Duże marki coraz częściej decydują się na organizowanie wydarzeń w wirtualnej rzeczywistości. Można tam też ćwiczyć czy pójść na koncert. Pojawiają się też nowe zawody, jak choćby projektant metaverse. To jednocześnie niesie obawy innych pracowników, czy sztuczna inteligencja ich nie zastąpi.
Tu przenikają się dwa światy - ten realny i ten wirtualny. Zarobki jednak są jak najbardziej prawdziwe, bo to już właściwie nowy zawód - projektant metaverse, czyli wirtualnej rzeczywistości.
Kuba Jekiel, z wykształcenia architekt, zamiast ołówkiem czy przy pomocy komputera, ruchem ciała kształtuje to, co chce zaprojektować. - Możemy stworzyć ściany z chmur, unoszące się w powietrzu sufity, ale jednocześnie musimy pamiętać, żeby schody, po których avatary będą się przemieszczać, zwyczajnie działały - wyjaśnia Kuba Jekiel, architekt wirtualnej rzeczywistości, założyciel Radical Realities.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: OFF Radio Kraków bez dziennikarzy, audycje prowadzi sztuczna inteligencja. Reakcja rady programowej
Anita Wielgosz też jest projektantką metaverse. Ceni sobie wolność i nieskończone możliwości. - To jest taki Dziki Zachód. Ten, kto będzie tam pierwszy, kto zdobędzie najwięcej miejsca w tej nowej przestrzeni medialnej, jest pionierem - podkreśla.
Duże marki decydują się na organizowanie wydarzeń nie tylko w realu, ale też w wirtualnej rzeczywistości. To prężnie rozwijający się rynek. Można tam też ćwiczyć czy pójść na koncert. - Artysta może nagle być olbrzymem, zabierać nas z każdym utworem do innego świata - przybliża Kuba Jekiel.
Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?
Szacuje się, że dwie trzecie dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. - Będzie cała masa nowych zawodów, będą tacy interlokutorzy człowiek-maszyna - wskazuje Jowita Michalska z Digital University.
W Amazonie jest stanowisko opiekuna robotów i choć pędzą one jak w Formule 1, to wymagają nadzoru człowieka. - Opiekun robota to jest taki członek pit-stopu, który odpowiada za to, żeby w jak najszybszym czasie, jak najsprawniej wymienić potencjalną usterkę - wyjaśnia Hanna Ziarkowska, dyrektorka zarządzająca centrum logistycznym Amazon w Gliwicach.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie
Robot nie zastąpi człowieka, ale sztuczna inteligencja w wielu kwestiach może już go wyręczyć. - Dziś jesteśmy na tym etapie, że sztuczna inteligencja jest w stanie nam do 50 procent codziennych zadań mniej lub bardziej zautomatyzować - wskazuje Jowita Michalska.
Choć nowe zawody będą powstawać, to dotychczasowe będą zastępowane. Mówi o tym Jarosław Juszkiewicz, od 15 lat głos Google Maps, który został zastąpiony przez AI. W taki sposób pożegnał się z użytkownikami: "uśmiechnij się cudnie i kieruj się na południe, chociaż nie. Kierujcie się także intuicją i sercem, bo tego jeszcze AI nie potrafi".
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Kuba Jekiel, Radical Realities