Popierał protesty i mówił o "niegodnie niskim" wynagrodzeniu rezydentów. Ewolucja poglądów ministra zdrowia

23.10.2017 | Popierał protesty i mówił o "niegodnie niskim" wynagrodzeniu rezydentów. Ewolucja poglądów ministra zdrowia
23.10.2017 | Popierał protesty i mówił o "niegodnie niskim" wynagrodzeniu rezydentów. Ewolucja poglądów ministra zdrowia
Arleta Zalewska | Fakty TVN
23.10.2017 | Popierał protesty i mówił o "niegodnie niskim" wynagrodzeniu rezydentów. Ewolucja poglądów ministra zdrowiaArleta Zalewska | Fakty TVN

Lekarze rezydenci nie tylko żądają wzrostu nakładów na służbę zdrowia. Przedstawiają też obywatelski projekt ustawy i właśnie zaczynają zbierać pod nim podpisy. Rezydenci nie chcą podnoszenia składki zdrowotnej, wskazują inne źródła pieniędzy dla służby zdrowia.

To dla głodujących lekarzy wyjątkowe wsparcie, bo obok służby medycznej w Łodzi po ich stronie stają też ci najważniejsi - pacjenci. - Popieram ich po prostu. Za wszystko - mówi Ilona Hejniak, pacjentka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

- Jesteśmy tutaj 22 dni. Jesteście państwo z nami, dziękujemy wam bardzo za to - mówią rezydenci.

Minister zmienia zdanie

W kilku miastach głoduje obecnie 55 lekarzy. W środę w Małopolsce protest się zaostrzy, odbędzie się tam "dzień bez lekarza". Minister zdrowia nazywa to groźnym ruchem. - Tego typu zapowiedzi traktuję jako zapowiedź złamania podstawowych zasad etyki lekarskiej i jestem zupełnie zdruzgotany taką zapowiedzią - oświadcza. I mówi to ktoś, kto takie protesty przez lata osobiście popierał. - Czasem przed protestem mówiło się, że nie ma pieniędzy, a po proteście one się znajdują - mówił Konstanty Radziwiłł, kiedy jeszcze był lekarzem.

- Czy bardziej etyczne jest bierne przyglądanie się temu, że pacjenci umierają w kolejkach, że mamy taką byle jaką służbę zdrowia? Czy bardziej etyczne jest odejść od łóżka, kiedy w perspektywie długofalowej może to przynieść rezultaty? - pytają rezydenci.

Zmiana zdania to jedno, ale minister zdrowia w momencie, gdy protest się rozszerza, proponuje rezydentom rozwiązanie, które kiedyś sam ostro krytykował - wynagrodzenie dla lekarzy rezydentów w formie stypendium.

A sam kiedyś mówił, że rezydentura "to jest normalny okres pracy z wynagrodzeniem niegodnie niskim". - Dlatego jest to dla nas szczególnie przykre i bolesne, że te pomysły składa minister, który jest lekarzem - mówi rezydent Maciej Nowak.

Lekarze czują wsparcie od ludzi

Rezydenci głodówki nie przerywają. Teraz proszą pacjentów o podpisy pod ich projektem ustawy o wzroście finansowania służby zdrowia. Bo do dziś młodzi lekarze nie otrzymali od ministra Radziwiłła żadnej satysfakcjonującej odpowiedzi na swoje postulaty, co ich zdaniem nie pozwala im chociażby pomyśleć o zaprzestaniu głodówki.

Zamiast tego usłyszeli od marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, też lekarza, że "warto pracować dla idei, a nie tylko myśleć o pieniądzach" - Zachęcam młodych lekarzy do tego, żeby wrócili do pracy - mówi Karczewski.

Wszyscy głodujący protestują w ramach swoich urlopów.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS