Milczenie w sprawie poszukiwań Jacka Jaworka. "Wyciszenie własnej porażki"

10.08.2021 | Milczenie w sprawie poszukiwań Jacka Jaworka. "Wyciszenie własnej porażki"
10.08.2021 | Milczenie w sprawie poszukiwań Jacka Jaworka. "Wyciszenie własnej porażki"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
10.08.2021 | Milczenie w sprawie poszukiwań Jacka Jaworka. "Wyciszenie własnej porażki"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Dokładnie miesiąc po rozpoczęciu głośnej akcji poszukiwania zabójcy trojga osób z Borowców koło Częstochowy, sprawca wciąż nie został złapany, a o sprawie w ogóle się nie mówi. O czym może świadczyć to milczenie służb?

10 lipca w nocy policjanci zostali wezwani do awantury rodzinnej w domu w Borowcach koło Częstochowy. Na miejscu znaleźli ciała 44-letnich małżonków oraz ich 17-letniego syna. Ofiary zostały zastrzelone. Z rodziny przeżył tylko młodszy, 13-letni syn, który zdołał się najpierw ukryć, a potem uciec.

Ustalenia śledczych wskazują, że sprawcą zbrodni jest brat 44-latka, Jacek Jaworek, który w ostatnich miesiącach mieszkał z rodziną po opuszczeniu zakładu karnego. 13-latek, który jako jedyny uniknął śmierci i był świadkiem zbrodni, został już przesłuchany w obecności biegłego psychologa. Do procesu jego zeznania nie będą jawne.

- Takie przesłuchanie przeprowadza się tylko raz. Ono jest nagrywane. I później, w toku ewentualnej rozprawy, jest odtwarzane. Wyjątkowo jest możliwe przesłuchanie małoletniego ponownie, gdy zaistnieją nadzwyczajne okoliczności - wyjaśnia Dominik Bogacz z Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Chłopcu przydzielono ochronę. Mieszka z siostrą zamordowanej matki. 13-latek przeżył, bo schował się za kanapą. Do poszukiwań Jacka Jaworka włączył się Interpol. Jednak wygląda na to, że śledztwo zwolniło tempo.

Policja poszukuje Jacka JaworkaFakty TVN

- Prokuratura oczekuje na opinie biegłych z zakresu badania broni i amunicji, z zakresu medycyny sądowej oraz badania śladów biologicznych - przekazuje Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Prokuratura w tej sprawie oszczędza słowa. Policja, po wyznaczeniu 20 tysięcy nagrody za pomoc w poszukiwaniach Jacka Jaworka, nabrała w tej sprawie wody w usta.

Po fajerwerkach, jakie towarzyszyły rozpoczęciu pościgu z helikopterami, z komandosami, z wozami bojowymi i z psem tropiącym sprowadzonym specjalnie z Niemiec, nastąpiła cisza.

Zwykle w takich sprawach mówi się o poszukiwanym często i dużo. Doktor Paweł Moczydłowski, socjolog i kryminolog, po latach pracy w Centralnym Zarządzie Zakładów Karnych, o profilach przestępców wie wszystko i przypuszcza, że to milczenie policji może mieć konkretną przyczynę.

- Ponieważ on umiał operować bronią i z jakimiś służbami być może jest powiązany. Ten brak wiedzy i wyciszenie jest trochę próbą wyciszenia własnej porażki. Własnej porażki i nieudolności w schwytaniu sprawcy tej okropnej zbrodni. To tak wygląda - mówi Moczydłowski.

Trzy wersje śledczych

Oficjalne wersje śledcze przyjmowane są trzy: Jacek Jaworek ukrywa się w Polsce, uciekł za granicę lub popełnił samobójstwo.

Motywu zbrodni jeszcze nie ustalono.

Jacek Jaworek wprowadził się do brata do domu po rodzicach, którego był współwłaścicielem, po rozwodzie z żoną. Miał mieszkać dwa tygodnie, mieszkał pół roku.

- Te konflikty w tej rodzinie tam były już od jakiegoś czasu, wynikające z tych spraw majątkowych. To, że on nie chciał płacić i tak dalej, więc być może po prostu do jakiś ewentualnych awantur on się uzbroił - przypuszcza doktor Jerzy Pobocha, biegły sądowy z Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej.

W internecie trwa zbiórka dla osieroconego chłopca, by miał na czym zbudować przyszłość.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS