Furtka na kod i brama na pilota. Przed siedzibą PiS stanie ogrodzenie

10.10.2017 | Furtka na kod i brama na pilota. Przed siedzibą PiS stanie ogrodzenie
10.10.2017 | Furtka na kod i brama na pilota. Przed siedzibą PiS stanie ogrodzenie
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
10.10.2017 | Furtka na kod i brama na pilota. Przed siedzibą PiS stanie ogrodzenieDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Nie będzie pytań przed drzwiami prezesa, nie będzie kamer przed drzwiami samochodów. Przed siedzibą PiS rośnie brama i bez kodu nikt jej nie pokona. Opozycja zarzuca PiS-owi, że partia chce się odgrodzić od społeczeństwa, bo ogrodzony ma zostać też Sejm.

Już wkrótce krajobraz wokół siedziby rządzącej partii nieco się zmieni. Metalowa brama na pilota, która jest w budowie, ma oddzielić parking przed siedzibą PiS od nieproszonych gości. Niewykluczone, że głównie od dziennikarzy, którzy sprawiają, że to miejsce znane jest z wielu medialnych relacji.

Do tej pory dziennikarze mogli próbować rozmawiać z politykami, którzy opuszczali siedzibę partii przy Nowogrodzkiej. Ale już wkrótce ten kontakt będzie niemożliwy. Parking zostanie odgrodzony. Bedzie zamontowana specjalna furtka na kod. A politycy, którzy będą wychodzili, będą mogli swobodnie, unikając kontaktu z dziennikarzami, przejść i wsiąść do rządowych limuzyn.

- Cały czas widać, że im dalej od społeczeństwa, tym lepiej czuje się PiS. Mieli być bliżej społeczeństwa. Rozumiem, że to blisko oznacza przez płot - komentuje Katarzyna Lubnauer.

Posesja jest prywatna, brama nie będzie wyższa niż dwa metry. Dlatego budowa jest legalna i nie wymaga zgody miejskich urzędników.

Niektórych polityków PiS najwyraźniej też nikt nie pytał o zdanie. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o budowę płotu, stwierdził, że "to żart".myślał, że to żart, kiedy został zapytany o ogrodzenie. Sprawę niechętnie komentuje też Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

"Tak bardzo boją się suwerena"

Metalowy płot stał się już symbolem miesięcznic smoleńskich. Na październikową miesięcznicę wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, podobnie jak przed poprzednimi miesięcznicami, rozstawiono barierki. Tak, by rano nikt nie zakłócał członkom rządu i politykom PiS-u przejścia z Placu Zamkowego przed Pałac Prezydencki, gdzie składano kwiaty.

- PiS ma jakąś manię budowania ogrodzeń i płotów. Przecież Sejm też ma być teraz ogrodzony. Tak chce marszałek. Tak bardzo boją się suwerena - ocenia poseł Marcin Kierwiński (PO).

Kancelaria Sejmu chce zbudować wokół budynku trzymetrowy płot. Koszt inwestycji to ponad sześćset tysięcy złotych. Na razie na budowę nie zgodził się stołeczny konserwator zabytków. Jednak za trzy tygodnie jego urząd praktycznie przestanie istnieć, a jego obowiązki przejmie życzliwy idei płotu wojewódzki konserwator.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS