"Alarmujący moment, gdy przestajemy się pocić". Jak chronić życie podczas rekordowych upałów?

08.08.2018 | "Alarmujący moment, gdy przestajemy się pocić". Jak chronić życie podczas rekordowych upałów?
08.08.2018 | "Alarmujący moment, gdy przestajemy się pocić". Jak chronić życie podczas rekordowych upałów?
Marek Nowicki | Fakty TVN
08.08.2018 | "Alarmujący moment, gdy przestajemy się pocić". Jak chronić życie podczas rekordowych upałów?Marek Nowicki | Fakty TVN

36,6 stopni Celsjusza w cieniu - to najnowszy rekord tego lata, i tego roku, ale w czwartek może zostać pobity. Do piątku ma być tak gorąco, że temperatury mogą zagrażać życiu. Co się dzieje, gdy organizm nie daje rady się schładzać?

W upały nasz organizm intuicyjnie podpowiada nam, jak mamy chronić własne zdrowie. I teoretycznie każdy z nas te podpowiedzi słyszy.

Pijemy dużo wody, bo woda odpowiada za klimatyzację wewnątrz naszego organizmu - za pośrednictwem krwi. Woda, która jest głównym składnikiem osocza, rozprowadza ciepło po naszym organizmie i je usuwa, jeżeli jest go za dużo. Dlatego pocimy się. Jeżeli w upały ubywa nam wody, ubywa też krwi, a serce musi pracować dalej i wtedy zaczynają się problemy.

- To jest ten moment, w którym dochodzi do centralizacji krążenia, czyli moment, w którym cała krew jest kierowana do naszej centrali, blisko serca, aby miało co pompować - tłumaczy Dominika Dąbrowska, lekarz rezydent w dziedzinie chorób wewnętrznych z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

Dlatego serce zaczyna bić szybciej. Dlatego pojawiają się w płucach duszności, bo szybciej pompowana krew jest mniej utleniona. Z powodu zbyt małej ilości wody zaburzeniu ulega też centralny układ nerwowy.

Zagrożenie życia

- Niewielki procent odwodnienia już będzie skutkować, może nie jakimiś poważnymi objawami, ale choćby zawrotami i bólami głowy, a tym skrajnym objawem jest utrata świadomości - mówi Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. To objawy udaru słonecznego. Wewnętrzna klimatyzacja przestaje działać. Zwiększa się temperatura ciała, ponad normalne trzydzieści sześć i sześć. A wszystko z powodu zbyt małej ilości wody.

- Alarmującym objawem jest, oprócz zmniejszonej ilości oddawanego moczu, brak pocenia się. Jeżeli czujemy się źle, czujemy, że jest nam gorąco, przestajemy się pocić, to jest to ostatni moment, żeby intensywnie się nawodnić i w razie złego samopoczucia zadzwonić i wezwać pomoc - instruuje Jacek Górny, prezes Porozumienia Lekarzy Medycyny Ratunkowej.

I ludzie dzwonią, w trakcie upałów wzywają pomoc. Całkiem słusznie. Po co jednak stwarzać sobie takie problemy - skoro można w prosty sposób skutecznie przeciwdziałać upałom, odwodnieniu, przegrzaniu, zaburzeniom elektrolitowym i rozregulowaniu termoregulacji?

- Pijmy dużo wody, pijmy dużo więcej wody niż normalnie, a normalna dzienna dawka dla osoby dorosłej to dwa litry wody - napomina Krzysztof Radek, ratownik medyczny.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS