Trójmorze, współpraca gospodarcza, problemy z Rosją. Posumowanie Global Forum

07.07.2017 | Trójmorze, współpraca gospodarcza, problemy z Rosją. Posumowanie Global Forum
07.07.2017 | Trójmorze, współpraca gospodarcza, problemy z Rosją. Posumowanie Global Forum
Paweł Płuska | Fakty TVN
07.07.2017 | Trójmorze, współpraca gospodarcza, problemy z Rosją. Posumowanie Global ForumPaweł Płuska | Fakty TVN

Podczas warszawskiego Global Forum przywódcy państw, eksperci i przedsiębiorcy rozmawiali o inicjatywie Trójmorza i współpracy z Ameryką. Państwa w nim zrzeszone dbają m.in. o rozwój infrastruktury. Mowa jest nawet o 150 gotowych projektach na łączną kwotę ponad 45 miliardów euro.

Inicjatywa Trójmorza była w piątek jednym z głównych tematów Global Forum 2017. Zwłaszcza, że na spotkaniu pojawili się niektórzy prezydenci zainteresowanych państw.

- Wczoraj (w czwartek - przyp. red.) zaprezentowałam katalog projektów dla Trójmorza, ponad sto pięćdziesiąt dokumentów dotyczących infrastruktury, sektora energetycznego i cyfryzacji - podkreśliła na Global Forum prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. Wartość potencjalnych kontraktów to ponad czterdzieści pięć miliardów euro. Chętnych, by po nie sięgnąć, nie brakuje. Problemów również.

Trudno powiedzieć kto jest liderem inicjatywy i kto koordynuje działania Trójmorza. Trudno też przekonać zachód, że Trójmorze nie jest wymierzone w Unię Europejska. Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego te obawy są nieuzasadnione. - Wszystkie kraje Trójmorza to są kraje członkowskie Unii Europejskiej. Co więcej, są to kraje, które w znacznie większym stopniu ufają integracji procesowi integracji, niż politycy z tych stolic, które wyrażają takie (krytyczne - przyp. red.) opinie - podkreśla Szymański.

- Tylko dlatego ta inicjatywa ma szanse powodzenia, że nie jest inicjatywą antyeuropejską, że to jest inicjatywa uzupełniająca integrację europejską. Jest inicjatywą sensu stricto modernizacyjną - tłumaczy Sławomir Dębski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Współpraca transatlantycka

Modernizacja i współpraca nie tylko w ramach Unii, ale także - o czym mówiono w piątek wielokrotnie na Global Forum - transatlantycka.

- Rynek w Polsce się rozwija. Polska ma doskonały dostęp do Europy Zachodniej, jest bardzo atrakcyjnym miejscem do inwestowania, zmienia się i dlatego tu jesteśmy i będziemy przyczyniając się do rozwoju jej gospodarki - tłumaczy prezes zarządu TVN Jim Samples.

Rozwój gospodarczy potrzebuje bezpieczeństwa. Zarówno w sensie ekonomicznym, energetycznym jak i militarnym, co na Global Forum mocno podkreślano.

- Rosja stara się stłamsić zmiany demokratyczne w swoim otoczeniu i odbudować pozycję supermocarstwa nie poprzez siłę przyciągania, lecz przez zastraszanie - mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski nawiązując do czwartkowego przemówienie prezydenta USA.

- Władimir Putin powinien spojrzeć na swój kraj realistycznie i przestać marzyć o odbudowaniu czegoś, co już było - podkreślał z kolei doradca Donalda Trumpa ds. cyberbepieczeństwa Rudy Giuliani.

Na Global Forum wielokrotnie przypominano, że Rosja liczy się tylko z silnymi. A siłą NATO jest współpraca transatlantycka i jedność.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali, i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzyło Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS