Jagience pomógł sprzęt od WOŚP. Teraz sama rusza pomagać

11.01.2018 | Jagience pomógł sprzęt od WOŚP. Teraz sama rusza pomagać
11.01.2018 | Jagience pomógł sprzęt od WOŚP. Teraz sama rusza pomagać
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.01.2018 | Jagience pomógł sprzęt od WOŚP. Teraz sama rusza pomagaćRenata Kijowska | Fakty TVN

Sama wygrała życie, teraz walczy dla innych. Jagna ma dopiero siedem lat i to są lata spędzone głównie na szpitalnych korytarzach. To właśnie tam będzie zbierała na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Bo gdyby nie akcja stworzona przez Jurka Owsiaka, nie byłoby księżniczki o wielkim sercu.

W szpitalu ma status księżniczki, bo nikt nie nosi korony jak Jagienka. Nieważne, że korona to opaska wyciągu. Kwiaty wiele potrafią zmienić. - Lubię je nosić, bo lubię kolor różowy, no i zasłaniają tę opaskę, bo opaska mi się średnio podoba - tłumaczy Jagaienka.

Dziewczynka dzielnie znosi wszystko. Także treningi chodzenia po korytarzach olsztyńskiego szpitala, z nieodłącznym wyciągiem, który prostuje jej kręgosłup. Musi być w formie, bo właśnie została wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Będę chodziła po wszystkich oddziałach w tym szpitalu i każdemu będę dawała serce - opowiada dziewczynka o planach na niedzielę. - Bardzo się cieszę, że będę zbierała, bo będę pomagać innym dzieciom i dlatego, bo to będzie mój pierwszy raz w życiu - dodaje.

01.12.2017 | Ruszyła produkcja puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
01.12.2017 | Ruszyła produkcja puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyFakty TVN

Skierowana do hospicjum

Jagna do niedawna mogła o chodzeniu marzyć. Dziewczynka urodziła się z wrodzoną łamliwością kości. - W drugiej dobie lekarze zauważyli, że ręka dziecka jest złamana - opowiada Małgorzata Hursztyn, matka dziewczynki. Jagienka cierpi także na ekstremalną deformację kręgosłupa, która postępowała tak, że dziecko nie mogło już oddychać.

- Nikt nie chciał podjąć się leczenia dziecka. Jagienka została skierowana do hospicjum. Mieliśmy informację, że dziecku nie da się pomóc - dodaje matka.

W październiku szansę na życie dali Jagience lekarze ze specjalistycznego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Po trudnej operacji podpięli głowę dziecka do wyciągu grawitacyjnego. Kręgosłup w dzień i w nocy prostują ciężarki. Ze względu na łamliwość kości, nie mogą być zbyt ciężkie.

- Jagienka została rozciągnięta na 12 centymetrów. Jest 12 centymetrów wyższa, więc różnicę widać gołym okiem - mówi pani Małgorzata.

- Na początku nie było fajnie, ale po prostu teraz to już jest wszystko dobrze, i wszystko fajnie - dodaje dziewczynka.

Wielka puszka na Finał WOŚP

Jagienka trenuje liczenie przed WOŚP. W końcu powierzono jej ogromną puszkę.

- Myślę, ze będę miała siłę i w ogóle i postaram się uzbierać całą, bo im więcej, tym lepiej. Wiem, że w tym roku będą dla takich małych dzieci, takich dopiero po urodzeniu i dla nich zbieram. Na pewno dam radę - zapewnia dziewczynkę.

- Ona najbardziej docenia, co to znaczy leczenie, co to znaczy sprzęt - komentuje dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek.

Każdy oddział olsztyńskiego szpitala ma coś od WOŚP. Jeden z oddziałów ma Jagienkę. - Serdecznie wszystkich zapraszam na 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - mówi dziewczynka.

A księżniczce się nie odmawia.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS