"Nasz węgiel leży na zwałach, a rosyjski węgiel jest spalany". Górnicy zapowiadają protesty

"Nasz węgiel leży na zwałach, a rosyjski węgiel jest spalany". Górnicy zapowiadają protesty
"Nasz węgiel leży na zwałach, a rosyjski węgiel jest spalany". Górnicy zapowiadają protesty
Paweł Płuska | Fakty TVN
"Nasz węgiel leży na zwałach, a rosyjski węgiel jest spalany". Górnicy zapowiadają protestyPaweł Płuska | Fakty TVN

Górnicy ostrzegają rząd i grożą blokadą przejść granicznych, bo na hałdach leżą tony polskiego węgla, a ze wschodu jadą miliony ton rosyjskiego. Rząd PiS-u jest zakładnikiem swoich obietnic, że natychmiast wstrzyma import węgla z Rosji.

W kopalni "Bolesław Śmiały" znajduje się prawie 120 tysięcy ton węgla, którego nikt nie chce kupić. Nawet elektrownia, która jest połączona z kopalnią taśmociągiem, nie odbiera tyle, ile deklarowała. Woli inny.

- Nasze kopalnie fedrują, wydobywają węgiel, ale nasz węgiel leży na zwałach, a rosyjski węgiel jest spalany w naszych elektrowniach - mówi Rafał Jedwabny z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80".

Związkowcy szacują, że na zwałach kopalnianych w Polsce mogą leżeć nawet miliony ton węgla. Za dwa tygodnie, może miesiąc, zwały będą przepełnione, kopalnie nie mogąc sprzedać i składować węgla staną, a ludzie stracą pracę.

Nastroje są złe, a związkowcy do premiera napisali list z prośbą o interwencję. Alarmują, że import węgla "bije niechlubne rekordy", a to "uderza z w górnictwo i górników", zaś szczególnie bulwersujące jest to, że rosyjski węgiel jest sprowadzany przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa.

- W polskich kopalniach zalega węgiel na zwałach w ilości nieznanej od początku lat 90. - wskazuje Jerzy Markowski, były minister gospodarki.

"Tona rosyjskiego węgla plus"

Ile węgla sprowadzane jest do Polski z Rosji? Senator Brejza właśnie otrzymał odpowiedź z ministerstwa kierowanego przez Jacka Sasina.

Zgodnie ze słowami senatora PO - przez cztery lata rządów PiS - ma to być aż 36 milionów ton, czyli mniej więcej po tonie na przeciętnego Polaka.

- To jest taki rządowy program "tona rosyjskiego węgla plus" - komentuje Krzysztof Brejza.

Rzeczywistość, w której Polska kupowała więcej węgla, niż go sprzedawała, spotkała się w 2014 roku z krytyką ze strony prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Wtedy też związkowcy blokowali granicę i dostawy rosyjskiego węgla. Był to jednak okres, gdy dla polityków PiS wszystko było łatwe. Teraz "ograniczenie importu nie jest takie proste", jak przekonuje wicepremier Sasin.

Ekipa "Faktów" TVN chciała zapytać ministra Jacka Sasina, jakie konkretnie przeszkody utrudniają ograniczenie importu rosyjskiego węgla i czy ma plan, jak pomóc górnikom. Wicepremier nie wyszedł jednak ze swojej limuzyny do czasu, aż ochrona nie wyprosiła ekipy "Faktów" TVN z parkingu publicznego radia.

W środę związkowcy poinformowali, że kopalnia "Pokój" w Rudzie Śląskiej została przeznaczona do zamknięcia. Ich zdaniem jest pierwszą ofiarą rosyjskiego węgla.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS