Fenomen na skalę kontynentu. Polska zieloną wyspą euroentuzjazmu

09.03.2017 | Fenomen na skalę kontynentu. Polska zieloną wyspą euroentuzjazmu
09.03.2017 | Fenomen na skalę kontynentu. Polska zieloną wyspą euroentuzjazmu
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
09.03.2017 | Fenomen na skalę kontynentu. Polska zieloną wyspą euroentuzjazmuKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

79 procent Polaków chce głębszej integracji z Unią. Polacy nie boją się Europy, nie patrzą nań podejrzliwie. Patrzą z nadzieją. I nawet słysząc o dwóch prędkościach w UE, Polacy chcą być w grupie tych szybszych. Z Niemcami, Francją, Włochami i Hiszpanią. Czy prezes PiS tego nie widzi? I czy dzisiejszą awanturą nie zaszkodzi Polsce na dekadę?

Czasem irytuje nas europejska biurokracja, ale gdy pada pytanie "czy było warto wstąpić do UE?", odpowiedź jest dla Polaków oczywista. Bo Polacy są europejskim fenomenem. Inni unijni liderzy na takie sondaże od lat patrzą z zazdrością, bo nas do Unii nie trzeba przekonywać. Ponad 60 procent respondentów, którzy mówią "było warto" wstąpić do Unii Europejskiej. A to stawia nas w czołówce europejskich euroentuzjastów.

Ten entuzjazm nie unieważnia okazjonalnych pretensji. Choćby tych, o których mówi pan Janusz Remlein, właściciel firmy transportowej. - Polska ma w tej chwili w ręku 25 procent rynku transportowego w Unii, co spowodowało, że inne kraje zaczęły chronić swoje rynki przed nami - tłumaczy.

Mimo wszystko Polacy chcą widzieć Polskę na mapie Unii Europejskiej - i to nie na peryferiach, a w samym centrum. Gdyby powstała Unia dwóch prędkości i cztery najsilniejsze kraje postanowiły zacisnąć więzi, poluzowując je z resztą, to zdecydowana większość pytanych chciałaby, by i Polska znalazła się w tym gronie.

ZOBACZ SONDAŻ

Polska zieloną wyspą

Każdy sondaż pokazuje, że Polska nie znajduje się w sytuacji, z którą zmierzył się David Cameron. To za jego kadencji Wielka Brytania zdecydowała się opuścić Unię.

Wielka Brytania to nie jest jedyny kraj w Europie Zachodniej, gdzie eurosceptyków jest dużo. We Francji, w której wkrótce odbędą się wybory prezydenckie, duże szanse na zwycięstwo w pierwszej turze ma polityk, która zapowiada, że Francja pójdzie drogą Brytyjczyków i zorganizuje referendum w sprawie opuszczenia Unii.

Perspektywa Frexitu jest odległa, ale historia Brexitu pokazuje, jak łatwo można wywołać antyunijne nastroje, uderzając w antyimigracyjne tony. Jak łatwo dyskusję o "reformowaniu Unii" zamienić w dyskusję o "Unii - ucieleśnieniu zła".

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS