Decydował o sprzedaży działki, został dyrektorem. "Absolutnie nie ma żadnej sprzeczności interesów"

13.07.2019 | Decydował o sprzedaży działki, został dyrektorem. "Absolutnie nie ma żadnej sprzeczności interesów"
13.07.2019 | Decydował o sprzedaży działki, został dyrektorem. "Absolutnie nie ma żadnej sprzeczności interesów"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
13.07.2019 | Decydował o sprzedaży działki, został dyrektorem. "Absolutnie nie ma żadnej sprzeczności interesów"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

To będzie największy hotel w Polsce - 10 pięter, ponad tysiąc pokoi. Położony będzie przy samej plaży w Pobierowie. Budowa trwa, bo wójt gminy swego czasu sprzedał inwestorowi atrakcyjną działkę. Dziś były wójt jest już dyrektorem hotelu. Żadnego konfliktu interesów nie widzi.

Hotel Gołębiewski Pobierowo w gminie Rewal pnie się w oczach i już dawno przerósł otaczający go las. Z okien pokoi będzie można podziwiać malownicze zachody słońca, zaś do snu będzie kołysać szum morza. Budowę zachwala były wójt gminy Rewal, obecnie dyrektor hotelu, Robert Skraburski.

To za kadencji Roberta Skraburskiego gmina sprzedała inwestorowi grunt pod gigantyczną inwestycję.

- Absolutnie nie ma żadnej sprzeczności interesów, pracowałem w samorządzie przez 20 lat, wydawałem setki, a może i dziesiątki, tysiące decyzji. Myślę, że w ten sposób rozpatrywać, to nigdzie bym nie znalazł pracy w całym regionie, a może i w całej Polsce - twierdzi dziś Robert Skraburski.

Były wójt nie musiał szukać pracy ze świecą. Obecny wójt komentuje sprawę jak dyplomata. - Nie komentujemy, nie wnikamy, to są decyzje inwestora - mówi Konstanty Oświęcimski, wójt gminy Rewal.

- Oceniam to jako konflikt interesów, aczkolwiek to nie jest jakoś karalne - twierdzi jednak Grzegorz Makowski z Fundacji im. Stefana Batorego.

Fundacja Batorego zwraca uwagę na złe prawo, które już po roku pozwala włodarzom zatrudniać się w biznesie, o losach którego wcześniej decydowali. - Powinna być nad tym lepsza kontrola i większa transparentność. (...) Tak spektakularnego przypadku to nie widziałem - mówi Makowski.

"Olbrzymi sukces mój własny"

Były wójt Rewala zasłynął z brania pożyczek w parabankach. Takie gospodarowanie gminą zawiodło go przed oblicze sądu. Miał zadłużyć gminę na 150 milionów złotych. - Jak każdy samorządowiec szedłem do wyborów z jakąś ofertą, bogatą ofertą - tłumaczył się przed sądem.

30 hektarów gruntu, który gmina za rządów Skraburskiego sprzedała pod hotel za 50,5 miliona złotych, niewiele pomogło. Gmina czeka teraz na hotelową mannę z nieba.

- Dodatkowe bonusy dla gminy to jest przecież opłata klimatyczna, 2 złote od osoby dziennie, więc jeżeli jest hotel na dwa tysiące miejsc, to możemy sobie policzyć - mówi wójt Oświęcimski.

Skalą inwestycji są przerażeni turyści, którzy spokojne dotąd plaże Pobierowa wybierali od lat. - Ja nie wiem, kto tam będzie leżał, tam będzie coś okropnego - słyszymy od jednej z turystek. - Ludzie mi nie przeszkadzają, ale będzie ich dużo - mówi inna.

Gości hotelowych będzie dwa razy więcej niż mieszkańców wsi.

- Cieszę się bardzo, że dostałem szansę pracy przy tak wyjątkowej inwestycji, ponadregionalnej inwestycji, myślę, że to dla mnie jest olbrzymia szansa i olbrzymi sukces mój własny, prywatny - chwali się Robert Skraburski.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS