Jak wyglądają bezpieczne escape roomy? Ekipa "Faktów" TVN przetestowała takie miejsce

07.01.2019 | Jak wyglądają bezpieczne escape roomy? Ekipa "Faktów" TVN przetestowała takie miejsce
07.01.2019 | Jak wyglądają bezpieczne escape roomy? Ekipa "Faktów" TVN przetestowała takie miejsce
Renata Kijowska | Fakty TVN
07.01.2019 | Jak wyglądają bezpieczne escape roomy? Ekipa "Faktów" TVN przetestowała takie miejsceRenata Kijowska | Fakty TVN

Nie ma żadnych szczegółowych przepisów bezpieczeństwa, nie były dotąd kontrolowane i nie każdy da się otworzyć od środka. Czym są escape roomy i jak wyglądają te bezpieczne?

- Idziecie za chwilę do Planety Małp. Drzwi, przez które wejdziecie, będą cały czas otwarte. Nie stosujemy żadnego klucza, to nie jest waszym celem - opisuje grę Rafał Świątkowski z Escape Room "Locked Up".

Po koniecznym przeszkoleniu z zasad i bezpieczeństwa celem naszej ekipy "Faktów" TVN było rozwiązanie kolejnych zadań i dotarcie do medalionu. Pierwsza zagadka: od czego zacząć? Znaleźliśmy: to napis przy podłodze.

Escape room to zabawa. Po polsku można powiedzieć, że to pokój zagadek. Często ważniejsze niż samo wyjście z niego jest wypełnienie określonego zadania.

- Chcemy nauczyć zachowania się w sposób nietypowy. Mówimy im tak: słuchajcie, w środku nie znajdziecie jasnej instrukcji. (...) Wymaga od nas kombinowania, myślenia, takiej spostrzegawczości - tłumaczy Rafał Świątkowski. - Zamiast siedzieć przed komputerem, przyjdź tu i spróbuj na żywo. Spróbuj pewnych rozwiązań. Nie będą to strzelanki - dodaje.

Zadania do wykonania

Uczestnicy, wchodząc do pomieszczenia, muszą je przeszukać. Wszystko może być wskazówką, która pozwoli rozwiązać kolejne łamigłówki, aż do szczęśliwego finału. Mają na to zwykle godzinę. Presja czasu zwiększa adrenalinę.

- Gra planszowa czy komputerowa przeniesiona w taki świat realny. Grasz, poruszasz się po pokoju, który myśmy przygotowali, można go nazwać taką planszą. Masz za zadanie wykonać jakiś cel - mówi Piotr Rożek z Escape Room "Combinator".

- Zamiast biernie oglądać jakąś historię, możemy być tym Indianą Jonesem, który rozwiązuje zagadki - twierdzi Bartosz Idzikowski z platformy Lockme.pl. - Niektórzy wolą chodzić na horrory, inni wolą przygodowe, ponieważ boją się horrorów. Dlatego w tej branży wytworzyła się szeroka gama tematyki, kategorii pokojów, które można sobie wybierać - dodaje.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ma być bezpiecznie. Nasza ekipa "Faktów" TVN wiedziała, że drzwi są otwarte, że organizator ma nas na oku, że możemy liczyć na wsparcie.

Są escape roomy, w których drzwi się zamyka. Wtedy uczestnik musi być poinformowany, jak je natychmiast otworzyć. Gdzie znaleźć przycisk je otwierający, czasem tylko po to, by móc wyjść do toalety.

W razie awarii organizator otwiera wszystko jednym przyciskiem. W dobrych escape roomach droga ewakuacyjna musi być oznaczona. Bo jeśli mamy się bać, to tylko wtedy, gdy wybierzemy pokój w stylistyce horroru.

Integracja i zabawa dla wszystkich

Escape roomy to coś dla młodzieży i dla starszych. - Mieliśmy grupy 70 plus i też się świetnie bawiły, wychodząc na czworaka z pokoju - mówi Rafał Świątkowski

- Gra jest o tyle fajna, że wymaga integracji ze znajomymi, z rodziną. Jak idziemy do kina, to każdy ogląda sobie film, ale ogląda sam. Tutaj musimy się integrować, musimy rozmawiać, ta gra wymusza na nas współdziałanie - tłumaczy Piotr Rożek.

Każdy może wpaść na właściwy kod. - Po prostu, żeby to pokonać wspólnymi siłami, całą rodziną - mówi Joanna, klientka escape roomu. - Nie było miejsca na wypadek tak naprawdę - mówi inna klientka, Elżbieta.

Odwiedzane przez nasze kamery escape roomy były już po kontroli. Przeszły ją pomyślnie.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS