"Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"

09.03.2017 | "Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"
09.03.2017 | "Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
09.03.2017 | "Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Konflikt Kaczyński-Tusk jest w Europie znany. Ale polskiego sprzeciwu wobec reelekcji Donalda Tuska na urząd przewodniczącego Rady Europejskiej nie rozumie nikt - nawet premier Węgier. Po raz pierwszy w zjednoczonej Europie jakiś rząd podjął walkę tak bardzo z góry skazaną na porażkę. Ile z tego zrozumieli Europejczycy?

Europa niewiele rozumie z antytuskowej ofensywy PiS-u i polskiego rządu. To, że PiS i rząd nie chcą Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej, portal EUobserver nazwał "dyplomatycznym samobójstwem Polski".

- W czasie tak wielu kryzysów w Unii Europejskiej to duży atut, że się ma rodaka na tak wysokim stanowisku - uznał Faisal Islam, redaktor działu politycznego brytyjskiej telewizji Sky News.

- To bardzo trudne dla ludzi spoza Polski. Zrozumieć dlaczego polski rząd to robi? Nie było widać było, żeby Donald Tusk rzeczywiście atakował polski rząd. Raczej się odnosiło wrażenie, że był ostrożny - ocenił z kolei Daniel Brossler, korespondent "Suddeutsche Zeitung" w Brukseli.

Sąsiedzi nas nie rozumieją

Bliscy sąsiedzi Polski też tego nie rozumieją. - Polska gra przeciwko wszystkim ale i przeciwko sobie, bo staje się nieprzewidywalna - stwierdził Miroslav Karas, korespondent czeskiej telewizji w Polsce.

Współpraca z Węgrami, Słowacją, Czechami i krajami bałtyckimi według PiS-u miała lepiej służyć gospodarce i bezpieczeństwu Polski niż współpraca z Francją i Niemcami. Tyle tylko, że tzw. międzymorze też chwali sobie politykę Donalda Tuska, który jako Polak lepiej rozumie problemy Europy Wschodniej - zwłaszcza zagrożenia ze strony Rosji.

Sąsiedzi Polski nie rozumieją w szczególności oskarżeń PiS-u i polskiego rządu, że Brexit to wina Donalda Tuska. Wielka Brytania opuściła Unię z powodu niechęci Brytyjczyków do imigrantów z Polski i Europy Wschodniej, którzy ciężko tam pracują. Eurosceptycy, którzy oklaskiwali Beatę Szydło w europarlamencie, twierdzą, że imigranci z Europy Wschodniej są obciążeniem dla Wielkiej Brytanii. To interesów ciężko pracujących na Wyspach ludzi broniła Unia Europejska, negocjując warunki Brexitu. Negocjuje je także Donald Tusk.

"To małostkowe"

W Europie panuje opinia, że desperacki sprzeciw polskiego rządu wobec reelekcji Donalda Tuska wynika z osobistej niechęci Jarosława Kaczyńskiego.

- Każdy patrzy na Polskę i pyta: dlaczego to robicie? Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe - skomentował Matthew Day, korespondent "The Telegraph" w Polsce.

Ta ofensywa polskiego rządu przeciw polskiemu przewodniczącemu Rady Europejskiej jest także wiązana z konfliktem Warszawy z Komisją Europejską, zaniepokojoną stanem praworządności w Polsce.

W ciągu półtora roku rządów PiS Warszawa zdążyła skrytykować Komisję Europejską, przewodniczącego Rady Europejskiej oraz zasady jej funkcjonowania.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS