Wycofywanie zarzutów, umarzanie spraw. Jak władze (nie)walczą z faszystami

22.01.2018 | Wycofywanie zarzutów, umarzanie spraw. Jak władze (nie)walczą z faszystami
22.01.2018 | Wycofywanie zarzutów, umarzanie spraw. Jak władze (nie)walczą z faszystami
Arleta Zalewska | Fakty TVN
22.01.2018 | Wycofywanie zarzutów, umarzanie spraw. Jak władze (nie)walczą z faszystamiArleta Zalewska | Fakty TVN

Szerzenie nienawiści i kult przemocy - przed takimi przestępstwami powinny nas chronić instytucje i prawo. Prawo okazuje się niejednoznaczne, a interpretacja dość luźna, co negatywnie przekłada się na jego egzekwowanie.

Reporterzy "Superwizjera" TVN byli świadkami neonazistowkich obchodów urodzin Adolfa Hitlera, a także tego, co działo się na festiwalu Orle Gniazdo. Jednym z organizatorów cyklicznej imprezy o "prawdziwie narodowej atmosferze" - reklamowanej jako "pierwszy w pełni profesjonalny festiwal muzyki tożsamościowej" w Polsce - jest wiceprezes Dumy i Nowoczesności, Jacek Lanuszny, który był jednym z pomysłodawców akcji w Katowicach, podczas której na szubienicach powieszono portrety europosłów PO.

Mimo że dziennikarze widzieli podczas festiwalu osoby wykonujące tzw. rzymski salut i wykrzykujące "sieg heil", Lanuszny twierdzi, że takich gestów nie toleruje i że najpierw należy udowodnić, że salut jest gestem hitlerowskim, a nie tylko "machaniem ręką".

Przepisy są, konsekwencji nie ma

Nie ma żadnych wątpliwości, że propagowanie faszyzmu w Polsce jest działaniem niezgodnym z prawem. Art. 256. kodeksu karnego mówi, że za publiczne propagowanie faszyzmu lub nawoływanie do nienawiści, w tym na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych, może grozić do dwóch lat więzienia.

W praktyce stosowanie tego przepisu nie jest już tak klarowne.

- Zbyt często te przepisy pozostają na papierze - ocenia dr Rafał Pankowski ze stowarzyszenia "Nigdy więcej". - Nie tyle chodzi o doprecyzowanie, ile chodzi o to żeby skutecznie i bez żadnej litości ścigać sprawców tego typu zdarzeń - dodaje adwokat Łukasz Chojniak.

Na marszach niepodległości - organizowanych przez ruchy narodowe - widać i słychać rasistowskie hasła.Obok transparentów o "białej Europie" i "czystej krwi" powiewają flagi ONR-u - te same, które trzymali uczestnicy "happeningu" w Katowicach, gdzie na szubienicach powieszono zdjęcia europosłów PO. Do dziś nikt nie usłyszał za to zarzutów.

W przypadku słów przedstawicielki ONR, która mówiła "o islamskich ścierwach", prokuratura najpierw uznała, że są nawoływaniem do nienawiści, a później jednak śledczy wycofali akt oskarżenia. I sprawę umorzyli.

- Zbyt często mamy do czynienia z negowaniem istnienia samego problemu jakim jest w Polsce rasizm i neofaszyzm. Różne instytucje powołane do przestrzegania prawa w naszym kraju w sposób bardzo niekonsekwentny stosują te przepisy, które przecież mamy w Polsce - ocenia dr Rafał Pankowski ze stowarzyszenia "Nigdy więcej".

Zdaniem eksperta takie zachowanie daje łamiącym prawo poczucie bezkarności. Ciche przyzwolenie na głoszenie radykalnych neonazistowskich haseł pod ochroną sztandarów narodowych czy patriotycznych - tym razem doprowadziło do tego, co pokazali reporterzy "Superwizjera".

Bez większych problemów

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, bez większych problemów, funkcjonuje od 2014 roku. Policja nie dopatrzyła się niezgodnych z prawem działań uczestników festiwalu Orle Gniazdo, którzy hajlują i noszą nazistowskie symbole.

Reporterzy nagrali Mateusza S. pseudonim "Sitas" w mundurze SS - to w jego sprawie - skutecznie interweniował poseł Robert Winnicki, gdy działalnością "Sitasa" zainteresowała się prokuratura. Teraz osoby, które umożliwiły Winnickiemu start do Sejmu, biją się w piersi. - Mam do siebie przede wszystkim pretensję, bo to ja namówiłem Pawła Kukiza, żeby pan Winnicki wszedł na listy Kukiz'15 - mówi Marek Jakubiak.

Każdy, nawet najmniejszy odruch zrozumienia ze strony polityków, będzie odbierany jako akt co najmniej bagatelizowania problemu, bo wystarczy prześledzić nazwy stowarzyszeń, wejść na ich strony i zobaczyć czym na nich się chwalą, by łatwo znaleźć niepokojące treści.

- Takie organizacje niosą w sobie znaczne zagrożenie, dlatego to jest oczywiście sygnał dla nas wszystkich żeby zmobilizować się przeciwko tego typu zachowaniom - mówi prof. Michał Kleiber z PAN.

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, z którego dopiero w niedzielę wycofał się asystent posła Winnickiego, jest organizacją pożytku publicznego. Zbiórka pieniędzy odbywa się więc między innymi pod nadzorem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jedna z nich jest prowadzona na rzecz Janusza Walusia - rasistowskiego mordercy, który w RPA odsiaduje karę dożywocia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS