Weto prezydenta, kampania i przepychanie poprawek. Jak wprowadzano zmiany w sądach

20.12.2017 | Weto prezydenta, kampania i przepychanie poprawek. Jak wprowadzano zmiany w sądach
20.12.2017 | Weto prezydenta, kampania i przepychanie poprawek. Jak wprowadzano zmiany w sądach
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.12.2017 | Weto prezydenta, kampania i przepychanie poprawek. Jak wprowadzano zmiany w sądachMaciej Knapik | Fakty TVN

Jakiś sędzia kiedyś ukradł kiełbasę, inny PenDrive'a - takimi argumentami, za państwowe pieniądze, przez miesiące przekonywano społeczeństwo do zmian nazywanych przez rząd reformą sądów. Jednak żadna z tych ustaw - zdaniem ekspertów - nie skróci kolejek w sądach, a nowe przepisy oddadzą politykom wpływ na nominacje sędziów i i ich kariery.

Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, nie ma wątpliwości: - Zacznie się wymiana kadr w Sądzie Najwyższym. Podobnie, jak w Krajowej Radzie Sądownictwa, która typuje prawników do zawodu sędziego. Wymiany kadr dokonają politycy, czyli większość sejmowa i prezydent Duda.

Po co te zmiany? - Żeby doszło do przemiany jakościowej sędziów, którzy będą ludźmi o mentalności służebnej wobec państwa i narodu - tłumaczył z sejmowej mównicy Stanisław Piotrowicz, poseł PiS.

- Sędzia o mentalności służebnej jest karykaturą sędziego - komentował słowa Piotrowicza prezes Izby Karnej SN Stanisław Zabłocki.

Pytanie więc, czy nie chodzi o służebność wobec władzy i polityków Prawa i Sprawiedliwości? - W jakiejś konkretnej sprawie, kiedy trzeba będzie osiągnąć jakiś cel, to wtedy znajdzie się usłużny sędzia może w sądzie okręgowym, a ostatecznie w Sądzie Najwyższym - przekonuje sędzia Stępień.

Przekonywanie społeczeństwa

Przez miesiące próbowano społeczeństwo przekonać, że sędziowie wskazywani czy wybierani przez polityków to europejska norma. Na przykładzie Holandii pokazaliśmy w "Faktach", że tak nie jest.

Dodatkowo, skoro zmiany wprowadzane w Polsce to rzekomo miała być norma, to czemu rząd krytykują Unia Europejska, Stany Zjednoczone, OBWE, Komisja Wenecka? Dlaczego cały świat głośno mówi, że w Polsce łamana jest praworządność. I czemu nad Polską zawisła groźba sankcji?

Wszelkiego rodzaju wątpliwości politycy PiS zbywali. - Nie możemy ulegać naciskom ulicy i zagranicy - mówiła Beata Szydło, była premier.

Na politykach PiS nie robiły wrażenia wielotysięczne manifestacje w całym kraju w lipcu. I te mniejsze w grudniu z kolędą dla prezydenta.

O rzekomej nieuczciwości sędziów miała nas przekonać kupiona za pieniądze państwowych firm - kampania Polskiej Fundacji Narodowej "Sprawiedliwe Sądy", która okazała się fiaskiem.

Sędziów jest 10 tysięcy, a autorom kampanii udało się znaleźć raptem kilkanaście przykładów łamania prawa. Często sprzed wielu lat. Były też przykłady naciągane, albo wręcz nieprawda.

Burzliwe prace

Prezydenckie weta były - jak się teraz okazuje - podyktowane nie sprzeciwem wobec upartyjnienia sądów, ale sporem o zakres władzy z ministrem sprawiedliwości.

Mimo, że sprawa dotyczy wszystkich obywateli, negocjacje z Jarosławem Kaczyńskim toczyły się w tajemnicy. A na zewnątrz dyskutowano czy Prezydent powinien witać prezesa już w drzwiach, czy niekoniecznie.

Debaty na sejmowych komisjach prowadził były PRL-owski prokurator poseł Stanisław Piotrowicz. Poprawki i zmiany wrzucano w ostatniej chwili. Obradowano w nocy. Dochodziło do przepychanek. Odrzucano poprawki opozycji. Padły też słynne słowa prezesa Kaczyńskiego: - Nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata. Prezydent obiecywał, że jeśli Sejm zbytnio zmieni jego projekty - on je znowu zawetuje. W środę zapowiedział, że ustawy podpisze.

Opozycja i stowarzyszenia sędziowskie zgodnie mówią, że w ustawach nie ma nic co usprawni czy przyspieszy działanie sądów.

Na mocy podpisanej wcześniej ustawy o ustroju sądów minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wymienił już prezesów w wielu sądach w całej Polsce.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN