Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwca

04.06.2017 | Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwca
04.06.2017 | Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwca
Maciej Knapik | Fakty TVN
04.06.2017 | Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwcaMaciej Knapik | Fakty TVN

IPN nie świętuje, bo rocznica nie jest okrągła. Prezydent Duda wolał "Spotkanie z Błogosławionym" w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, a premier Szydło odpust w Skoczowie. To nie znaczy, że nie było obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Odbyły się Marsze dla Demokracji - zaangażowali się byli prezydenci, opozycja i tysiące Polaków.

Na ulicach polskich miast święto. 4 czerwca to rocznica częściowo wolnych wyborów 1989 roku. - Nie w pełni wolne, ale ważniejsze niż niejedne wolne wybory - mówi jeden z uczestników.

W Łodzi, w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku - wszędzie mówiono, czemu ta data jest ważna i wspominano bohaterów tamtych dni. - Pana Mazowieckiego, Kuronia, Geremka. O nich się teraz nie mówi. Oni (PiS - przyp. red.) uważają, że wszystko tylko Lech Kaczyński robił - mówi jedna z uczestniczek obchodów.

Koncerty, marsze i pikniki - wydarzenia były organizowane głównie przez opozycję i Komitet Obrony Demokracji.

W stolicy Marsz Wolności przeszedł sprzed Trybunału Konstytucyjnego w miejsce nieistniejącej już kawiarni "Niespodzianka", ówczesnego sztabu wyborczego Solidarności.

Premier na odpuście

Ale nie dla wszystkich było to święto. Premier była na odpuście w Skoczowie. Nie wspominała o 4 czerwca w ogóle. Wzmianki o święcie wolności nie ma też ani na stronie Sejmu, ani prezydenta.

- To nie jest rocznica okrągła - wyjaśnia sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Łapiński.

Trzy lata temu, gdy przypadała okrągła - 25. rocznica wyborów z 1989 roku - PiS także jej nie obchodziło, choć obchodził ją nawet przebywający wtedy w Polsce amerykański prezydent Barack Obama. Dzisiaj politycy PiS udają, że rocznicy nie ma. Mówią, że każdy dzień jest świętem.

- Jak obchodzimy daty tragiczne, daty klęsk, to jakiekolwiek zwycięstwo - choć nie nie jest pełne - powinno mieć swoje miejsce - uważa były prezydent Lech Wałęsa.

Prezydent na pikniku

Trzej byli prezydenci - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski - w oświadczeniu piszą o "częściowo wolnych wyborach", ale podkreślają, że "zwycięstwo wyborcze 'Solidarności' otworzyło drogę Polakom i innym narodom Europy Środkowej i Wschodniej ku pełnej wolności".

W kancelarii obecnego prezydenta panuje inne przekonanie. - Jaruzelski został prezydentem naszego kraju, bo większość mieli postkomuniści. Z tego powodu ja mam się cieszyć? - mówił sekretarz stanu kancelarii prezydenta Andrzej Dera.

Sam prezydent brał udział w pikniku "Spotkanie z Błogosławionym" w Nowym Mieście nad Pilicą i wspominał kampanię wyborczą. Ale swoją, sprzed dwóch lat.

W MSWiA odbyła się konferencja poświęcona dwudzieste piątej rocznicy upadku rządu Jana Olszewskiego. Dla partii rządzącej to ważniejsza dzisiaj rocznica. - W mojej ocenie najlepszy premier po osiemdziesiątym dziewiątym roku - mówi wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Jeden dzień, jeden kraj, a dwie rocznice.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS