Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"

Źródło:
Fakty TVN
Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"
Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Duże marki coraz częściej decydują się na organizowanie wydarzeń w wirtualnej rzeczywistości. Można tam też ćwiczyć czy pójść na koncert. Pojawiają się też nowe zawody, jak choćby projektant metaverse. To jednocześnie niesie obawy innych pracowników, czy sztuczna inteligencja ich nie zastąpi.

Tu przenikają się dwa światy - ten realny i ten wirtualny. Zarobki jednak są jak najbardziej prawdziwe, bo to już właściwie nowy zawód - projektant metaverse, czyli wirtualnej rzeczywistości.

Kuba Jekiel, z wykształcenia architekt, zamiast ołówkiem czy przy pomocy komputera, ruchem ciała kształtuje to, co chce zaprojektować. - Możemy stworzyć ściany z chmur, unoszące się w powietrzu sufity, ale jednocześnie musimy pamiętać, żeby schody, po których avatary będą się przemieszczać, zwyczajnie działały - wyjaśnia Kuba Jekiel, architekt wirtualnej rzeczywistości, założyciel Radical Realities.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: OFF Radio Kraków bez dziennikarzy, audycje prowadzi sztuczna inteligencja. Reakcja rady programowej

Anita Wielgosz też jest projektantką metaverse. Ceni sobie wolność i nieskończone możliwości. - To jest taki Dziki Zachód. Ten, kto będzie tam pierwszy, kto zdobędzie najwięcej miejsca w tej nowej przestrzeni medialnej, jest pionierem - podkreśla.

Duże marki decydują się na organizowanie wydarzeń nie tylko w realu, ale też w wirtualnej rzeczywistości. To prężnie rozwijający się rynek. Można tam też ćwiczyć czy pójść na koncert. - Artysta może nagle być olbrzymem, zabierać nas z każdym utworem do innego świata - przybliża Kuba Jekiel.

Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"
Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"Jacek Tacik/Fakty TVN

Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

Szacuje się, że dwie trzecie dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. - Będzie cała masa nowych zawodów, będą tacy interlokutorzy człowiek-maszyna - wskazuje Jowita Michalska z Digital University.

W Amazonie jest stanowisko opiekuna robotów i choć pędzą one jak w Formule 1, to wymagają nadzoru człowieka. - Opiekun robota to jest taki członek pit-stopu, który odpowiada za to, żeby w jak najszybszym czasie, jak najsprawniej wymienić potencjalną usterkę - wyjaśnia Hanna Ziarkowska, dyrektorka zarządzająca centrum logistycznym Amazon w Gliwicach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie

Robot nie zastąpi człowieka, ale sztuczna inteligencja w wielu kwestiach może już go wyręczyć. - Dziś jesteśmy na tym etapie, że sztuczna inteligencja jest w stanie nam do 50 procent codziennych zadań mniej lub bardziej zautomatyzować - wskazuje Jowita Michalska.

Choć nowe zawody będą powstawać, to dotychczasowe będą zastępowane. Mówi o tym Jarosław Juszkiewicz, od 15 lat głos Google Maps, który został zastąpiony przez AI. W taki sposób pożegnał się z użytkownikami: "uśmiechnij się cudnie i kieruj się na południe, chociaż nie. Kierujcie się także intuicją i sercem, bo tego jeszcze AI nie potrafi".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego:  Kuba Jekiel, Radical Realities

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Smogowy problem co roku powraca jak bumerang. Skalę tego doskonale pokazują światowe rankingi miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Są jednak miasta, które ze smogiem skutecznie walczą. Wymiana kopciuchów to tylko pierwszy krok.

Polska coraz lepiej radzi sobie ze smogiem. "Ja pamiętam, jak było 40-50 lat temu"

Polska coraz lepiej radzi sobie ze smogiem. "Ja pamiętam, jak było 40-50 lat temu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował wyłonienie wspólnego kandydata koalicji rządowej w wyborach prezydenckich. Premier Donald Tusk napisał, że partie wystawią swoich kandydatów. - Tematu nie ma, a każda partia będzie wystawiała swojego kandydata. Według mojej najlepszej wiedzy - i tak bym chciał - wystartuje Szymon Hołownia - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Polski 2050 Ryszard Petru. - Widzimy i słyszymy, ilu nosi buławę w plecaku i nie ma sensu się spierać i kłócić o kandydatów - powiedział europoseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński.

Pomysł Kosiniaka-Kamysza i reakcja Tuska. "Tematu nie ma"

Pomysł Kosiniaka-Kamysza i reakcja Tuska. "Tematu nie ma"

Źródło:
TVN24

Mojego dziadka zabiła historia w 1940 roku, mojego ojca zabiła w 2010 polityka. Łączenie historii z polityką zawsze kończy się ofiarami - powiedziała w "Faktach po Faktach" dr Izabella Sariusz-Skąpska. Według niej, "14 lat działalności politycznej Macierewicza i całego środowiska partii zrobiło wszystko, żeby ludzie słysząc Katyń, słyszeli tak naprawdę Smoleńsk".

Izabella Sariusz-Skąpska: mojego dziadka zabiła historia, mojego ojca polityka

Izabella Sariusz-Skąpska: mojego dziadka zabiła historia, mojego ojca polityka

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS