Wycofywanie zarzutów, umarzanie spraw. Jak władze (nie)walczą z faszystami

22.01.2018 | Wycofywanie zarzutów, umarzanie spraw. Jak władze (nie)walczą z faszystami
22.01.2018 | Wycofywanie zarzutów, umarzanie spraw. Jak władze (nie)walczą z faszystami
Arleta Zalewska | Fakty TVN
22.01.2018 | Wycofywanie zarzutów, umarzanie spraw. Jak władze (nie)walczą z faszystamiArleta Zalewska | Fakty TVN

Szerzenie nienawiści i kult przemocy - przed takimi przestępstwami powinny nas chronić instytucje i prawo. Prawo okazuje się niejednoznaczne, a interpretacja dość luźna, co negatywnie przekłada się na jego egzekwowanie.

Reporterzy "Superwizjera" TVN byli świadkami neonazistowkich obchodów urodzin Adolfa Hitlera, a także tego, co działo się na festiwalu Orle Gniazdo. Jednym z organizatorów cyklicznej imprezy o "prawdziwie narodowej atmosferze" - reklamowanej jako "pierwszy w pełni profesjonalny festiwal muzyki tożsamościowej" w Polsce - jest wiceprezes Dumy i Nowoczesności, Jacek Lanuszny, który był jednym z pomysłodawców akcji w Katowicach, podczas której na szubienicach powieszono portrety europosłów PO.

Mimo że dziennikarze widzieli podczas festiwalu osoby wykonujące tzw. rzymski salut i wykrzykujące "sieg heil", Lanuszny twierdzi, że takich gestów nie toleruje i że najpierw należy udowodnić, że salut jest gestem hitlerowskim, a nie tylko "machaniem ręką".

Przepisy są, konsekwencji nie ma

Nie ma żadnych wątpliwości, że propagowanie faszyzmu w Polsce jest działaniem niezgodnym z prawem. Art. 256. kodeksu karnego mówi, że za publiczne propagowanie faszyzmu lub nawoływanie do nienawiści, w tym na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych, może grozić do dwóch lat więzienia.

W praktyce stosowanie tego przepisu nie jest już tak klarowne.

- Zbyt często te przepisy pozostają na papierze - ocenia dr Rafał Pankowski ze stowarzyszenia "Nigdy więcej". - Nie tyle chodzi o doprecyzowanie, ile chodzi o to żeby skutecznie i bez żadnej litości ścigać sprawców tego typu zdarzeń - dodaje adwokat Łukasz Chojniak.

Na marszach niepodległości - organizowanych przez ruchy narodowe - widać i słychać rasistowskie hasła.Obok transparentów o "białej Europie" i "czystej krwi" powiewają flagi ONR-u - te same, które trzymali uczestnicy "happeningu" w Katowicach, gdzie na szubienicach powieszono zdjęcia europosłów PO. Do dziś nikt nie usłyszał za to zarzutów.

W przypadku słów przedstawicielki ONR, która mówiła "o islamskich ścierwach", prokuratura najpierw uznała, że są nawoływaniem do nienawiści, a później jednak śledczy wycofali akt oskarżenia. I sprawę umorzyli.

- Zbyt często mamy do czynienia z negowaniem istnienia samego problemu jakim jest w Polsce rasizm i neofaszyzm. Różne instytucje powołane do przestrzegania prawa w naszym kraju w sposób bardzo niekonsekwentny stosują te przepisy, które przecież mamy w Polsce - ocenia dr Rafał Pankowski ze stowarzyszenia "Nigdy więcej".

Zdaniem eksperta takie zachowanie daje łamiącym prawo poczucie bezkarności. Ciche przyzwolenie na głoszenie radykalnych neonazistowskich haseł pod ochroną sztandarów narodowych czy patriotycznych - tym razem doprowadziło do tego, co pokazali reporterzy "Superwizjera".

Bez większych problemów

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, bez większych problemów, funkcjonuje od 2014 roku. Policja nie dopatrzyła się niezgodnych z prawem działań uczestników festiwalu Orle Gniazdo, którzy hajlują i noszą nazistowskie symbole.

Reporterzy nagrali Mateusza S. pseudonim "Sitas" w mundurze SS - to w jego sprawie - skutecznie interweniował poseł Robert Winnicki, gdy działalnością "Sitasa" zainteresowała się prokuratura. Teraz osoby, które umożliwiły Winnickiemu start do Sejmu, biją się w piersi. - Mam do siebie przede wszystkim pretensję, bo to ja namówiłem Pawła Kukiza, żeby pan Winnicki wszedł na listy Kukiz'15 - mówi Marek Jakubiak.

Każdy, nawet najmniejszy odruch zrozumienia ze strony polityków, będzie odbierany jako akt co najmniej bagatelizowania problemu, bo wystarczy prześledzić nazwy stowarzyszeń, wejść na ich strony i zobaczyć czym na nich się chwalą, by łatwo znaleźć niepokojące treści.

- Takie organizacje niosą w sobie znaczne zagrożenie, dlatego to jest oczywiście sygnał dla nas wszystkich żeby zmobilizować się przeciwko tego typu zachowaniom - mówi prof. Michał Kleiber z PAN.

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność, z którego dopiero w niedzielę wycofał się asystent posła Winnickiego, jest organizacją pożytku publicznego. Zbiórka pieniędzy odbywa się więc między innymi pod nadzorem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jedna z nich jest prowadzona na rzecz Janusza Walusia - rasistowskiego mordercy, który w RPA odsiaduje karę dożywocia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN