Irlandzki, hiszpański, a teraz holenderski. Europejskie sądy pytają o praworządność w Polsce

05.10.2018 | Irlandzki, hiszpański, a teraz holenderski. Europejskie sądy pytają o praworządność w Polsce
05.10.2018 | Irlandzki, hiszpański, a teraz holenderski. Europejskie sądy pytają o praworządność w Polsce
Maciej Knapik | Fakty TVN
05.10.2018 | Irlandzki, hiszpański, a teraz holenderski. Europejskie sądy pytają o praworządność w PolsceMaciej Knapik | Fakty TVN

Najpierw irlandzki, później hiszpański, a teraz holenderski sąd pyta o niezależność i niezawisłość polskich sądów. I czeka na odpowiedź z Polski. Można pytać, kto następny, i trzeba wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje braku zaufania do wydawanych u nas wyroków.

- Wolne sądy dla wolnych ludzi, w których ci ludzie są sprawiedliwie i uczciwie traktowani - takie sądy, zdaniem prezydenta Dudy, buduje właśnie Prawo i Sprawiedliwość.

Zdaniem przynajmniej części sędziów w Unii Europejskiej jest dokładnie odwrotnie. "Niedawne znaczące zmiany w organizacjach sądowych w Polsce zagrażają niezależności sądów w tym kraju. Przez to podstawowe prawo podejrzanego do rzetelnego procesu może zostać naruszone" - tak uważa sąd w Holandii.

- Ja się nie zgadzam z tym, że w Polsce niezależność sądów jest naruszona, czy niezawisłość sędziowska - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Tymczasem wątpliwości mają też Hiszpanie, którzy wstrzymali wydanie do Polski, a konkretnie do Świdnicy, podejrzanego w sprawie fałszywych pieniędzy.

- Jarosław K. nie zostanie przekazany do Polski, dopóki Polska nie udzieli w terminie odpowiedzi - tłumaczy Marzena Rusin-Gielniewska z Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Pytania z całej Europy

Pytania Hiszpanie zadali także sądowi w Rzeszowie: czy sąd jest niezależny, a sędziowie nieusuwalni, czy możliwa jest polityczna kontrola nad sędziami. W tej sprawie akurat chodzi o ekstradycję Hiszpana do Polski. Hiszpanie dali dziesięć dni na odpowiedź.

- (Sędziowie - przyp. red.) powinni odpowiadać, jak jest rzeczywiście, a nie uprawiać propagandę jak politycy - uważa Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- Za to wszystko, co dzieje się teraz wokół polskiego wymiaru sprawiedliwości pełną odpowiedzialność ponosi PiS - komentuje Borys Budka, poseł PO.

Sądy w Poznaniu, Warszawie i Gliwicach dostaną wkrótce z Holandii pytania o to, czy wymieniono prezesa i wiceprezesa sądu i czy ich następców wybierał polityk. Wymiany prezesów sądów, których dokonał minister Ziobro, czyli polityk, niepokoją Holendrów także w sprawach kryminalnych.

W ręce holenderskiego wymiaru sprawiedliwości dostało się ostatnio trzech Polaków. Jeden za próbę zabójstwa, jeden za rozbój, jeden za handel narkotykami. Wydawałoby się, że ich ekstradycja to tylko formalność. Sąd w Amsterdamie tę formalność jednak zawiesił, dopóki nie dostanie odpowiedzi na swoje pytania i nie upewni się, że polscy sędziowie są niezależni.

Analogia ad Hitlerum

Sąd w Irlandii z kolei pyta o wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, który zatrzymanego w Irlandii publicznie w prasie określił mianem "niebezpiecznego przestępcy z mafii narkotykowej, którego czeka kara". Sąd zastanawia się, czy to może wpłynąć na przyszły wyrok. W odpowiedzi wysłano opis czynności służbowych członków kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości.

- Czy pani by nazwała Hitlera przestępcą? Ja tak. Czy Hitler został skazany wyrokiem jakiegokolwiek sądu? Nie. (...) Określenie go (zatrzymanego w Irlandii - przyp. red.) publicystycznym, podkreślam, określeniem "przestępca" wcale nie jest żadnym, podkreślam, nadużyciem - podkreśla Marcin Warchoł.

To "określenie" zdaje się podważać zasadę domniemania niewinności, podkreślają Irlandczycy. Na pytania Irlandczyków odpowiadał już sąd w Poznaniu. - Pan sędzia odpowiadał w części dotyczącej tylko jego samego, czyli wskazał, że on się czuje sędzią niezawisłym - informuje Mariusz Sygrela, sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Ciemiężcy

Prezydent Duda obiecuje, że sądy polskie będą inne niż takie, w "których ludzie są ciemiężeni, w których siedzą aroganccy ludzie, którzy lekceważą innych".

Prof. Małgorzata Gersdorf odpowiada prezydentowi, że to, co on mówi, to nieprawda. Że są to słowa, które mają usprawiedliwić złe zmiany w sądownictwie. - Nie ma żadnej arogancji w sądach, nie ma ciemiężenia. (...) Może być bardziej oschłe zachowanie sędziów niższych instancji, jeżeli mają bardzo dużo spraw - tłumaczy.

Premier Morawiecki, zapytany w CNN o spór z Unią Europejską o sądownictwo, odpowiedział, że "Polska jest bardzo proeuropejska, ale trochę sceptyczna wobec Brukseli". Dodał, że wszystko w polskim sądownictwie jest w porządku.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS