Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwca

04.06.2017 | Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwca
04.06.2017 | Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwca
Maciej Knapik | Fakty TVN
04.06.2017 | Premier na odpuście, prezydent na pikniku. Jak władza świętuje rocznicę wyborów 4 czerwcaMaciej Knapik | Fakty TVN

IPN nie świętuje, bo rocznica nie jest okrągła. Prezydent Duda wolał "Spotkanie z Błogosławionym" w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, a premier Szydło odpust w Skoczowie. To nie znaczy, że nie było obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Odbyły się Marsze dla Demokracji - zaangażowali się byli prezydenci, opozycja i tysiące Polaków.

Na ulicach polskich miast święto. 4 czerwca to rocznica częściowo wolnych wyborów 1989 roku. - Nie w pełni wolne, ale ważniejsze niż niejedne wolne wybory - mówi jeden z uczestników.

W Łodzi, w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku - wszędzie mówiono, czemu ta data jest ważna i wspominano bohaterów tamtych dni. - Pana Mazowieckiego, Kuronia, Geremka. O nich się teraz nie mówi. Oni (PiS - przyp. red.) uważają, że wszystko tylko Lech Kaczyński robił - mówi jedna z uczestniczek obchodów.

Koncerty, marsze i pikniki - wydarzenia były organizowane głównie przez opozycję i Komitet Obrony Demokracji.

W stolicy Marsz Wolności przeszedł sprzed Trybunału Konstytucyjnego w miejsce nieistniejącej już kawiarni "Niespodzianka", ówczesnego sztabu wyborczego Solidarności.

Premier na odpuście

Ale nie dla wszystkich było to święto. Premier była na odpuście w Skoczowie. Nie wspominała o 4 czerwca w ogóle. Wzmianki o święcie wolności nie ma też ani na stronie Sejmu, ani prezydenta.

- To nie jest rocznica okrągła - wyjaśnia sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Krzysztof Łapiński.

Trzy lata temu, gdy przypadała okrągła - 25. rocznica wyborów z 1989 roku - PiS także jej nie obchodziło, choć obchodził ją nawet przebywający wtedy w Polsce amerykański prezydent Barack Obama. Dzisiaj politycy PiS udają, że rocznicy nie ma. Mówią, że każdy dzień jest świętem.

- Jak obchodzimy daty tragiczne, daty klęsk, to jakiekolwiek zwycięstwo - choć nie nie jest pełne - powinno mieć swoje miejsce - uważa były prezydent Lech Wałęsa.

Prezydent na pikniku

Trzej byli prezydenci - Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski - w oświadczeniu piszą o "częściowo wolnych wyborach", ale podkreślają, że "zwycięstwo wyborcze 'Solidarności' otworzyło drogę Polakom i innym narodom Europy Środkowej i Wschodniej ku pełnej wolności".

W kancelarii obecnego prezydenta panuje inne przekonanie. - Jaruzelski został prezydentem naszego kraju, bo większość mieli postkomuniści. Z tego powodu ja mam się cieszyć? - mówił sekretarz stanu kancelarii prezydenta Andrzej Dera.

Sam prezydent brał udział w pikniku "Spotkanie z Błogosławionym" w Nowym Mieście nad Pilicą i wspominał kampanię wyborczą. Ale swoją, sprzed dwóch lat.

W MSWiA odbyła się konferencja poświęcona dwudzieste piątej rocznicy upadku rządu Jana Olszewskiego. Dla partii rządzącej to ważniejsza dzisiaj rocznica. - W mojej ocenie najlepszy premier po osiemdziesiątym dziewiątym roku - mówi wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Jeden dzień, jeden kraj, a dwie rocznice.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS