Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"

Źródło:
Fakty TVN
Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"
Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
Jak rzeczywistość wirtualna i AI wpłyną na rynek pracy? "Będzie cała masa nowych zawodów"Dominika Ziółkowska/Fakty TVN

Duże marki coraz częściej decydują się na organizowanie wydarzeń w wirtualnej rzeczywistości. Można tam też ćwiczyć czy pójść na koncert. Pojawiają się też nowe zawody, jak choćby projektant metaverse. To jednocześnie niesie obawy innych pracowników, czy sztuczna inteligencja ich nie zastąpi.

Tu przenikają się dwa światy - ten realny i ten wirtualny. Zarobki jednak są jak najbardziej prawdziwe, bo to już właściwie nowy zawód - projektant metaverse, czyli wirtualnej rzeczywistości.

Kuba Jekiel, z wykształcenia architekt, zamiast ołówkiem czy przy pomocy komputera, ruchem ciała kształtuje to, co chce zaprojektować. - Możemy stworzyć ściany z chmur, unoszące się w powietrzu sufity, ale jednocześnie musimy pamiętać, żeby schody, po których avatary będą się przemieszczać, zwyczajnie działały - wyjaśnia Kuba Jekiel, architekt wirtualnej rzeczywistości, założyciel Radical Realities.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: OFF Radio Kraków bez dziennikarzy, audycje prowadzi sztuczna inteligencja. Reakcja rady programowej

Anita Wielgosz też jest projektantką metaverse. Ceni sobie wolność i nieskończone możliwości. - To jest taki Dziki Zachód. Ten, kto będzie tam pierwszy, kto zdobędzie najwięcej miejsca w tej nowej przestrzeni medialnej, jest pionierem - podkreśla.

Duże marki decydują się na organizowanie wydarzeń nie tylko w realu, ale też w wirtualnej rzeczywistości. To prężnie rozwijający się rynek. Można tam też ćwiczyć czy pójść na koncert. - Artysta może nagle być olbrzymem, zabierać nas z każdym utworem do innego świata - przybliża Kuba Jekiel.

Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"
Sztuczna inteligencja służy do tworzenia deepfejków, ale może też je rozpoznawać. "Musimy bardzo uważać"Jacek Tacik/Fakty TVN

Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

Szacuje się, że dwie trzecie dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie istnieją. - Będzie cała masa nowych zawodów, będą tacy interlokutorzy człowiek-maszyna - wskazuje Jowita Michalska z Digital University.

W Amazonie jest stanowisko opiekuna robotów i choć pędzą one jak w Formule 1, to wymagają nadzoru człowieka. - Opiekun robota to jest taki członek pit-stopu, który odpowiada za to, żeby w jak najszybszym czasie, jak najsprawniej wymienić potencjalną usterkę - wyjaśnia Hanna Ziarkowska, dyrektorka zarządzająca centrum logistycznym Amazon w Gliwicach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie

Robot nie zastąpi człowieka, ale sztuczna inteligencja w wielu kwestiach może już go wyręczyć. - Dziś jesteśmy na tym etapie, że sztuczna inteligencja jest w stanie nam do 50 procent codziennych zadań mniej lub bardziej zautomatyzować - wskazuje Jowita Michalska.

Choć nowe zawody będą powstawać, to dotychczasowe będą zastępowane. Mówi o tym Jarosław Juszkiewicz, od 15 lat głos Google Maps, który został zastąpiony przez AI. W taki sposób pożegnał się z użytkownikami: "uśmiechnij się cudnie i kieruj się na południe, chociaż nie. Kierujcie się także intuicją i sercem, bo tego jeszcze AI nie potrafi".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego:  Kuba Jekiel, Radical Realities

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS