Rosną ceny żywności i usług. Zdaniem ekonomistów inflacja dopiero się rozpędza

16.01.2020 | Rosną ceny żywności i usług. Zdaniem ekonomistów inflacja dopiero się rozpędza
16.01.2020 | Rosną ceny żywności i usług. Zdaniem ekonomistów inflacja dopiero się rozpędza
Paweł Płuska | Fakty TVN
16.01.2020 | Rosną ceny żywności i usług. Zdaniem ekonomistów inflacja dopiero się rozpędzaPaweł Płuska | Fakty TVN

Mamy najwyższą od lat inflację, która - zdaniem analityków - będzie jeszcze rosła w najbliższych miesiącach. Drożeje między innymi wywóz śmieci, żywność, prąd, transport i usługi. Dwucyfrowych wzrostów cen nie da się nie zauważyć.

Wystarczy spojrzeć na ceny w sklepach, by zobaczyć to, co właśnie potwierdziły GUS i NBP - ceny wzrosły. Inflacja w grudniu wyniosła 3,4 procent - najwięcej od lat.

Ten wskaźnik to średnia tego, o ile wzrosły ceny. Ale ceny niektórych towarów wzrosły o więcej niż trzy procent - na przykład żywność.

Wieprzowina i cukier podrożały przez rok o ponad dwadzieścia procent. Koszty wywozu śmieci wzrosły o ponad trzydzieści procent. Te zmiany są zauważalne i bolesne. Jak wskazują analitycy, nie wynikają one z większego popytu.

- Mieliśmy anomalie pogodowe i też trendy światowe. W przypadku mięsa na przykład ASF (afrykański pomór świń - przyp. red.), to taki czynnik globalny - tłumaczy Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

Do tego dochodzą decyzje administracyjne: wzrost płacy minimalnej, cen prądu, akcyzy. Każda taka podwyżka przekłada się na ceny innych produktów i usług.

Andrzej Duda tłumaczy wzrost cen

Ceny rosną, a patrząc na nie, można się zdziwić, że inflacja według GUS wyniosła tylko 3,4 procent.

- Nie każdy wzrost ceny towaru lub usługi ma taki sam wpływ na wskaźnik ogółem. Jest to uzależnione od tego, ile konsumenci czy też gospodarstwa domowe wydają na dany produkt lub usługę - tłumaczy Ewa Adach-Stankiewicz, Dyrektor Departament Handlu i Usług GUS.

Jak sobie z tym wszystkim radzić? Tu zawsze można liczyć na polityków.

- Tak, ceny, proszę państwa, rosną. Ja sobie zdaję z tego sprawę, że ceny rosną, ale musicie mieć państwo świadomość, że jak rosną wynagrodzenia, to, niestety, rosną też i ceny - mówił w grudniu prezydent Andrzej Duda.

- Wzrost wynagrodzeń, jaki obserwujemy w ostatnich miesiącach w Polsce, jest bardzo dynamiczny, natomiast w dużej mierze zaczyna on być zjadany przez rosnące ceny - tłumaczy dr Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Z tego błędnego koła powstaje presja inflacyjna.

To dopiero początek

Według ekonomistów inflacja dopiero się rozpędza.

- Inflacja wzrośnie. Na początku tego roku najprawdopodobniej dobijemy do 4,5 procent. To będzie związane z podwyżką akcyzy na tytoń i alkohole, podwyżką cen wywozu nieczystości i cen energii - twierdzi Ernest Pytlarczyk.

Inflacja już zjada nasze oszczędności. Jest wyższa od bankowych stóp procentowych. Bank centralny i Rada Polityki Pieniężnej nie reagują.

- Tu wystarczyłoby nawet ostrzeżenie, komunikat, coś, co by sugerowało, że bank (centralny - przyp. red.) jest w stanie w razie konieczności podnieść stopy procentowe. Niczego takiego nie ma - komentuje Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Cel inflacyjny RPP na 2020 rok to maksymalnie 3,5 procent.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS