Europa dyskutuje, Polska krytykuje. Tusk listem rozpoczął kampanię wyborczą?

01.02.2017 | Europa dyskutuje, Polska krytykuje. Tusk listem rozpoczął kampanię wyborczą?
01.02.2017 | Europa dyskutuje, Polska krytykuje. Tusk listem rozpoczął kampanię wyborczą?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
01.02.2017 | Europa dyskutuje, Polska krytykuje. Tusk listem rozpoczął kampanię wyborczą?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Donald Tusk napisał list do całej Europy. Sytuację polityczną na świecie uznał w nim za nieprzewidywalną, którą tylko silna, niepodzielona Unia może przetrwać. Tusk pisze, Europa czyta i publikuje na pierwszych stronach gazet, a premier Beata Szydło krytykuje.

Gdyby Donald Tusk nie chciał pozostać na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej, to nie pisałby listu otwartego do unijnych przywódców. Nie wysyłałby takiego przesłania Europie.

"Po raz pierwszy w naszej historii coraz bardziej wielobiegunowy świat zewnętrzny staje się jawnie antyeuropejski lub, w najlepszym przypadku, eurosceptyczny. Szczególnie zmiana w Waszyngtonie stawia Unię Europejską w trudnej sytuacji; nowa administracja zdaje się kwestionować ostatnich 70 lat amerykańskiej polityki zagranicznej" - napisał szef Rady Europejskiej.

List Donalda Tuska to apel do unijnych przywódców o zacieśnianie współpracy w obliczu zagrożeń ze wschodu - nie tylko z Rosji, ale także z Chin. Według przewodniczącego Rady Europejskiej olbrzymie zagrożenie dla Europy także stanowi islamski terroryzm i związana z nim fala uchodźców.

Te zagrożenia, zdaniem Donalda Tuska, nie powinny skłaniać proeuropejskich elit do kapitulacji. Martwi go co raz bardziej widoczny zanik wiary w sens politycznej integracji, uległość wobec populistycznych argumentów i zwątpienie w fundamentalne wartości liberalnej demokracji.

Dyskusja w Europie, krytyka z Polski

Jeśli Donald Tusk chciał wzbudzić dyskusję, to udało mu się - o liście pisały największe i najbardziej znane hiszpańskie i francuskie gazety. List Donalda Tuska zauważył też europarlament - cytowali go prounijni politycy, zarzucając eurosceptykom chęć rozbicia wspólnoty, u której podstaw są te wartości, o których przypomina Donald Tusk.

- Nie zgadzam się z tym, o czym pisze Donald Tusk w tym liście. I utwierdza mnie to jeszcze w przekonaniu, że Donald Tusk jest reprezentantem tych elit politycznych, które doprowadziły do poważnych kryzysów w UE - oceniła w środę premier Beata Szydło.

- Wystosowywanie takich listów, takich apeli, jest nie na miejscu w tej chwili - uważa Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych. Polskiego polityka na najbardziej prestiżowym europejskim stanowisku nie popiera polski rząd. Nie wiadomo, czy rząd Beaty Szydło poprze ewentualne starania Tuska o drugą kadencję szefa Rady Europejskiej. Witold Waszczykowski mówi, że nie wie, czy Tusk w ogóle będzie kandydował.

- Donald Tusk dostanie drugą kadencję, będzie poparty przez chadeków i liberałów. To, czy Kaczyński go poprze czy nie, nie jest istotne - uważa z kolei Ryszard Petru. Żaden inny polski polityk nie ma szans na to stanowisko, które piastuje Donald Tusk

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS