Interpretacje ważniejsze od faktów. Jak porażkę przekuć w sukces

11.03.2017 | Interpretacje ważniejsze od faktów. Jak porażkę przekuć w sukces
11.03.2017 | Interpretacje ważniejsze od faktów. Jak porażkę przekuć w sukces
Paweł Płuska | Fakty TVN
11.03.2017 | Interpretacje ważniejsze od faktów. Jak porażkę przekuć w sukcesPaweł Płuska | Fakty TVN

Jest różnica między sukcesem a porażką, między kompromitacją a zwycięstwem. I nie jest to kwestia definicji, czy interpretacji. Jeśli stosunek głosów jest 27:1, to nie pomoże ani uroczyste powitanie premier z bukietami kwiatów, ani ściągnięcie na lotnisko ministrów i marszałków. Liczą się fakty.

Nie tylko powitanie premier jak zwycięzcy na lotnisku w Warszawie, ale i słowa, które tam padły były zaskakujące. - Jestem osobiście bardzo, bardzo dumny z tego, że mamy takiego premiera - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

I tak właśnie już na płycie lotniska - największą od lat porażkę dyplomatyczną - zaczęto przekuwać w niebywały sukces.

Premier Beata Szydło zarzekała się, że nie poniosła porażki. - To zwycięstwo. Pokazaliśmy, że Polska jest pełnoprawnym, podmiotowym państwem - mówiła po przylocie z Brukseli. Prezes PiS dodawał też, że działania premier zapiszą się w historii.

W tej akurat kwestii zgadzają się wszyscy. Nawet opozycja. Te lotniskowe wydarzenia mają szansę znaleźć się na kartach historii propagandy.

- Grek Zorba też organizował wielka imprezę i skończył podobnie jak Jarosław Kaczyński. Tak patrzę na ten spektakl na lotnisku wczoraj. Żenujące - ocenił lider PO Grzegorz Schetyna. - Witać drużynę, która przegrała 27:1 kwiatami, to znaczy, że ktoś oglądał inny mecz - powiedział z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Fakty i interpretacje

Nie liczy się jeden mecz, nie liczy się nawet wynik, bo w polityce często od faktów ważniejsze są interpretacje, czyli to jak wynik zostanie przedstawiony. - To, w co Polacy w tej chwili uwierzą nie jest tak ważne jak to, co zostanie im podane do uwierzenia w najbliższych miesiącach - tłumaczy politolog Jacek Sokołowski z UJ.

Zaczęło się od tego, że Donald Tusk praktycznie nie został wybrany. Beata Szydło nie podpisała konkluzji szczytu, a byłego premiera nikt z Polski nie zgłosił.

W piątek Dominik Tarczyński z PiS zarzucał opozycji, że doprowadziła do tego, że "Polska nie jest traktowana jak każde inne państwo, ale Donald Tusk jest ważniejszy". - Dlatego nie był głosowany w ogóle kandydat Polski? - dopytywał.

PiS powołuje się przy tym na artykuł piętnasty traktatu. Ale może politycy czegoś nie doczytali, bo wyraźnie widać, że do przedłużenia misji szefowi RE nie jest potrzebne ponowne zgłoszenie. Wystarczy, że zdobędzie kwalifikowana większość. I zdobył.

- Mamy pijanych zawiadowców. Ludzi, którzy po prostu rozbijają się o ścianę. I jeszcze, co więcej, oni rozbijają się o tę ścianę z uśmiechem na ustach i zadowoleniem masochisty - ocenia Rafał Trzaskowski z PO.

Machina ruszyła

Porażka była przewidywalna. Może dlatego teraz ruszyła cała polityczna machina propagandowa, by porażkę - swym wyborcom - sprzedać jako sukces.

- Ci którzy będą chcieli wierzyć mają wsparcie, bo skoro wielki prezes wierzy, to wierzyć trzeba - tłumaczy Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

PiS, a konkretnie prezes partii, od kilku dni atakuje mówiąc, że wszystko to co się dzieje to atak na Polskę. Trwa więc coraz bardziej zaciekła walka.

- My tu będziemy i my tu zwyciężymy, będzie wolna Polska - mówił w piątek podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej Jarosław Kaczyński.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS