Rzecznik KE o "hollywoodzkim" spocie Tuska: my nie mamy czasu na takie rzeczy

08.09.2018 | Rzecznik KE o "hollywoodzkim" spocie Tuska: my nie mamy czasu na takie rzeczy
08.09.2018 | Rzecznik KE o "hollywoodzkim" spocie Tuska: my nie mamy czasu na takie rzeczy
Cezary Grochot | Fakty TVN
08.09.2018 | Rzecznik KE o "hollywoodzkim" spocie Tuska: my nie mamy czasu na takie rzeczyCezary Grochot | Fakty TVN

Donald Tusk prezentuje plany - swoje i kierowanej przez siebie Rady Europejskiej - na nowy polityczny sezon. I zaprasza na swoje profile w internecie. Robi to w spocie, który zwrócił na siebie uwagę swoją hollywoodzką formą. I przez to jest szeroko komentowany.

Donald Tusk jak gwiazda Hollywood. O swoich jesiennych planach przewodniczący Rady Europejskiej opowiada w nietypowy sposób - w trwającym równo minutę nagraniu przypominającym zwiastun filmu akcji. Spot jest bardzo dynamiczny. A taka forma autopromocji wywołała w Europie spore poruszenie. Tylko w ciągu doby film obejrzało prawie 100 tysięcy internautów. I jak na iście hollywoodzką produkcję przystało, ruszyła lawina komentarzy.

Są tacy, którzy chwalą profesjonalną superprodukcję życząc podobnej innym politykom. Ale są też tacy, którzy kpią, że Donald Tusk wystartował właśnie w konkursie do roli następnego Bonda, że muzyka pasuje do przygód bohatera ratującego świat od zagłady, a w wartkiej akcji brakuje już tylko samochodowych pościgów i efektownych eksplozji.

Przy okazji szef Rady Europejskiej szczegółowo informuje, że tej jesieni spotka się z przywódcami Unii Europejskiej na nieformalnym szczycie w Salzburgu, weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ oraz w posiedzeniu Rady Europejskiej. A w listopadzie pojedzie do Buenos Aires, gdzie będzie uczestniczył w szczycie G20.

"Nie mamy czasu na takie rzeczy"

Bystre oko komentatorów dostrzegło też, że swojemu brukselskiemu konkurentowi - szefowi Komisji Europejskiej - Tusk poświecił w filmie zaledwie ułamek sekundy. Dlatego o komentarz poproszono rzecznika KE. Zapytany, czy Komisja zrobi podobny film promujący Jean-Claude'a Junckera na wzór nagrania Tuska, odpowiedział krótko. - Moja odpowiedz brzmi: nie. Po prostu nie mamy czasu na takie rzeczy - powiedział Alexander Winterstein.

W Polsce komentarze do klipu Tuska - podobnie jak na zachodzie Europy - również są mocno podzielone. - Donald Tusk jest człowiekiem, który pomaga rozwiązywać problemy, a nie je komplikować czy tworzyć - mówi Tadeusz Zwiefka, eurodeputowany PO. - Donald Tusk ma prawo prezentować swój dorobek - dodaje Janusz Lewandowski, eurodeputowany PO.

Inaczej o klipie Tuska mówią jego przeciwnicy polityczni. - To jest taka próba przypomnienia o sobie, że jeszcze jestem i mogę się do czegoś przydać, czekam na oferty - ocenia Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. - Związku jakiegoś z Polską nie widzę - dodaje Marcin Horała z PiS.

Ale zdaniem ekspertów od wizerunku, spot nie jest skierowany do polskich wyborców. - Ten spot spełnia wszystkie wymogi współczesnego komunikowania. Szczególnie z młodymi ludźmi. To jest spot bardzo mocno wizerunkowy i bardzo mocno nastawiony na obraz "Donald Tusk jako szef" - uważa dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku z SGH. Szef Rady Europejskiej na razie nie zadeklarował, czy będą podobne promujące go nagrania. Ale zachęca do śledzenia jego kont w mediach społecznościowych.

Autor: Cezary Grochot / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/eucopresident

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS