Jest mniej wydajny, bardziej szkodliwy i może uszkodzić piec. Eksperci odradzają palenie węglem brunatnym

12.10.2022 | Jest mniej wydajny, bardziej szkodliwy i może uszkodzić piec. Eksperci odradzają palenie węglem brunatnym
12.10.2022 | Jest mniej wydajny, bardziej szkodliwy i może uszkodzić piec. Eksperci odradzają palenie węglem brunatnym
Renata Kijowska | Fakty TVN
12.10.2022 | Jest mniej wydajny, bardziej szkodliwy i może uszkodzić piec. Eksperci odradzają palenie węglem brunatnymRenata Kijowska | Fakty TVN

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zaczęło sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych - podano w komunikacie. W wyniku przyjętej przez Sejm ustawy węgiel brunatny może być czasowo wykorzystywany na potrzeby grzewcze.

Węgiel brunatny wraca na salony, a także do kuchni, na podwórka i ulice. Wcześniej był zakazany w domowym użytku, teraz, zgodnie z prawem, oferuje go klientom Grupa PGE. - Kopalnia Bełchatów i Kopalnia Turów uruchamiają sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych - przekazała Sandra Apanasionek z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Pan Leszek, który od tygodni próbuje bez powodzenia kupić węgiel kamienny, nie myślał o paleniu brunatnym, ale dziś zastanawia się. - Cofamy się. Jednak to środowisko mocno podupadnie. Mam u siebie w domu czujnik i z ciekawości będę obserwował te wyniki, co się dzieje w tym roku - mówi Leszek Jędrzejczyk.

Dotąd za palenie w domu węglem brunatnym groziła półmilionowa grzywna albo nawet więzienie. - Powodem, dlaczego węglem brunatnym nie można było palić w domach, jest to, że to jest paliwo, które ma bardzo wysoką zawartość siarki, dużo większą niż węgiel kamienny, kilkukrotnie więcej rtęci niż węgiel kamienny, czyli bardzo toksycznego pierwiastka - wyjaśnia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Tańszy, szkodliwszy, mniej wydajny

- Nie ukrywam, że sprawy węgla brunatnego nie zgłębiałem, jego szkodliwości. Wiem, że są wielkie kopalnie i wielkie elektrownie - w tym największa w Europie elektrownia w Bełchatowie, że to się pali, to się dymi. Jakoś ludzie tam żyją - komentował w Puławach prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Domowe kominy nie mają jednak filtrów, które zatrzymałyby trucizny, więc będą je wdychać domownicy i sąsiedzi.

Węgiel brunatny jest czymś pomiędzy torfem a węglem kamiennym. Jest wilgotny. Woda może stanowić połowę jego masy. Ceny węgla brunatnego w kopalniach PGE zaczynają się od niecałych 200 złotych za tonę, lepszy kosztuje 500. Za węgiel kamienny trzeba zapłacić dużo więcej.

Węgiel brunatny ma też mniejszą wartość opałową. Trzeba go kupić więcej i częściej do pieca dokładać. Dodatkowo można uszkodzić piec. - Dwuipółkrotnie więcej węgla brunatnego trzeba spalić, aby uzyskać ten sam efekt, co z węglem kamiennym. Znacznie więcej wody w sobie zawiera, co może mieć wpływ na korozję, jeżeli chodzi o wnętrze pieca - wyjaśnia doktor Maciej Zajączkowski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jednak posłowie dopuścili go do domowego użytku pod koniec września - głosując za czasowym zawieszeniem zakazu. Węglem gorszej jakości można palić do kwietnia 2023 roku. - Myślę, że to będą incydentalne sytuacje, ekstraordynaryjne. Raczej zakładam, że dla wszystkich starczy tradycyjnego węgla - mówi poseł Marek Ast z PiS.

Numer telefonu, pod którym można zamawiać węgiel brunatny, jest przeciążony.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS