Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"

Źródło:
Fakty TVN
Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"
Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Duże marki coraz częściej decydują się na organizowanie wydarzeń w wirtualnej rzeczywistości. Można tam też ćwiczyć czy pójść na koncert. Pojawiają się też nowe zawody, jak choćby projektant metaverse. To jednocześnie niesie obawy innych pracowników, czy sztuczna inteligencja ich nie zastąpi.

Tu przenikają się dwa światy - ten realny i ten wirtualny. Zarobki jednak są jak najbardziej prawdziwe, bo to już właściwie nowy zawód - projektant metaverse, czyli wirtualnej rzeczywistości.

Kuba Jekiel, z wykształcenia architekt, zamiast ołówkiem czy przy pomocy komputera, ruchem ciała kształtuje to, co chce zaprojektować. - Możemy stworzyć ściany z chmur, unoszące się w powietrzu sufity, ale jednocześnie musimy pamiętać, żeby schody, po których avatary będą się przemieszczać, zwyczajnie działały - wyjaśnia Kuba Jekiel, architekt wirtualnej rzeczywistości, założyciel Radical Realities.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: OFF Radio Kraków bez dziennikarzy, audycje prowadzi sztuczna inteligencja. Reakcja rady programowej

Anita Wielgosz też jest projektantką metaverse. Ceni sobie wolność i nieskończone możliwości. - To jest taki Dziki Zachód. Ten, kto będzie tam pierwszy, kto zdobędzie najwięcej miejsca w tej nowej przestrzeni medialnej, jest pionierem - podkreśla.

Duże marki decydują się na organizowanie wydarzeń nie tylko w realu, ale też w wirtualnej rzeczywistości. To prężnie rozwijający się rynek. Można tam też ćwiczyć czy pójść na koncert. - Artysta może nagle być olbrzymem, zabierać nas z każdym utworem do innego świata - przybliża Kuba Jekiel.

Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"
Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"Jacek Tacik/Fakty TVN

Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

Szacuje się, że dwie trzecie dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. - Będzie cała masa nowych zawodów, będą tacy interlokutorzy człowiek-maszyna - wskazuje Jowita Michalska z Digital University.

W Amazonie jest stanowisko opiekuna robotów i choć pędzą one jak w Formule 1, to wymagają nadzoru człowieka. - Opiekun robota to jest taki członek pit-stopu, który odpowiada za to, żeby w jak najszybszym czasie, jak najsprawniej wymienić potencjalną usterkę - wyjaśnia Hanna Ziarkowska, dyrektorka zarządzająca centrum logistycznym Amazon w Gliwicach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie

Robot nie zastąpi człowieka, ale sztuczna inteligencja w wielu kwestiach może już go wyręczyć. - Dziś jesteśmy na tym etapie, że sztuczna inteligencja jest w stanie nam do 50 procent codziennych zadań mniej lub bardziej zautomatyzować - wskazuje Jowita Michalska.

Choć nowe zawody będą powstawać, to dotychczasowe będą zastępowane. Mówi o tym Jarosław Juszkiewicz, od 15 lat głos Google Maps, który został zastąpiony przez AI. W taki sposób pożegnał się z użytkownikami: "uśmiechnij się cudnie i kieruj się na południe, chociaż nie. Kierujcie się także intuicją i sercem, bo tego jeszcze AI nie potrafi".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego:  Kuba Jekiel, Radical Realities

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS