Nowa marszałek, nowe porządki w Sejmie? "Mamy bardzo konkretne oczekiwania"

10.08.2019 | Nowa marszałek, nowe porządki w Sejmie? "Mamy bardzo konkretne oczekiwania"
10.08.2019 | Nowa marszałek, nowe porządki w Sejmie? "Mamy bardzo konkretne oczekiwania"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
10.08.2019 | Nowa marszałek, nowe porządki w Sejmie? "Mamy bardzo konkretne oczekiwania"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Dzień po wyborze na marszałka Sejmu Elżbieta Witek unika wszelkich pytań o to, czy zmieni Sejm na lepsze. Opozycja ma szereg zarzutów wobec tego, jak funkcjonują organy Sejmu i kancelaria Sejmu. Palącym problemem jest kwestia publikacji list poparcia kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa wybieranych spośród sędziów. O ujawnieniu list zawyrokował Naczelny Sąd Administracyjny.

Od piątku dziennikarze próbowali kilkukrotnie porozmawiać z nową marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Nie udzieliła ona odpowiedzi na pytanie, co dalej z kwestią ujawnienia list poparcia kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa wybieranych spośród sędziów

Elżbieta Witek nie wytłumaczyła dotychczas, czy będzie bardziej otwarta od swojego poprzednika, który raczej ograniczał dostęp do budynku Sejmu.

- To jest przykład publicznej pochwały kłamstwa - stwierdził poseł PO Michał Szczerba, mówiąc o tym, jak posłowie PiS nagrodzili w piątek marszałka Marka Kuchcińskiego owacjami. - Dopóki marszałek Witek będzie miała u swojego boku szefową kancelarii Kaczmarską i dyrektora biura "dezinformacji", czyli pana Grzegrzółkę, to dalej te praktyki złe będą utrzymywane - dodał.

Trudno o kłamców

Szefowa kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska w piątek na korytarzach sejmowych nie odstępowała nowej marszałek o krok. To może oznaczać, że pozostanie na stanowisku, chociaż kancelaria przez nią kierowana nie mówiła prawdy w sprawie lotów Marka Kuchcińskiego.

Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu, nie tylko nie mówił prawdy w tej sprawie, ale i groził konsekwencjami dziennikarzom, którzy do prawdy docierali. Ciągle jest szefem CIS.

- Oni właśnie dlatego nie odejdą. Dlatego, że są ludźmi, którzy kłamią na zamówienie polityczne. Dlatego są tak ważni, że będą utrzymywani na swoich stanowiskach. Bo to nie jest łatwo znaleźć szefową kancelarii, rzecznika prasowego, którzy wprost będą kłamać - skomentował poseł PO Sławomir Nitras.

- Będę ostatnim, który będzie pani marszałek podpowiadał, kogo ma sobie dobierać jako współpracowników, jak ma swoich współpracowników oceniać - odpowiedział jednak wicepremier Jacek Sasin.

Oczekiwania wobec nowej marszałek

Oprócz decyzji kadrowych, nowa marszałek ma do podjęcia decyzję wręcz "ustrojową". Marek Kuchciński i kancelaria Sejmu ukrywali listy poparcia dla sędziów członków nowej, upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. Kancelaria kierowana przez byłą radną Prawa i Sprawiedliwości Agnieszkę Kaczmarską nie wykonała prawomocnego wyroku NSA. Nowa marszałek może to zmienić. Domaga się tego opozycja.

- Mamy, oczywiście, bardzo konkretne oczekiwania. Po pierwsze, zniesienie ogrodzeń, zasieków (wokół budynku Sejmu - przyp. red.). Po drugie, realizacja wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego - oświadczyła posłanka PSL Urszula Pasławska, która też kandydowała w piątek na marszałka.

Na kim zależy Elżbiecie Witek?

Nowa marszałek w piątek i w sobotę unikała dziennikarzy prawie tak jak jej poprzednik. Jedynym źródłem informacji o tym, jak Elżbieta Witek widzi swoją rolę, o tym, jaki styl zarządzania Sejmem wybierze, pozostaje piątkowe wystąpienie.

- Nie można mnie też obrazić, bo obrazić mnie może ktoś, na kim mi zależy, komu ufam, z kim się liczę. Natomiast, proszę państwa, każdy z państwa jest ważny, każdy musi być wysłuchany, tylko róbmy to w sposób kulturalny - oświadczyła Elżbieta Witek z mównicy sejmowej.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS