"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"

"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"
"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"
Fakty TVN
"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"Fakty TVN

Informując o reasumpcji głosowania na posiedzeniu 11 sierpnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówiła o zasięgnięciu w tej sprawie opinii pięciu prawników. Okazuje się, że opinie dotyczyły wydarzeń, które rozegrały się nie na tym posiedzeniu Sejmu, a trzy lata wcześniej.

W środę 11 sierpnia podczas posiedzenia Sejmu, na którym przyjęto między innymi ustawę anty-TVN, doszło do kontrowersyjnej reasumpcji głosowania dotyczącego wniosku o odroczenie obrad. Najpierw Sejm przyjął ten wniosek, jednak po kilkukrotnie przedłużanej przerwie marszałek Sejmu Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości zarządziła reasumpcję głosowania, którą poparło 229 posłów, przy jednym głosie przeciw i jednym wstrzymującym się. W ponownym głosowaniu Sejm odrzucił wniosek o odroczenie obrad.

Zarządzając głosowanie w sprawie reasumpcji marszałek Witek przekonywała, że zasięgnęła opinii pięciu prawników, którzy mieli stwierdzić, że głosowanie jest dopuszczalne.

Pięć opinii prawnych, które na wniosek posłów opozycji ujawniła kancelaria Sejmu, a które miały być podstawą decyzji marszałek Witek, powstało w 2018 roku. To oznacza, że dotyczyły one innego posiedzenia, innej sprawy i innego wniosku o reasumpcję głosowania.

- (Marszałek Witek - przyp. red.) oszukała nas mówiąc, że ma te opinie od prawników, którzy, krótko mówiąc, dali jej zgodę na to, żeby ona przegłosowała reasumpcje. Coś niebywałego - mówi Dariusz Joński z Koalicji Polskiej.

Kolejne opinie w sprawie wniosku o reasumpcję

Autorami opinii, którymi posłużyła się marszałek Witek są między innymi dr hab. Sławomir Patyra i profesor Ryszard Piotrowski. Obydwaj prawnicy krytykują jednak decyzję marszałek Sejmu.

- Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi dla działań, pod którymi nigdy bym się nie podpisał - przekonuje dr hab. Sławomir Patyra, konstytucjonalista.

- Reasumpcja nie powinna mieć miejsca. Jeśli by pani marszałek do mnie zadzwoniła w tej sprawie, no to powiedziałbym to samo - dodaje prof. Ryszard Piotrowski.

We wtorek po południu kancelaria Sejmu przekazała posłom opozycji cztery kolejne, zupełnie nowe opinie prawne. Wszystkie one powstały jednak już po głosowaniu.

Zawiadomienie do prokuratury

- Reasumpcja jest świętym prawem parlamentarzystów. Jeżeli ktoś się pomyli, czy jest wprowadzony w błąd, a taka sytuacja miała miejsce - przekonuje premier Mateusz Morawiecki.

- Nie jest to podstawa do reasumpcji. Stąd uważam, że w tej sprawie pani marszałek dopuściła się przekroczenia uprawnień - odpowiada dr hab. Sławomir Patyra.

- Jest to jawne już oszustwo i fałszerstwo w wykonaniu drugiej osoby w państwie - komentuje całą sytuację Donald Tusk.

Opozycja złożyła w sprawie działań Elżbiety Witek wniosek do prokuratury

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS