"Fakty" nieoficjalnie: propozycje prezesa PiS mają zostać uwzględnione w projektach prezydenta

23.09.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: propozycje prezesa PiS mają zostać uwzględnione w projektach prezydenta
23.09.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: propozycje prezesa PiS mają zostać uwzględnione w projektach prezydenta
Arleta Zalewska | Fakty TVN
23.09.2017 | "Fakty" nieoficjalnie: propozycje prezesa PiS mają zostać uwzględnione w projektach prezydentaArleta Zalewska | Fakty TVN

Reformy sądownictwa w wymiarze personalnym domaga się od prezydenta PiS. Tuż przed ogłoszeniem przez prezydenta jego propozycji, swoje przyniósł mu na piśmie prezes Jarosław Kaczyński. Partia oczekuje, że projekty nie będą się bardzo różnić od ustaw, które Andrzej Duda zawetował. Demonstrujący przed Pałacem prezydenckim liczą, że wprost przeciwnie.

Stanowiska prezesa PiS i prezydenta w sprawie dalszej reformy sądownictwa wciąż się różnicą. Swoje propozycje Jarosław Kaczyński przyniósł Andrzejowi Dudzie na piśmie.

- To była rozmowa w cztery oczy. One zostały przekazane osobiście prezydentowi. Nie jestem upoważniony do relacjonowania, co w nich było - mówi rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

Wiedzą to już prezydenccy prawnicy, bo to oni pracują teraz nad ostatecznym kształtem projektów ustaw. Jak nieoficjalnie dowiedziały się "Fakty", propozycje prezesa PiS mają zostać w projektach uwzględnione. I to w znacznym stopniu.

- Będą prowadzone analizy prawne co do propozycji zgłoszonych przez lidera Zjednoczonej Prawicy - mówi sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

Strategia polityków PiS od piątku wydaje się jasna. Deklarując gotowość i wolę porozumienia, chcą wywrzeć na prezydenta presję, by ten, w punktach spornych, przystał na ich propozycje.

- Droga do porozumienia jest otwarta i nie wydaje się, żeby była to droga jakaś szczególnie trudna do przebycia - mówił w piątek prezes PiS w TVP Info.

Dwie kwestie sporne

- Te metody ubeckie zastraszania prezydenta i Michała Królikowskiego mają spowodować, żeby znowu była całkowita jedność w obozie PiS i chyba tak się chyba stanie - ocenił lider .Nowoczesnej Ryszard Petru.

Według nieoficjalnych informacji "Faktów", spór na linii prezydent - PiS dotyczyć ma między innymi dwóch kwestii: skrócenia kadencji pierwszej prezes Sądu Najwyższego, czego ma domagać się PiS oraz powstania nowej izby dyscyplinarnej w SN, na co godzi się prezydent. Różnica dotyczy jednak jej kształtu oraz roli w niej ministra sprawiedliwości.

- Może ta izba powinna być. Ludzie tego chcą, chociaż u nas jest wydział dyscyplinarny - mówi pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.

Kwestia zgodności z konstytucją

Prof. Gersdorf przyznaje, że o swojej przyszłości z prezydentem nie rozmawiała. Nie ma jednak wątpliwości, że skrócenie jej 6-letniej kadencji, poprzez obniżenie wieku emerytalnego do 65 lat dla sędziów Sądu Najwyższego, byłoby z konstytucją sprzeczne.

- To porozumienie będzie skutkowało tym, że reforma wymiaru sprawiedliwości będzie realna. Również w wymiarze personalnym - podkreśla z kolei Joachim Brudziński z PiS.

Presję na prezydencie chcieli wywrzeć też demonstrujący, którzy w symboliczny sposób apelowali, by Andrzej Duda, kończąc pracę nad projektami ustaw, pamiętał o zapisach konstytucji.

- Gdyby chociaż jedno zdanie zmienił pod wpływem tego, że tutaj się tego domagamy, to już nasze spotkanie byłoby sensowne. Ale czy to zrobi, tego nie wiem - mówi były prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz.

Prezydent Andrzej Duda ma świadomość, że jego projekty ustaw muszą realnie różnić się od tych autorstwa PiS, bo, dwa miesiące po ogłoszeniu podwójnego weta, to treść projektów zdefiniuje jego polityczną pozycję.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS