PiS narzuca nową przedwyborczą narrację. "Takie strachy na Lachy"

14.04.2019 | PiS narzuca przedwyborczą narrację. "Nie ma tematu euro. Jest temat protestujących nauczycieli"
14.04.2019 | PiS narzuca przedwyborczą narrację. "Nie ma tematu euro. Jest temat protestujących nauczycieli"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.04.2019 | PiS narzuca przedwyborczą narrację. "Nie ma tematu euro. Jest temat protestujących nauczycieli"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ani słowa o strajku nauczycieli w przemówieniach Jarosława Kaczyńskiego. Ten temat nie istnieje dla prezesa PiS-u, za to co tydzień zgłasza własne. Ostrzega, oskarża. Mobilizuje wyborców. Opozycja mówi, że prezes nieustannie straszy i wprowadza w błąd.

- Oczekuję, że Koalicja Europejska opowie się jednoznacznie za utrzymaniem złotówki lub przeciw - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Po weekendowych wypowiedziach polityków PiS wyborca lub potencjalny wyborca tej partii ma zapamiętać, że Platforma i Nowoczesna chcą wprowadzać europejską walutę.

- W listopadzie ubiegłego roku, pięć miesięcy temu, Grzegorz Schetyna powiedział wyraźnie - natychmiast jak przejmiemy władzę, wprowadzimy euro - mówi wicemarszałek Senatu Adam Bielan z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

By być precyzyjnym, należy sięgnąć po pełen cytat, na który powołują się politycy PiS-u. Te słowa z ust lidera Platformy padły na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej, czyli frakcji, do której należy Platforma w europarlamencie.

"Ważny cel"

- Dla Platformy Obywatelskiej dołączenie Polski do strefy euro jest ważnym celem. Po tym, jak odsuniemy od władzy populistów, zaoferujemy polskim obywatelom plan dołączenia do obszaru wspólnej waluty. Uruchomimy narodową debatę, której celem będzie uzyskanie szerokiej społecznej akceptacji tej decyzji - mówił wtedy Grzegorz Schetyna.

- PiS traktuje kwestię euro nie jak temat poważnej debaty, tylko jako takie strachy na Lachy. Ponieważ wie z sondaży, że Polacy boją się euro, więc wrzuca temat euro - ocenia Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

- Mówimy: europejskie płace, a nie europejskie ceny - tak ten temat wywołał Jarosław Kaczyński.

Będzie drożej?

Wielu Polakom euro cały czas kojarzy się z drożyzną. Z tym, że w Polsce małą butelkę wody mineralnej kupi się za dwa złote, a na wakacjach za granicą za jeden euro.

Na wyobraźnię działa też wspomnienie przez polityków PiS-u o groźbie realizacji greckiego scenariusza, gdy tylko wprowadzi się euro w Polsce.

Tyle tylko, że Grecję na skraj bankructwa doprowadziło nie to, że weszła do strefy euro, a to, że przyjęła tę walutę, zafałszowując swoją kondycję finansów, budżetu i gospodarki. Greccy politycy udawali, że jest lepiej, niż było w rzeczywistości. Tego scenariusza już nikt nie powtórzy.

- Kiedy Polacy będą zarabiali na poziomie europejskim, wówczas będziemy mogli zastanawiać się nad przystąpieniem do strefy euro - mówi wicepremier Beata Szydło.

Zmiana tematu debaty

- Nie ma tematu euro. Jest temat 600 tysięcy protestujących nauczycieli i milionów Polaków, którzy wychodzą na ulice, żeby ten protest poprzeć - mówi Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej.

Jarosław Kaczyński nie poświęcił strajkowi nauczycieli nawet minuty w długim przemówieniu. Całe poświęcił euro i temu, że Platforma chciałaby rzekomo euro wprowadzić.

Tyle tylko, że dziś ciężko byłoby nawet nakreślić jakąkolwiek realną perspektywę, w której Polska mogłaby wejść na ścieżkę do euro. To projekt na długie lata. Choć w wielopartyjnej Koalicji Europejskiej są i takie głosy.

- To byłoby korzystne dla gospodarki. Można dyskutować o momencie, ale nie o epoce. Czyli gdybyśmy to zrobili za trzy lata, za pięć lat - rozumiałbym, że to jest racjonalne. Jeśli to odkładać na dwa pokolenia, to nie ma to sensu - ocenia Włodzimierz Cimoszewicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej

Wchodząc do Unii, Polska zadeklarowała przyjęcie euro, ale nie deklarowała, kiedy to zrobi. To będzie suwerenna polska decyzja.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS