Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

20.10.2017 | Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?
20.10.2017 | Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
20.10.2017 | Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

To bardzo szkodzi armii - tak byli generałowie komentują spór, który przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nazywają wojna hybrydową. Ale ta wojna nie ustaje. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekonuje, że rok temu MON nie dostarczyło głowie państwa wszystkich potrzebnych informacji na temat generała Marka Sokołowskiego. A resort obrony zapewnia, że dostarczyło, ale przed laty, zanim prezydentem został Andrzej Duda.

Za rządów Antoniego Macierewicza generał Krzysztof Motacki przeszedł badanie na wykrywaczu kłamstw. Teraz nie chce o tym mówić. - Po 20 latach służby, w tym w Iraku i w Afganistanie, dawać takiego dowódcę na wariograf i robić z niego wariata? - oburza się gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.

Rzecznik Ministerstwa Obrony odmówiła w piątek rozmowy. "Fakty" TVN próbowały pytać o generała Marka Sokołowskiego, już nazywanego kolejną ofiarą wojny Antoniego Macierewicza z Andrzejem Dudą. MON w komunikacie zapewnia, że BBN od sześciu lat miało wszystkie informacje dotyczące służby generała. Z kolei BBN w mailu przesłanym "Faktom" zapewnia, że we wniosku ministerstwa sprzed roku nie było wszystkich informacji i że prezydent nie miał pełnej wiedzy o gen. Sokołowskim, kiedy go awansował.

Chodzi o to, że generał Sokołowski w PRL-u przez rok był w Wojskowej Służbie Wewnętrznej. Epizod, który dla żołnierzy nie ma znaczenia, dla BBN-u i MON-u stał się narzędziem walki. Generał oddał się do dyspozycji ministra.

- Watahy rozwścieczonych talibów atakowały obóz i generał Sokołowski tak zorganizował obronę, że wszyscy zostali zneutralizowani. Sam brał udział w boju i został ranny - przypomina były zastępca dowódcy strategicznego NATO gen. Mieczysław Bieniek.

"Prezydent nie jest bezradny"

Generałowie, którzy już nie podlegają władzy ministra, nie wahają się go krytykować. Zauważają, że nadszedł czas, by prezydent podjął oficjalne działania, a nie tylko ograniczał się do pisania listów do Antoniego Macierewicza, wstrzymywania generalskich nominacji czy do wyrażania wątpliwości wobec generałów.

- To nie jest tak, że prezydent jest całkowicie bezradny wobec tego, co mu serwuje minister Macierewicz - przekonuje gen. Polko. - Ma Radę Bezpieczeństwa Narodowego - przypomina.

- Prezydent boi się starcia z ministerstwem, rządem, całą swoją stroną polityczną na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego ina oczach opozycji - komentuje były szef BBN gen. Stanisław Koziej.

Andrzej Duda mógłby sformułować także dyrektywę strategiczno-obronną, która stałaby się podstawą do zbadania, czy rezygnacja Antoniego Macierewicza ze śmigłowców dla armii to rzeczywiście modernizacja. Takiej dyrektywy minister nie mógłby potraktować tak jak listów prezydenta. Andrzej Duda mógłby też zwołać Radę Gabinetową. Ale tego nie oczekuje nawet opozycja. - Polacy wiedzą, że nie rządzi ani premier Szydło ani prezydent Duda - mówi Sławomir Neumann z PO.

- W państwie nie dzieje się nic tak istotnego, by była potrzeba zwoływania Rady Bezpieczeństwa Narodowego - przekonuje Stanisław Pięta (PiS).

- Do tej pory ciągle słyszymy o tym, że nie ma konfliktu, że nic się nie dzieje, jest tylko wewnętrzny spór, a jednocześnie ci generałowie gdzieś znikają - komentuje gen. Polko.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS