Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"

01.11.2018 | Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"
01.11.2018 | Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
01.11.2018 | Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"Paweł Płuska | Fakty TVN

Za prąd będziemy płacić najwięcej w Europie, jak tak dalej pójdzie. Nasz cenny węgiel może zafundować nam kosmiczne ceny. Czy grożą nam wyłączone latarnie na ulicach?

Linie przesyłowe, bloki energetyczne oparte na węglu i mało zmian. I właśnie ten praktyczny brak zmian zaczyna coraz więcej kosztować. - Zmiany w energetyce polskiej zostały prawie całkowicie wstrzymane - zmiany te w stronę odejścia od przemożnej roli węgla, więc w prognozy są takie, że za 10 lat będziemy krajem, który być może będzie miał najwyższe ceny energii w Europie - mówi ekonomista prof. Witold Orłowski.

Energia odnawialna w Polsce przeżywa regres. Wiatraki są na cenzurowanym, fotowoltaiczne farmy to wciąż pieśń przyszłości.

Wzrost cen

- Węgiel jest podstawą naszej energetyki - mówił w expose 12 grudnia 2017 roku premier Mateusz Morawiecki.

Był i jest - zwłaszcza od trzech lat. Z jednej strony - niby dobrze, bo węgiel mamy, z drugiej jego cena rośnie, a to wpływa na to, ile później płacimy za prąd. - Na rynku hurtowym ona zależą od cen węgla, bo z węgla ciągle robimy 80% naszego prądu, ale także od cen uprawnień do emisji CO2 - mówi Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu wysokienapiecie.pl.

Opłaty, a tak na prawdę kary ze emisję dwutlenku węgla, ostatnio wzrosły w Europie ponad trzykrotnie. Indywidualnie, bezpośrednio jeszcze tego bardzo nie odczuwamy, bo na wzrost cen prądu dla Kowalskiego, musi się zgodzić urząd regulacji energetyki.

Obietnice ministra

Sam minister energii na portalu społecznościowym poinformował, że rodziny, których roczny dochód mieści się w pierwszym progu podatkowym, w przyszłym roku nie będą płaciły wyższych rachunków. Kto, gdzie i jak będzie to weryfikował - tego minister nie wyjaśnił. Pośrednio już płacimy więcej, bo ceny energii dla firm są wolne. Ich wzrost na giełdzie jest najwyższy od lat. W połowie października premier zapewniał, że rząd pracuje - tak na wszelki wypadek nad planami - jak złagodzić przedsiębiorcom ewentualne zmiany cen, gdyby takie nastąpiły - jakby już nie nastąpiły.

- Podwyżki były dużo wyższe niż w krajach sąsiednich, z którymi Polska konkuruje. U nas to było od 40 do nawet 100 procent, w Niemczech 20 procent plus - mówi Daria Kulczycka z Konfederacji "Lewiatan".

Bez dobrego wyjścia

Te firmy, które są najbardziej energochłonne, zaczynają mieć problemy. Samorządy też, bo też już dostały nowe oferty od energetyki. Mają dwa wyjścia - podnieść ceny za usługi lub oszczędzać. Oba złe. - Na dostawie wody czy odprowadzeniu ścieków nie zaoszczędzimy. Na oświetleniu ulic będzie można ewentualnie trochę oszczędzić, ale ponieważ to się wiąże z obniżką bezpieczeństwa, to nie jestem pewien, czy włodarze miast chętnie będą wyłączać oświetlenie - mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Zamiast tego pewnie będzie mniej inwestycji. Wszędzie poza energetyką, która powinna się cieszyć z wysokich cen, ale paradoksalnie - to co się dzieje - ją też może uderzyć. - Zacznie się opłacać importować energię z zewnątrz i nasze państwowe koncerny, z których do tej pory byliśmy tak dumni, staną się w zasadzie balastem - wyjaśnia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Mimo, że są strategiczne, bo energetyczne. Niestety z innej epoki.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Podrasowane rowery elektryczne mogą się rozpędzić nawet do 70 kilometrów na godzinę. Legalnie są nie zdobycia, a jednak coraz więcej ich na ulicach. Bierze się za nie policja. Nie tylko dlatego, że są niedozwolone, ale przede wszystkim dlatego, że są niebezpieczne.

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Nowa plaga polskich ulic: przerobione, nielegalne rowery elektryczne. Walczy z nimi choćby Kraków

Źródło:
Fakty TVN

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Kolejne alarmujące informacje o stanie naszej planety. Amerykańskie Centrum Danych o Śniegu i Lodzie przewiduje, że lód morski w tym sezonie osiągnął już swój maksymalny zasięg na Oceanie Arktycznym i jest go najmniej w historii pomiarów. To zły zwiastun wzrostu ryzyka ekstremalnych zjawisk pogodowych. 

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Rekordowo mała ilość lodu na Oceanie Arktycznym. "W tej chwili nie mam wielkich nadziei"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS