Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON?

10.01.2018 | Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON?
10.01.2018 | Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
10.01.2018 | Jaka przyszłość czeka polską armię po zmianie szefa MON?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Czy zakończy wojnę z prezydentem? Czy kupi armii obiecane śmigłowce? Czy generałowie, którzy walczyli w Iraku i Afganistanie, przestaną być traktowani wrogo i tropieni jak obcy agenci? Jaka będzie armia pod dowództwem ministra Mariusza Błaszczaka, skoro PiS uznał że ma dość dowództwa Antoniego Macierewicza?

We wtorek rano Antoni Macierewicz już wiedział, że odchodzi, ale nie było z jego strony pojednawczych gestów wobec prezydenta. W porannym wywiadzie mówił o tym, że podlegająca mu Służba Kontrwywiadu Wojskowego odebrała dostęp do materiałów tajnych doradcy prezydenta gen. Jarosławowi Kraszewskiemu.

Potwierdził, że nie ma wątpliwości co do tej decyzji podlegającej mu służby specjalnej, która utrudniła prezydentowi dostęp do informacji o tym, co się dzieje w wojsku. Do ostatniej chwili trwał konflikt na linii MON-prezydent.

- Minister Błaszczak powinien zasypać okopy, które wykopał minister Macierewicz pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Pałacem Prezydenckim - ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Polityka kadrowa Macierewicza

- Armia nie może tracić doświadczonych dowódców po misjach w Iraku i Afganistanie, i to jeszcze w taki sposób, że się ich poniża, wyzywa od "ruskich agentów". Te szkody, które zostały poczynione, trzeba szybko naprawić - komentuje gen. Roman Polko, były dowódca jednostki "GROM".

Służba Kontrwywiadu Wojskowego, która odebrała dostęp do tajnych materiałów doradcy prezydenta, badała nawet jednego z generałów wariografem, chociaż nie miał żadnych zarzutów. Na czele SKW, teraz podlegającej Mariuszowi Błaszczakowi, stoi Piotr Bączek - jeden z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza.

- Myślę, że dla Mariusza Błaszczaka jest to oczywiste, że w tym miejscu nie może mieć konia trojańskiego swojego poprzednika, i to niekompetentnego - ocenia Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej (PO).

Niespełnione obietnice

Pozbycie się z wojska kilkudziesięciu generałów i konflikt z generałem z otoczenia prezydenta utrudniał tworzenie nowego kierownictwa armii. Nie było następców tych zwolnionych, a wielu z tych zwolnionych dzisiaj tak się zwraca do następcy Antoniego Macierewicza jak gen. Drewniak.

- To nie jest tak, że jak ktoś zdejmuje mundur, to przestaje być żołnierzem. Żołnierzem jest się do śmierci. Powiem tak: ja mam 53 lata, za wcześnie na emeryturę - oświadcza gen. Tomasz Drewniak, były inspektor Sił Powietrznych i ekspert fundacji "Stratpoints".

Jest też kwestia dozbrajania polskiej armii. Antoni Macierewicz obiecywał śmigłowce i system antyrakietowy - nie ma ich i nie wiadomo, kiedy będą.

- To były werbalne zapowiedzi i werbalne poprawianie sytuacji. Chodzi o kroki do przodu, o mniej słów, a więcej czynów - mówi gen. Jarosław Stróżyk, były zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu w Kwaterze Głównej NATO i ekspert fundacji "Stratpoints".

Nadmiar nowych obowiązków nie pozwolił w środę ministrowi Błaszczakowi na rozmowę.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS