"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"

"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"
"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"
Fakty TVN
"Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi"Fakty TVN

Informując o reasumpcji głosowania na posiedzeniu 11 sierpnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówiła o zasięgnięciu w tej sprawie opinii pięciu prawników. Okazuje się, że opinie dotyczyły wydarzeń, które rozegrały się nie na tym posiedzeniu Sejmu, a trzy lata wcześniej.

W środę 11 sierpnia podczas posiedzenia Sejmu, na którym przyjęto między innymi ustawę anty-TVN, doszło do kontrowersyjnej reasumpcji głosowania dotyczącego wniosku o odroczenie obrad. Najpierw Sejm przyjął ten wniosek, jednak po kilkukrotnie przedłużanej przerwie marszałek Sejmu Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości zarządziła reasumpcję głosowania, którą poparło 229 posłów, przy jednym głosie przeciw i jednym wstrzymującym się. W ponownym głosowaniu Sejm odrzucił wniosek o odroczenie obrad.

Zarządzając głosowanie w sprawie reasumpcji marszałek Witek przekonywała, że zasięgnęła opinii pięciu prawników, którzy mieli stwierdzić, że głosowanie jest dopuszczalne.

Pięć opinii prawnych, które na wniosek posłów opozycji ujawniła kancelaria Sejmu, a które miały być podstawą decyzji marszałek Witek, powstało w 2018 roku. To oznacza, że dotyczyły one innego posiedzenia, innej sprawy i innego wniosku o reasumpcję głosowania.

- (Marszałek Witek - przyp. red.) oszukała nas mówiąc, że ma te opinie od prawników, którzy, krótko mówiąc, dali jej zgodę na to, żeby ona przegłosowała reasumpcje. Coś niebywałego - mówi Dariusz Joński z Koalicji Polskiej.

Kolejne opinie w sprawie wniosku o reasumpcję

Autorami opinii, którymi posłużyła się marszałek Witek są między innymi dr hab. Sławomir Patyra i profesor Ryszard Piotrowski. Obydwaj prawnicy krytykują jednak decyzję marszałek Sejmu.

- Mój autorytet i moje nazwisko zostały wykorzystane jako alibi dla działań, pod którymi nigdy bym się nie podpisał - przekonuje dr hab. Sławomir Patyra, konstytucjonalista.

- Reasumpcja nie powinna mieć miejsca. Jeśli by pani marszałek do mnie zadzwoniła w tej sprawie, no to powiedziałbym to samo - dodaje prof. Ryszard Piotrowski.

We wtorek po południu kancelaria Sejmu przekazała posłom opozycji cztery kolejne, zupełnie nowe opinie prawne. Wszystkie one powstały jednak już po głosowaniu.

Zawiadomienie do prokuratury

- Reasumpcja jest świętym prawem parlamentarzystów. Jeżeli ktoś się pomyli, czy jest wprowadzony w błąd, a taka sytuacja miała miejsce - przekonuje premier Mateusz Morawiecki.

- Nie jest to podstawa do reasumpcji. Stąd uważam, że w tej sprawie pani marszałek dopuściła się przekroczenia uprawnień - odpowiada dr hab. Sławomir Patyra.

- Jest to jawne już oszustwo i fałszerstwo w wykonaniu drugiej osoby w państwie - komentuje całą sytuację Donald Tusk.

Opozycja złożyła w sprawie działań Elżbiety Witek wniosek do prokuratury

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24