Trójmorze, współpraca gospodarcza, problemy z Rosją. Posumowanie Global Forum

07.07.2017 | Trójmorze, współpraca gospodarcza, problemy z Rosją. Posumowanie Global Forum
07.07.2017 | Trójmorze, współpraca gospodarcza, problemy z Rosją. Posumowanie Global Forum
Paweł Płuska | Fakty TVN
07.07.2017 | Trójmorze, współpraca gospodarcza, problemy z Rosją. Posumowanie Global ForumPaweł Płuska | Fakty TVN

Podczas warszawskiego Global Forum przywódcy państw, eksperci i przedsiębiorcy rozmawiali o inicjatywie Trójmorza i współpracy z Ameryką. Państwa w nim zrzeszone dbają m.in. o rozwój infrastruktury. Mowa jest nawet o 150 gotowych projektach na łączną kwotę ponad 45 miliardów euro.

Inicjatywa Trójmorza była w piątek jednym z głównych tematów Global Forum 2017. Zwłaszcza, że na spotkaniu pojawili się niektórzy prezydenci zainteresowanych państw.

- Wczoraj (w czwartek - przyp. red.) zaprezentowałam katalog projektów dla Trójmorza, ponad sto pięćdziesiąt dokumentów dotyczących infrastruktury, sektora energetycznego i cyfryzacji - podkreśliła na Global Forum prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. Wartość potencjalnych kontraktów to ponad czterdzieści pięć miliardów euro. Chętnych, by po nie sięgnąć, nie brakuje. Problemów również.

Trudno powiedzieć kto jest liderem inicjatywy i kto koordynuje działania Trójmorza. Trudno też przekonać zachód, że Trójmorze nie jest wymierzone w Unię Europejska. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego te obawy są nieuzasadnione. - Wszystkie kraje Trójmorza to są kraje członkowskie Unii Europejskiej. Co więcej, są to kraje, które w znacznie większym stopniu ufają integracji procesowi integracji, niż politycy z tych stolic, które wyrażają takie (krytyczne - przyp. red.) opinie - podkreśla Szymański.

- Tylko dlatego ta inicjatywa ma szanse powodzenia, że nie jest inicjatywą antyeuropejską, że to jest inicjatywa uzupełniająca integrację europejską. Jest inicjatywą sensu stricto modernizacyjną - tłumaczy Sławomir Dębski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Współpraca transatlantycka

Modernizacja i współpraca nie tylko w ramach Unii, ale także - o czym mówiono w piątek wielokrotnie na Global Forum - transatlantycka.

- Rynek w Polsce się rozwija. Polska ma doskonały dostęp do Europy Zachodniej, jest bardzo atrakcyjnym miejscem do inwestowania, zmienia się i dlatego tu jesteśmy i będziemy przyczyniając się do rozwoju jej gospodarki - tłumaczy prezes zarządu TVN Jim Samples.

Rozwój gospodarczy potrzebuje bezpieczeństwa. Zarówno w sensie ekonomicznym, energetycznym jak i militarnym, co na Global Forum mocno podkreślano.

- Rosja stara się stłamsić zmiany demokratyczne w swoim otoczeniu i odbudować pozycję supermocarstwa nie poprzez siłę przyciągania, lecz przez zastraszanie - mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski nawiązując do czwartkowego przemówienie prezydenta USA.

- Władimir Putin powinien spojrzeć na swój kraj realistycznie i przestać marzyć o odbudowaniu czegoś, co już było - podkreślał z kolei doradca Donalda Trumpa ds. cyberbepieczeństwa Rudy Giuliani.

Na Global Forum wielokrotnie przypominano, że Rosja liczy się tylko z silnymi. A siłą NATO jest współpraca transatlantycka i jedność.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN

Na powiece pacjenta została jedynie niewielka i niewidoczna blizna, a zabieg się udał - lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku usunęli 71-letniemu pacjentowi guza mózgu przez oczodół. Z reguły w takich sytuacjach wykonuje się kilkunastocentymetrowe nacięcie w czaszce. 

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Źródło:
Fakty TVN

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Główny dzień głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA to 5 listopada. Sondaże wskazują na niezwykle wyrównany pojedynek obojga kandydatów. Donald Trump głownie pokazuje się na wiecach - na jednym z ostatnich towarzyszył mu miliarder i przedsiębiorca Elon Musk. Natomiast Kamala Harris odwiedza miejsca, które najbardziej ucierpiały po przejściu huraganu Helene i udziela wywiadów.

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS