Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN
Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"
Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Przyjazna i dobra - taka ma być szkoła według Gabrieli Olszowskiej, która wygrała konkurs na nową małopolską kurator oświaty. - Bardzo się cieszę, bo miała świetne opinie, świetne recenzje - mówi o wygranej Olszowskiej w konkursie Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej z Inicjatywy Polska.

Od ponad trzech lat na murach Małopolskiego Kuratorium Oświaty są wymalowane imiona młodych osób, które były ofiarami homofobii. To był wyraz sprzeciwu wobec poprzedniej, kontrowersyjnej kuratorki - Barbary Nowak - której zarzucano podsycanie nienawiści. Gabriela Olszowska tych imion nie ma zamiaru zamalowywać. - A jeżeli nawet opuścimy to miejsce, my musimy o tym pamiętać. W związku z tym myślę o jakimś bardzo trwałym upamiętnieniu w postaci plakatów, w postaci jakiegoś dużego obrazu. Po to, żeby to był wyrzut sumienia wszystkich, którzy nie zareagowali na czas - podkreśla Gabriela Olszowska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Mamy konkordat, lekcje religii dla chętnych w szkole muszą być i będą"

Decyzję komisji konkursowej musi jeszcze zatwierdzić ministra edukacji. Zmiana w Małopolsce to tylko jeden z elementów już dziejącej się szerokiej reformy. Barbara Nowacka odwołała wszystkich kuratorów oświaty z czasów poprzednich rządów. W ich miejsce powołano pełniących obowiązki i rozpisano konkursy. - W ciągu 1,5 miesiąca zamkniemy cały proces ustanawiania kuratorów na stałe - obiecuje Nowacka. - Zmiana wizerunku kuratora oświaty to moje podstawowe zadanie - zaznacza Wioletta Krzyżanowska, pełniąca obowiązki mazowieckiej kurator oświaty. - Kuratorium kojarzy się przede wszystkim ze strachem, z kontrolami i to był wręcz paraliżujący strach - dodaje.

Nowacka: trwają prace nad programem, który łączyłby wychowanie obywatelskie z wątkami współczesnej historii
Nowacka: trwają prace nad programem, który łączyłby wychowanie obywatelskie z wątkami współczesnej historii

Czas na zmiany

Wpływ na atmosferę w szkołach miały też próby zmian prawa zwane lex Czarnek. Miały one zwiększać uprawnienia kuratorów. Na te zmiany nie zgodził się prezydent.

Nauczyciele bali się zapraszać do szkoły organizacje pozarządowe. Podobnie jak nie byli pewni, czy nie odpowiedzą za to, że do ucznia będą się zwracali imieniem, jakie to sam uczeń sobie wybierze. - To ja podejmowałam taką decyzję, natomiast nigdy do końca nie byłam pewna, kiedy i kto wkroczy jak zwykle z kontrolą i stwierdzi, że przekraczam swoje uprawnienia - dodaje Katarzyna Felde, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komputery dla czwartoklasistów zalegają w magazynach

Teraz - według zapowiedzi - ma być inaczej. Zmiany na lepsze mają być odczuwalne zarówna dla ucznia, jak i nauczyciela. - Dajemy mu (nauczycielowi - przyp. red.) większą autonomię, swobodę i przede wszystkim nie zajmujemy się ich (nauczycieli - przyp. red.) ściganiem. Zajmujemy się tym, żeby czuli się wolni w uczeniu - podkreśla Barbara Nowacka.

Bo w zmianach w edukacji nie chodzi tylko o podwyżki czy odchudzenie podstaw programowych. Chodzi także o to, żeby każdy czuł się w polskiej szkole dobrze.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS