Szyszko na wylocie? "Fakty" nieoficjalnie: Kaczyński uważa ministra za obciążenie


Zmiany w rządzie w połowie listopada, ale bez zmiany premiera - zapewnia wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki. W sprawie rekonstrukcji rządu w piątek ma się spotkać kierownictwo PiS-u. Według informacji "Faktów" ważą się losy ministra Szyszki.

W tym układzie rządzącym jest to normalne, że informację o tym, kto po rekonstrukcji będzie premierem, najważniejszym politykiem w rządzie, ogłasza szef klubu parlamentarnego.

Ryszard Terlecki, szef klubu PiS i wicemarszałek Sejmu zapytany, czy premierem będzie Szydło, odrzekł, że będzie. Ryszard Terlecki nie jest nawet wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości. Nie musi. Bo ogłaszając w czwartek, że Beata Szydło zostaje, wystąpił w nieformalnej roli rzecznika Jarosława Kaczyńskiego.

- Jeżeli szef klubu parlamentarnego, który jednocześnie jest w kierownictwie partii, coś mówi, to wie, co mówi - ocenia wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Kaczyński nie pali się do funkcji premiera. Po co mu to? I tak rządzi Polską - komentuje Michał Kamiński (Europejscy Demokraci).

Z ust prezesa do uszu ludu

Ryszard Terlecki często ma dostęp do ucha prezesa, więc należy traktować jego słowa jako oficjalne stanowisko Jarosława Kaczyńskiego. Również słowa mówiące, że "w najbliższych dniach zbierze się w Warszawie kierownictwo partii i będziemy się zastanawiać, jak ma wyglądać ta rekonstrukcja".

Według nieoficjalnych informacji kierownictwo PiS-u zbierze się w piątek lub na początku przyszłego tygodnia. Obecność na spotkaniu premier Szydło, pewnej tego, że dalej będzie szefową rządu, oznacza, że będzie ona miała spory wpływ na ostateczne decyzje. Jedna z nich ma dotyczyć minister Anny Streżyńskiej i kierowanego przez nią resortu. Ministerstwo Cyfryzacji prawdopodobnie przestanie istnieć. Jego kompetencje zostaną podzielone między szefa MSW i ministra obrony. Drugi resort, który ma zniknąć, to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Ogromną część kompetencji Andrzeja Adamczyka ma dostać Mateusz Morawiecki.

Niepewna przyszłość Szyszki?

Według informacji "Faktów" TVN ważą się też losy Jana Szyszki, którego całe kierownictwo PiS-u, z Jarosławem Kaczyńskim włącznie, uważa za potężne obciążenie wizerunkowe. Kto może czuć się pewnie? - Pewniaków nie ma. Poczekajmy na decyzje pani premier - podkreśla Ryszard Terlecki.

- Biorąc pod uwagę wysokie notowania pani premier i wysokie notowania PiS-u, należy się spodziewać nie pełnej rekonstrukcji, a kosmetycznych zmian - komentuje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Ważnym argumentem, by nie zmieniać premiera, były wysokie notowania Beaty Szydło w sondażach zaufania. Miesięcznik "Forbes" umieścił ją nawet w gronie 10 najbardziej wpływowych kobiet w światowej polityce.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od wysłuchania publicznego zacznie pracę sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar. W komisji są cztery projekty, podzielona koalicja i posłanki Prawa i Sprawiedliwości, które nie chcą zmian. Tymczasem Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny".

Specjalna sejmowa komisja zajmie się aborcją. Jej skład jest bardzo różnorodny. "Polaryzacja jest olbrzymia"

Specjalna sejmowa komisja zajmie się aborcją. Jej skład jest bardzo różnorodny. "Polaryzacja jest olbrzymia"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS