Instytut Matki i Dziecka wszczepił już ponad 1000 endoprotez dzieciom

Źródło:
Fakty TVN
Instytut Matki i Dziecka wszczepił już ponad 1000 endoprotez dzieciom
Instytut Matki i Dziecka wszczepił już ponad 1000 endoprotez dzieciom
Marek Nowicki/Fakty TVN
Instytut Matki i Dziecka wszczepił już ponad 1000 endoprotez dzieciomMarek Nowicki/Fakty TVN

To będzie jedna z tych historii, której bez archiwum "Faktów" TVN nie dałoby się tak ciekawie opowiedzieć. Pierwsze zdjęcia i i wypowiedzi bohaterów są sprzed 24 lat - kiedy lekarze w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie zaczynali wszczepiać dzieciom endoprotezy. Właśnie przekroczyli imponującą liczbę - tysiąca.

Bronek Bujnarowski ma w nodze endoprotezę, a wspina się na ściance wspinaczkowej. Właśnie zgłosił się na wizytę kontrolną do Instytutu Matki i Dziecka. W 2022 roku skończył leczenie. - Bolała mnie noga. Bolała, przestawała. Uwagi się nie zwracało, bo to normalne, że coś boli. Potem, jak to już spuchło, chodzić ciężko było, to do lekarza pojechaliśmy i wyszło - opowiada. Wyszło, że to rak kości. Lekarze do końca nie byli pewni, czy uda się nogę uratować. - Jak wrócił właśnie z bloku operacyjnego, to pierwsza rzecz, jak patrzyłam, to czy dwie stópki wystają i, dziękować Bogu, wystawały - mówi Ewa Bujnarowska, mama Bronka.

Obydwie stópki w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie lekarze uratowali już tysiącu dzieci, bo tamtejsza klinika onkologiczna specjalizuje się właśnie w leczeniu nowotworów kości i wszczepianiu - jeżeli kość trzeba usunąć - endoprotez. - To jest bardzo dużo. Jesteśmy jednym z największych ośrodków na świecie, ale przede wszystkim to jest tysiąc dzieci, które dostały szansę na to, żeby być całkowicie sprawnymi - podkreśla profesor Anna Raciborska, kierowniczka Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

18.08.2014 | Endoproteza z ceramiki prosto z fabryki Ferrari
18.08.2014 | Endoproteza z ceramiki prosto z fabryki FerrariFakty TVN

Szansa na nowe życie

W Instytucie endoprotezy rosnące zaczął dzieciom wszczepiać profesor Wojciech Woźniak. Najstarsze montował na zewnątrz. Kolejne wszczepiał już do wnętrza nogi, ale ich długość trzeba było zwiększać korbką podczas kolejnych operacji. Taką profesor wszczepił między innymi Adriannie Wąsińskiej. - Gdyby nie endoproteza, najprawdopodobniej nie miałabym już nogi - mówiła Adrianna kilkanaście lat temu. Tak mówiła, kiedy trafiła do Instytutu na kolejny zabieg wymiany endoprotezy. Teraz jej życie jest zupełnie inne. - Operacja była w roku 2000 i jak na tamte czasy była to dość nowoczesna metoda. Z tego, co mi wiadomo, jestem pierwszą osobą w Polsce, której wszczepiono endoprotezę rosnącą - przyznaje Adrianna.

Potem pojawiały się kolejne nowości. Trzy lata temu - na początku pandemii - pokazywaliśmy w "Faktach" TVN Zosię, której lekarze z Instytutu wszczepi endoprotezę uda wielkości długopisu. To był pierwszy taki przypadek na świecie u tak małego dziecka, które jeszcze nie potrafiło chodzić. - Nikt nie odczuwa tak jakby, że Zosia jest w jakimś stopniu niepełnosprawna. Naprawdę ona funkcjonuje w stu procentach. Ona chodzi do przedszkola, z dziećmi się bawi, ona biega, skacze - przyznaje mama Zosi Ewelina Toczyska.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zosi wszczepiono endoprotezę, kiedy nie umiała jeszcze chodzić. "Jedyny taki pacjent na świecie"

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS