Od zaprzeczenia do rezygnacji. Jak tłumaczono loty marszałka Kuchcińskiego

08.08 | Od zaprzeczenia do rezygnacji. Jak tłumaczono loty marszałka Kuchcińskiegotvn24

Na początku miał latać sam marszałek, później okazało się, że z żoną i dziećmi. Kolejne dni przynosiły informacje o ministrach i posłach. Teraz można przeczytać, że nawet siostra Marka Kuchcińskiego była pasażerką rządowego samolotu. W sprawie lotów marszałka Sejmu wersji tłumaczeń było co najmniej kilka.

W Sejmie przed pokojami Platformy Obywatelskiej pojawiła się tablica, na której przedstawiono osoby, które na pokład samolotu zabierał marszałek Kuchciński. Dostrzec na niej można zarówno polityków PiS, jak i członków rodziny marszałka.

Jednak lista i tak nie jest pełna. Na tablicy pojawia się też "wycinkowy" koszt, jaki ponieśli Polacy z racji podróży marszałka. Są to 4 miliony złotych. Kolejnego dnia do listy dołączają kolejne osoby. Są to Piotr Gliński, Beata Mazurek, Joachim Brudziński, Zbigniew Ziobro czy też siostra Marka Kuchcińskiego.

Łącznie rządowymi maszynami podróżowało ponad 20 osób. Loty, w których uczestniczyli politycy, krewni i osoby związane z PiS-em, miały status HEAD, który jest zarezerwowany dla czterech najważniejszych osób w państwie.

Po tragediach w Smoleńsku i Mirosławcu ważne osoby funkcyjne miały nie latać razem. Jednak 14 września 2018 r. na pokładzie samolotu znajdowali się jednocześnie marszałek Sejmu i marszałek Senatu, wicemarszałek Sejmu, szefowa Kancelarii Sejmu i ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji.

Zmiana wersji

LOTY MARSZAŁKA KUCHCIŃSKIEGO - CZYTAJ RAPORT SPECJALNY TVN24.PL

W całej sprawie nie chodzi jednak tylko o same podróże, ale również o kłamstwo.

Oficjalna wersja na temat podróży marszałka zmieniała się wielokrotnie najpierw Kancelaria Sejmu twierdziła, że przelotów z rodziną nie było, potem przyznała, że było sześc, następnie że 23. Kancelaria podkreślała też, że nigdy nie latała sama rodzina. Później podano, że jednak leciała sama żona, ale lot nie był specjalnie zamówiony. Na końcu okazało się, że lot był zamówiony specjalnie.

Wiele lotów marszałka posiadało status HEAD oraz dopisek "pilne". Ale po tych lotach w mediach społecznościowych można było zobaczyć marszałka na zdjęciach z nart, inauguracji ośrodka badmintona, dożynek czy uroczystości religijnych.

Zaprzeczenie marszałka Karczewskiego

Kontrowersje dotyczą też marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który najpierw zaprzeczył, że na pokład samolotu zabierał osoby z rodziny, ale potem sam zmienił wersję i przyznał, że i on na pokład zabierał żonę, a podczas podróży na Węgry towarzyszyli mu również inni krewni.

- Zwróciłem się do Kancelarii o zwrot kosztów przelotu za moje wnuki, bo tam głównie wszystkie wnuki były zaproszone - tłumaczy marszałek Karczewski.

Dopiero w internecie szef Kancelarii Senatu przyznał, że oprócz wnuków były też córki marszałka.

W ramach obrony politycy PiS-u powtarzają, że premier Kopacz i zwłaszcza premier Tusk również latali samolotami i że media o tym nie mówią.

Jednak temat podróży Ewy Kopacz był podniesiony na antenie TVN24 wielokrotnie. Padały również pytania o sens przelotów Beaty Szydło wojskową CASĄ, a temat egzotycznej podroży Donalda Tuska do Peru był wręcz wałkowany. Również finansowo. Jednak ta sytuacja miała miejsce w 2008 roku. Teraz jest 2019, więc padają pytania o to, co się dzieje obecnie, a nie 11 lat temu.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Jarosław Kaczyński twierdzi, że "opcja europejska" chce "zniszczyć religię" i "zrobić z ludzi zwierzęta". Przekonuje wyborców, że wolność na Zachodzie się cofa. Donaldowi Tuskowi te słowa kojarzą się z Putinem. Dlaczego w kampanii pojawia się temat religii? Bo prezydent Warszawy zdecydował, że urzędy miejskie, jako neutralne światopoglądowo, nie powinny eksponować religijnych symboli.

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Temat religii wkroczył do eurokampanii. Zarządzenie Trzaskowskiego podzieliło polityków koalicji

Źródło:
Fakty TVN

17 maja nie było góralskich bryczek na drodze do Morskiego Oka, ale nie dlatego, że ich już nie będzie, a dlatego, że o losie przeciążonych wciąż koni fiakrzy rozmawiali z ministrą środowiska. Jaki jest efekt? Koni nie zastąpią meleksy, ale będzie im trochę lżej.

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Jest porozumienie w sprawie wykorzystywania koni na trasie do Morskiego Oka. "Każdy otrzymał coś"

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

- Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury, podpisując decyzję, na którą wydano dziesiątki milionów złotych, bez jakiejkolwiek podstawy prawnej - mówił szef KPRM Jan Grabiec o zgodzie byłego premiera na przeprowadzenie wyborów kopertowych. Skomentował też najnowszy spot Platformy Obywatelskiej, który wzbudził w czwartek wiele kontrowersji.

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

"Morawiecki złożył sam na siebie doniesienie do prokuratury"

Źródło:
TVN24, PAP

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS