Gospodarka przyspiesza, ceny w górę. "Inflacja nadal będzie rosła"

14.11.2017 | Gospodarka przyspiesza, ceny w górę. "Inflacja nadal będzie rosła"
14.11.2017 | Gospodarka przyspiesza, ceny w górę. "Inflacja nadal będzie rosła"
Paweł Płuska | Fakty TVN
14.11.2017 | Gospodarka przyspiesza, ceny w górę. "Inflacja nadal będzie rosła"Paweł Płuska | Fakty TVN

Inflacja przez lata była słowem elektryzującym gospodarkę. Dziś nie jest, ale w portfelu rosnące ceny można poczuć, a zarobki nie rosną proporcjonalnie. Czy w naszej niezłej sytuacji gospodarczej inflacja może zaboleć?

To była chwila na pochwały dla rządu - za wyższe wynagrodzenia, emerytury i rekordowo niskie bezrobocie. - Jest to spadek poniżej 5 procent i to także jest mechanizm wspierający wzrost płac. Czyli krótko mówiąc Polakom żyje się lepiej - zapewnił we wtorek Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Wszystko jednak zależy od punku widzenia. Wprawdzie lider partii rządzącej zauważył, że autostrady nie potaniały, ale dla ludzi na targowiskach ważne są codzienne zakupy i to co podrożało. - Wszystko po trochu drożeje - mówią kupujący.

Warzywa, masło, owoce

Zmiany są odczuwalne i to nie zmiany w stosunku do zeszłego roku, ale nawet do poprzedniego miesiąca. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu ostatnich 30 dni najbardziej podrożały warzywa (o 6,7 proc. więcej), masło (3,3 proc.) i owoce (2,5 proc.). Zauważalnie drożeją też obuwie i odzież. Nie ma znaczenia jakie i gdzie są kupowane. To wszystko co się dzieje - jak wysokie ceny jajek na stoisku na łódzkim bazarku, jak i w warszawskim sklepie, ceny masła przebijające wszelkie wyobrażalne granice - nakręcają inflację. Średnio licząc rok do roku płacimy o ponad 2 procent. To też dane GUS. Taka inflacja jest jeszcze na bezpiecznym poziomie. - To normalna inflacja, jaka zdarza się w każdym dobrze rozwijającym się państwie. Wzrastają wynagrodzenia, mamy wzrost gospodarczy i to jest coś naturalnego, że takie zjawisko w każdej gospodarce się pojawia - zapewnia Rafał Bochenek, rzecznik rządu.

"Inflacja nadal będzie rosła"

Teoretycznie tak. Zwłaszcza, gdy mamy wysoki wzrost gospodarczy. We wtorek ogłoszono, że za kwartał osiągnął on poziom 4,7 procent. Ekonomiści przypominają jednak, że ten wzrost wynika głównie z konsumpcji - stąd obawy o inflację i pytania. - Pytam co się dzieje z inwestycjami przedsiębiorstw? Dlaczego inwestycji przedsiębiorstw nie ma? Są one niewystarczające. A te zapewnienia, że teraz mamy tempo wzrostu 5 proc. inwestycji po kilkunastu procentowym spadku nikogo nie mogą zadowolić - alarmuje prof. Jerzy Hausner, ekonomista, były wicepremier oraz członek Rady Polityki Pieniężnej. - Wydaje się, że inflacja nadal będzie rosła. Chociaż trudno powiedzieć, czy możemy się spodziewać jakiegoś skokowego wzrostu. Co najgorsze, te duże czynniki tworzące inflacje są poza naszą kontrolą - wskazuje dr Bartłomiej Biga z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Chodzi głównie o ceny paliwa. Podwyżki od trzech tygodni widać na stacjach benzynowych. - W ciągu trzech tygodni benzyna podrożała o 17, olej o 19, a gaz o 7 groszy na litrze - informuje Urszula Cieślak, ekspert paliwowy BM Reflex.

I lepiej na razie nie będzie. A droższe paliwa to niestety wyższe ceny.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Wątroba to jedyny organ w ludzkim ciele, który ma zdolność do regeneracji - może odrosnąć z pojedynczego płata. W Polsce właśnie przeprowadzono pierwszy przeszczep wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy. Jak wielki to przełom?

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Źródło:
Fakty TVN

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Elementy bezpieczeństwa są jak najbardziej dla nas wszystkich istotne, ale szukajmy takich rozwiązań, które będą zdecydowanie mniej drastyczne - mówił w TVN24 wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050), odnosząc się do przedstawionej przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki wyjaśniał, że zawieszenie prawa do azylu będzie stosowane na przykład w sytuacji, kiedy znów pojawi się wiadomość od wywiadu o "kilkusetosobowej uzbrojonej w kije i noże grupie".

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Źródło:
TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Hiszpanie protestują, bo nie stać ich na mieszkania. Najem krótkoterminowy wysysa lokale z rynku i podbija ich ceny. W weekend młodzi ludzie wyszli na ulice Madrytu, by oprotestować dotychczasową politykę rządu. Ten sprzeciw w Hiszpanii jest powszechny, dlatego Barcelona już podjęła decyzję - ma cofnąć pozwolenia na wynajem turystyczny, ale dopiero za cztery lata.

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS