Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN
Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"
Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Przyjazna i dobra - taka ma być szkoła według Gabrieli Olszowskiej, która wygrała konkurs na nową małopolską kurator oświaty. - Bardzo się cieszę, bo miała świetne opinie, świetne recenzje - mówi o wygranej Olszowskiej w konkursie Barbara Nowacka, ministra edukacji narodowej z Inicjatywy Polska.

Od ponad trzech lat na murach Małopolskiego Kuratorium Oświaty są wymalowane imiona młodych osób, które były ofiarami homofobii. To był wyraz sprzeciwu wobec poprzedniej, kontrowersyjnej kuratorki - Barbary Nowak - której zarzucano podsycanie nienawiści. Gabriela Olszowska tych imion nie ma zamiaru zamalowywać. - A jeżeli nawet opuścimy to miejsce, my musimy o tym pamiętać. W związku z tym myślę o jakimś bardzo trwałym upamiętnieniu w postaci plakatów, w postaci jakiegoś dużego obrazu. Po to, żeby to był wyrzut sumienia wszystkich, którzy nie zareagowali na czas - podkreśla Gabriela Olszowska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Mamy konkordat, lekcje religii dla chętnych w szkole muszą być i będą"

Decyzję komisji konkursowej musi jeszcze zatwierdzić ministra edukacji. Zmiana w Małopolsce to tylko jeden z elementów już dziejącej się szerokiej reformy. Barbara Nowacka odwołała wszystkich kuratorów oświaty z czasów poprzednich rządów. W ich miejsce powołano pełniących obowiązki i rozpisano konkursy. - W ciągu 1,5 miesiąca zamkniemy cały proces ustanawiania kuratorów na stałe - obiecuje Nowacka. - Zmiana wizerunku kuratora oświaty to moje podstawowe zadanie - zaznacza Wioletta Krzyżanowska, pełniąca obowiązki mazowieckiej kurator oświaty. - Kuratorium kojarzy się przede wszystkim ze strachem, z kontrolami i to był wręcz paraliżujący strach - dodaje.

Nowacka: trwają prace nad programem, który łączyłby wychowanie obywatelskie z wątkami współczesnej historii
Nowacka: trwają prace nad programem, który łączyłby wychowanie obywatelskie z wątkami współczesnej historii

Czas na zmiany

Wpływ na atmosferę w szkołach miały też próby zmian prawa zwane lex Czarnek. Miały one zwiększać uprawnienia kuratorów. Na te zmiany nie zgodził się prezydent.

Nauczyciele bali się zapraszać do szkoły organizacje pozarządowe. Podobnie jak nie byli pewni, czy nie odpowiedzą za to, że do ucznia będą się zwracali imieniem, jakie to sam uczeń sobie wybierze. - To ja podejmowałam taką decyzję, natomiast nigdy do końca nie byłam pewna, kiedy i kto wkroczy jak zwykle z kontrolą i stwierdzi, że przekraczam swoje uprawnienia - dodaje Katarzyna Felde, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komputery dla czwartoklasistów zalegają w magazynach

Teraz - według zapowiedzi - ma być inaczej. Zmiany na lepsze mają być odczuwalne zarówna dla ucznia, jak i nauczyciela. - Dajemy mu (nauczycielowi - przyp. red.) większą autonomię, swobodę i przede wszystkim nie zajmujemy się ich (nauczycieli - przyp. red.) ściganiem. Zajmujemy się tym, żeby czuli się wolni w uczeniu - podkreśla Barbara Nowacka.

Bo w zmianach w edukacji nie chodzi tylko o podwyżki czy odchudzenie podstaw programowych. Chodzi także o to, żeby każdy czuł się w polskiej szkole dobrze.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS