"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"

"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"
"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"
Fakty TVN
"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"Fakty TVN

Informując o reasumpcji głosowania na posiedzeniu 11 sierpnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówiła o zasięgnięciu w tej sprawie opinii pięciu prawników. Okazuje się, że opinie dotyczyły wydarzeń, które rozegrały się nie na tym posiedzeniu Sejmu, a trzy lata wcześniej.

W środę 11 sierpnia podczas posiedzenia Sejmu, na którym przyjęto między innymi ustawę anty-TVN, doszło do kontrowersyjnej reasumpcji głosowania dotyczącego wniosku o odroczenie obrad. Najpierw Sejm przyjął ten wniosek, jednak po kilkukrotnie przedłużanej przerwie marszałek Sejmu Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości zarządziła reasumpcję głosowania, którą poparło 229 posłów, przy jednym głosie przeciw i jednym wstrzymującym się. W ponownym głosowaniu Sejm odrzucił wniosek o odroczenie obrad.

Zarządzając głosowanie w sprawie reasumpcji marszałek Witek przekonywała, że zasięgnęła opinii pięciu prawników, którzy mieli stwierdzić, że głosowanie jest dopuszczalne.

Pięć opinii prawnych, które na wniosek posłów opozycji ujawniła kancelaria Sejmu, a które miały być podstawą decyzji marszałek Witek, powstało w 2018 roku. To oznacza, że dotyczyły one innego posiedzenia, innej sprawy i innego wniosku o reasumpcję głosowania.

- (Marszałek Witek - przyp. red.) oszukała nas mówiąc, że ma te opinie od prawników, którzy, krótko mówiąc, dali jej zgodę na to, żeby ona przegłosowała reasumpcje. Coś niebywałego - mówi Dariusz Joński z Koalicji Polskiej.

Kolejne opinie w sprawie wniosku o reasumpcję

Autorami opinii, którymi posłużyła się marszałek Witek są między innymi dr hab. Sławomir Patyra i profesor Ryszard Piotrowski. Obydwaj prawnicy krytykują jednak decyzję marszałek Sejmu.

- Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi dla działań, pod którymi nigdy bym się nie podpisał - przekonuje dr hab. Sławomir Patyra, konstytucjonalista.

- Reasumpcja nie powinna mieć miejsca. Jeśli by pani marszałek do mnie zadzwoniła w tej sprawie, no to powiedziałbym to samo - dodaje prof. Ryszard Piotrowski.

We wtorek po południu kancelaria Sejmu przekazała posłom opozycji cztery kolejne, zupełnie nowe opinie prawne. Wszystkie one powstały jednak już po głosowaniu.

Zawiadomienie do prokuratury

- Reasumpcja jest świętym prawem parlamentarzystów. Jeżeli ktoś się pomyli, czy jest wprowadzony w błąd, a taka sytuacja miała miejsce - przekonuje premier Mateusz Morawiecki.

- Nie jest to podstawa do reasumpcji. Stąd uważam, że w tej sprawie pani marszałek dopuściła się przekroczenia uprawnień - odpowiada dr hab. Sławomir Patyra.

- Jest to jawne już oszustwo i fałszerstwo w wykonaniu drugiej osoby w państwie - komentuje całą sytuację Donald Tusk.

Opozycja złożyła w sprawie działań Elżbiety Witek wniosek do prokuratury

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS