Mieli być wspólni kandydaci opozycji. "Fakty" dotarły do treści deklaracji


Poseł Rafał Trzaskowski został przedstawiony jako kandydat PO na prezydenta Warszawy. Decyzja największej opozycyjnej partii wywołała zaskoczenie na scenie politycznej. Myślałem, że wspólnych kandydatów nie będziemy wybierać przez media - komentuje Ryszard Petru, lider Nowoczesnej. Wspólne listy zjednoczonej opozycji w przyszłorocznych wyborach samorządowych stanęły pod znakiem zapytania, choć w najbliższych dniach miała zostać podpisana deklaracja o współpracy. "Fakty" dotarły do treści dokumentu.

W czasie, którego nikt się nie spodziewał, Grzegorz Schetyna przedstawił kandydata Platformy na prezydenta Warszawy. - Chciałbym, żeby Rafał Trzaskowski był kandydatem Platformy Obywatelskiej. Więcej, całej zjednoczonej opozycji - oświadczył w czwartek lider PO.

Powiedzieć, że koledzy z opozycji byli zaskoczeni, to nic nie powiedzieć. - Tego typu deklaracja, w trakcie trwania rozmów koalicyjnych, utrudnia dobry klimat - ocenił Ryszard Petru. - Nie robi się takich rzeczy w trakcie negocjacji - dodaje Katarzyna Lubnauer.

- Pamiętam, że przed kilkoma miesiącami Nowoczesna wystawiała Pawła Rabieja. To normalne. Nikt nikomu nie robi krzywdy - odpowiada Sławomir Neumann (PO).

Miały być wspólne listy

Sama kandydatura Trzaskowskiego nie jest zaskoczeniem. Zaskoczeniem jest jej zaprezentowanie, bo od kilku tygodni słychać było o negocjacjach wewnątrz zjednoczonej opozycji o wystawieniu wspólnego kandydata przeciwko PiS-owi.

"Fakty" TVN dotarły do dokumentu, który miał być podpisany w najbliższym czasie. W deklaracji partie opozycji zobowiązywały się do stworzenia koalicji, która nie pozwoli PiS-owi na przejęcie samorządów, wystawienie wspólnych kandydatów na prezydentów miast i wzajemnego popierania innych kandydatów.

Grzegorz Schetyna uznał jednak, że deklaracja nie ma sensu, skoro wycofał się z niej PSL.

Platforma tłumaczy, że wystawienie kandydata nie zamyka rozmów o wspólnych startach w wyborach. Chodzi jednak o przyspieszenie. - Zima się zbliża, żarty się skończyły. Najważniejsza bitwa o samorząd stoczy się tutaj, w Warszawie - mówił na konferencji prasowej Trzaskowski.

Ostrożne zapewnienia

PiS natychmiast ruszył do kontrataku. Najmocniej Patryk Jaki, potencjalny kandydat PiS na prezydenta Warszawy, który w serii tweetów zaatakował Trzaskowskiego, przypominając o jego związkach z Hanną Gronkiewicz-Waltz.

PO rozpoczęła walkę o 4 kadencję HGW.Szef kampanii HGW -R.Trzaskowski milczał najdłużej na temat przekrętów reprywatyzacyjnych.#4kadencjaHGW pic.twitter.com/yl4qXedanE— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 2 listopada 2017

- Platformie Obywatelskiej bardzo trudno będzie się odkleić od dzikiej reprywatyzacji - stwierdził Jan Maria Jackowski (PiS). W tym samym duchu wypowiedział się lider Nowoczesnej. - Jakakolwiek osoba, która będzie powiązana z Hanną Gronkiewicz-Waltz nie ma szans w drugiej turze i przegra wybory w warszawie - ocenia Petru. - Wystarczy spojrzeć na mnie. Ja nie wyglądam jak pani prezydent Gronkiewicz-Waltz - odpowiada krytykom Trzaskowski.

Platforma i Nowoczesna ostrożnie zapewniają, że rozmowy o wspólnym kandydacie na prezydenta stolicy jeszcze się nie zakończyły.

- Będziemy wspierać kandydatów nie ze względu na legitymację partyjną, lecz tych, którzy będą mogli liczyć na największe poparcie (wyborców - przyp. red.) - mówił Schetyna na konferencji prasowej, kiedy ogłaszał kandydaturę Trzaskowskiego.

Nowoczesnej wyszło z badań, że największe szanse ma Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS