Instytut Matki i Dziecka wszczepił już ponad 1000 endoprotez dzieciom

Źródło:
Fakty TVN
Instytut Matki i Dziecka wszczepił już ponad 1000 endoprotez dzieciom
Instytut Matki i Dziecka wszczepił już ponad 1000 endoprotez dzieciom
Marek Nowicki/Fakty TVN
Instytut Matki i Dziecka wszczepił już ponad 1000 endoprotez dzieciomMarek Nowicki/Fakty TVN

To będzie jedna z tych historii, której bez archiwum "Faktów" TVN nie dałoby się tak ciekawie opowiedzieć. Pierwsze zdjęcia i i wypowiedzi bohaterów są sprzed 24 lat - kiedy lekarze w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie zaczynali wszczepiać dzieciom endoprotezy. Właśnie przekroczyli imponującą liczbę - tysiąca.

Bronek Bujnarowski ma w nodze endoprotezę, a wspina się na ściance wspinaczkowej. Właśnie zgłosił się na wizytę kontrolną do Instytutu Matki i Dziecka. W 2022 roku skończył leczenie. - Bolała mnie noga. Bolała, przestawała. Uwagi się nie zwracało, bo to normalne, że coś boli. Potem, jak to już spuchło, chodzić ciężko było, to do lekarza pojechaliśmy i wyszło - opowiada. Wyszło, że to rak kości. Lekarze do końca nie byli pewni, czy uda się nogę uratować. - Jak wrócił właśnie z bloku operacyjnego, to pierwsza rzecz, jak patrzyłam, to czy dwie stópki wystają i, dziękować Bogu, wystawały - mówi Ewa Bujnarowska, mama Bronka.

Obydwie stópki w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie lekarze uratowali już tysiącu dzieci, bo tamtejsza klinika onkologiczna specjalizuje się właśnie w leczeniu nowotworów kości i wszczepianiu - jeżeli kość trzeba usunąć - endoprotez. - To jest bardzo dużo. Jesteśmy jednym z największych ośrodków na świecie, ale przede wszystkim to jest tysiąc dzieci, które dostały szansę na to, żeby być całkowicie sprawnymi - podkreśla profesor Anna Raciborska, kierowniczka Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

18.08.2014 | Endoproteza z ceramiki prosto z fabryki Ferrari
18.08.2014 | Endoproteza z ceramiki prosto z fabryki FerrariFakty TVN

Szansa na nowe życie

W Instytucie endoprotezy rosnące zaczął dzieciom wszczepiać profesor Wojciech Woźniak. Najstarsze montował na zewnątrz. Kolejne wszczepiał już do wnętrza nogi, ale ich długość trzeba było zwiększać korbką podczas kolejnych operacji. Taką profesor wszczepił między innymi Adriannie Wąsińskiej. - Gdyby nie endoproteza, najprawdopodobniej nie miałabym już nogi - mówiła Adrianna kilkanaście lat temu. Tak mówiła, kiedy trafiła do Instytutu na kolejny zabieg wymiany endoprotezy. Teraz jej życie jest zupełnie inne. - Operacja była w roku 2000 i jak na tamte czasy była to dość nowoczesna metoda. Z tego, co mi wiadomo, jestem pierwszą osobą w Polsce, której wszczepiono endoprotezę rosnącą - przyznaje Adrianna.

Potem pojawiały się kolejne nowości. Trzy lata temu - na początku pandemii - pokazywaliśmy w "Faktach" TVN Zosię, której lekarze z Instytutu wszczepi endoprotezę uda wielkości długopisu. To był pierwszy taki przypadek na świecie u tak małego dziecka, które jeszcze nie potrafiło chodzić. - Nikt nie odczuwa tak jakby, że Zosia jest w jakimś stopniu niepełnosprawna. Naprawdę ona funkcjonuje w stu procentach. Ona chodzi do przedszkola, z dziećmi się bawi, ona biega, skacze - przyznaje mama Zosi Ewelina Toczyska.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zosi wszczepiono endoprotezę, kiedy nie umiała jeszcze chodzić. "Jedyny taki pacjent na świecie"

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce jest odnotowywanych coraz więcej zachorowań na raka szyi i głowy. Pacjenci często się zgłaszają, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Bardzo powszechny wirus HPV przyczynia się do zachorowań. Jak można sobie pomóc? Ból gardła, chrypka, zaburzenia w połykaniu, niedrożność nosa, ból ucha - które trwają kilka tygodni i dłużej - powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań. Można przeciwko wirusowi się zaszczepić, ale szczepionka nie usunie już istniejącej infekcji.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Źródło:
Fakty TVN

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS