Podczas warszawskiego Global Forum przywódcy państw, eksperci i przedsiębiorcy rozmawiali o inicjatywie Trójmorza i współpracy z Ameryką. Państwa w nim zrzeszone dbają m.in. o rozwój infrastruktury. Mowa jest nawet o 150 gotowych projektach na łączną kwotę ponad 45 miliardów euro.
Inicjatywa Trójmorza była w piątek jednym z głównych tematów Global Forum 2017. Zwłaszcza, że na spotkaniu pojawili się niektórzy prezydenci zainteresowanych państw.
- Wczoraj (w czwartek - przyp. red.) zaprezentowałam katalog projektów dla Trójmorza, ponad sto pięćdziesiąt dokumentów dotyczących infrastruktury, sektora energetycznego i cyfryzacji - podkreśliła na Global Forum prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. Wartość potencjalnych kontraktów to ponad czterdzieści pięć miliardów euro. Chętnych, by po nie sięgnąć, nie brakuje. Problemów również.
Trudno powiedzieć kto jest liderem inicjatywy i kto koordynuje działania Trójmorza. Trudno też przekonać zachód, że Trójmorze nie jest wymierzone w Unię Europejska. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego te obawy są nieuzasadnione. - Wszystkie kraje Trójmorza to są kraje członkowskie Unii Europejskiej. Co więcej, są to kraje, które w znacznie większym stopniu ufają integracji procesowi integracji, niż politycy z tych stolic, które wyrażają takie (krytyczne - przyp. red.) opinie - podkreśla Szymański.
- Tylko dlatego ta inicjatywa ma szanse powodzenia, że nie jest inicjatywą antyeuropejską, że to jest inicjatywa uzupełniająca integrację europejską. Jest inicjatywą sensu stricto modernizacyjną - tłumaczy Sławomir Dębski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Współpraca transatlantycka
Modernizacja i współpraca nie tylko w ramach Unii, ale także - o czym mówiono w piątek wielokrotnie na Global Forum - transatlantycka.
- Rynek w Polsce się rozwija. Polska ma doskonały dostęp do Europy Zachodniej, jest bardzo atrakcyjnym miejscem do inwestowania, zmienia się i dlatego tu jesteśmy i będziemy przyczyniając się do rozwoju jej gospodarki - tłumaczy prezes zarządu TVN Jim Samples.
Rozwój gospodarczy potrzebuje bezpieczeństwa. Zarówno w sensie ekonomicznym, energetycznym jak i militarnym, co na Global Forum mocno podkreślano.
- Rosja stara się stłamsić zmiany demokratyczne w swoim otoczeniu i odbudować pozycję supermocarstwa nie poprzez siłę przyciągania, lecz przez zastraszanie - mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski nawiązując do czwartkowego przemówienie prezydenta USA.
- Władimir Putin powinien spojrzeć na swój kraj realistycznie i przestać marzyć o odbudowaniu czegoś, co już było - podkreślał z kolei doradca Donalda Trumpa ds. cyberbepieczeństwa Rudy Giuliani.
Na Global Forum wielokrotnie przypominano, że Rosja liczy się tylko z silnymi. A siłą NATO jest współpraca transatlantycka i jedność.
Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN