Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza? "Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa"

05.12.2017 | Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza? "Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa"
05.12.2017 | Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza? "Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
05.12.2017 | Jaka będzie przyszłość Antoniego Macierewicza? "Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Prezydent w orędziu mówił o nowej konstytucji i silnej armii - i wyraźnie chciałby w tej armii mieć silniejszą pozycję. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość ministra Antoniego Macierewicza.

To na wniosek Antoniego Macierewicza pułkownik Jarosław Kraszewski został generałem. W tamtym czasie prezydent nie robił ministrowi wymówek, gdy ten pozbywał się z armii najlepiej wyszkolonych i najbardziej doświadczonych dowódców. A teraz wszystko się zmieniło.

- Generałowie odeszli, konflikt z prezydentem i ogromny znak zapytania w koalicji rządzącej, czy Macierewicz dalej będzie ministrem - wymienia były minister ON Tomasz Siemoniak (PO). - Nie wydaje mi się, żeby zmiany zaszły dotyczące tego właśnie ministra - uważa z kolei Wojciech Surkiewicz (PiS).

Do niedawna także opozycja była pewna, że Antoni Macierewicz - smoleńska wyrocznia w PiS - nie ma się czego obawiać. Ale teraz tak nie jest.

Wątpliwości wobec Kraszewskiego

Andrzej Duda gorąco gratulował Jarosławowi Kraszewskiemu awansu, bo generał stał się jego wyrocznią w sprawach awansów innych generałów i systemu dowodzenia, który chce zmienić Antoni Macierewicz.

Gdy doradca prezydenta skrytykował generalskie kandydatury ministra, to zaczął mieć problemy z kontrwywiadem podległym Antoniemu Macierewiczowi. Ktoś, kto zawdzięcza awans szefowi MON, we wtorek trzeci raz składał wyjaśnienia kontrwywiadowi. I ciągle nie wiadomo, czy i ewentualnie kiedy dostanie wgląd do materiałów tajnych. Bez tego, nie może doradzać Andrzejowi Dudzie, także w sprawie systemu dowodzenia.

- Liczę na to, że prezydent okaże się poważnym politykiem, a nie naiwniakiem - komentuje Adam Szłapka (Nowoczesna). - Państwo dziennikarze zapominacie, że Antoni Macierewicz jest także wiceprezesem PiS - zauważa Surkiewicz.

Okazało się, że wątpliwości SKW wobec generała dotyczą butelki alkoholu przyjętej od Ukraińców. Gdy prezydent zablokował wszystkie awanse generalskie, Antoni Macierewicz zaczął mówić o kolejnych planach dozbrajania armii.

Prezydent nie chce ministra

W PiS zaczęło się mówić, że prezydent, w ramach porozumienia z Jarosławem Kaczyńskim, chciałby odejścia Macierewicza z rządu. Ostatnie oświadczenie MON-u o nowych propozycjach w sprawie systemu dowodzenia - zdaniem ministerstwa - ma usunąć punkty sporne z prezydenckim BBN-em.

- To nie jest ustępstwo, tylko gra, którą prowadzi szef MON - uważa gen. broni rez. dr Mirosław Różański, prezes fundacji "STRATPOINTS" i były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Generał Różański zarzuca ministrowi budowanie obrony terytorialnej kosztem zawodowych wojsk operacyjnych. W oczach ministra Macierewicza, Różański jest kolegą Kraszewskiego. Szef MON zarzucił Różańskiemu także to, że "zachęca państwo polskie do realizowania polityki suflowanej przez Federację Rosyjską".

- Wartość jego słów jest co najmniej wątpliwa i w taki sposób podchodzę do jego deklaracji na temat mojej osoby. Na temat spraw poważnych powinno się oceniać z osobami poważnymi - ocenia Różański.

W obronę Antoniego Macierewicza zaangażowały się prorządowe media. Minister brał także udział w urodzinach Radia Maryja.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS