Michnik, Paweł Adamowicz przedstawiał tego drugiego słowami zaczerpniętymi z milicyjnych kartotek. - Z zawodu historyk, nie pracuje zawodowo od kilkunastu lat, nieznane są jego źródła utrzymania - czytał przyszły prezydent Gdańska, ku uciesze Michnika i słuchaczy.

Paweł Adamowicz był pełen sprzeczności - nieśmiały i zawsze na czele, konserwatysta i liberał zarazem, przewodniczący rady miasta, prezydent. Tak samo pomagający potrzebującym prawie ćwierć wieku temu na Bałkanach, jak i tydzień temu w Polsce.

Człowiek uśmiechu, którego nie tylko Gdańsk nie zapomni.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Kosycarz/KFP

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS