Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"

01.11.2018 | Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"
01.11.2018 | Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
01.11.2018 | Energetyka do modernizacji. "Będziemy mieć najdroższą energię w Europie"Paweł Płuska | Fakty TVN

Za prąd będziemy płacić najwięcej w Europie, jak tak dalej pójdzie. Nasz cenny węgiel może zafundować nam kosmiczne ceny. Czy grożą nam wyłączone latarnie na ulicach?

Linie przesyłowe, bloki energetyczne oparte na węglu i mało zmian. I właśnie ten praktyczny brak zmian zaczyna coraz więcej kosztować. - Zmiany w energetyce polskiej zostały prawie całkowicie wstrzymane - zmiany te w stronę odejścia od przemożnej roli węgla, więc w prognozy są takie, że za 10 lat będziemy krajem, który być może będzie miał najwyższe ceny energii w Europie - mówi ekonomista prof. Witold Orłowski.

Energia odnawialna w Polsce przeżywa regres. Wiatraki są na cenzurowanym, fotowoltaiczne farmy to wciąż pieśń przyszłości.

Wzrost cen

- Węgiel jest podstawą naszej energetyki - mówił w expose 12 grudnia 2017 roku premier Mateusz Morawiecki.

Był i jest - zwłaszcza od trzech lat. Z jednej strony - niby dobrze, bo węgiel mamy, z drugiej jego cena rośnie, a to wpływa na to, ile później płacimy za prąd. - Na rynku hurtowym ona zależą od cen węgla, bo z węgla ciągle robimy 80% naszego prądu, ale także od cen uprawnień do emisji CO2 - mówi Rafał Zasuń, redaktor naczelny portalu wysokienapiecie.pl.

Opłaty, a tak na prawdę kary ze emisję dwutlenku węgla, ostatnio wzrosły w Europie ponad trzykrotnie. Indywidualnie, bezpośrednio jeszcze tego bardzo nie odczuwamy, bo na wzrost cen prądu dla Kowalskiego, musi się zgodzić urząd regulacji energetyki.

Obietnice ministra

Sam minister energii na portalu społecznościowym poinformował, że rodziny, których roczny dochód mieści się w pierwszym progu podatkowym, w przyszłym roku nie będą płaciły wyższych rachunków. Kto, gdzie i jak będzie to weryfikował - tego minister nie wyjaśnił. Pośrednio już płacimy więcej, bo ceny energii dla firm są wolne. Ich wzrost na giełdzie jest najwyższy od lat. W połowie października premier zapewniał, że rząd pracuje - tak na wszelki wypadek nad planami - jak złagodzić przedsiębiorcom ewentualne zmiany cen, gdyby takie nastąpiły - jakby już nie nastąpiły.

- Podwyżki były dużo wyższe niż w krajach sąsiednich, z którymi Polska konkuruje. U nas to było od 40 do nawet 100 procent, w Niemczech 20 procent plus - mówi Daria Kulczycka z Konfederacji "Lewiatan".

Bez dobrego wyjścia

Te firmy, które są najbardziej energochłonne, zaczynają mieć problemy. Samorządy też, bo też już dostały nowe oferty od energetyki. Mają dwa wyjścia - podnieść ceny za usługi lub oszczędzać. Oba złe. - Na dostawie wody czy odprowadzeniu ścieków nie zaoszczędzimy. Na oświetleniu ulic będzie można ewentualnie trochę oszczędzić, ale ponieważ to się wiąże z obniżką bezpieczeństwa, to nie jestem pewien, czy włodarze miast chętnie będą wyłączać oświetlenie - mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Zamiast tego pewnie będzie mniej inwestycji. Wszędzie poza energetyką, która powinna się cieszyć z wysokich cen, ale paradoksalnie - to co się dzieje - ją też może uderzyć. - Zacznie się opłacać importować energię z zewnątrz i nasze państwowe koncerny, z których do tej pory byliśmy tak dumni, staną się w zasadzie balastem - wyjaśnia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Mimo, że są strategiczne, bo energetyczne. Niestety z innej epoki.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN