Jest mniej wydajny, bardziej szkodliwy i może uszkodzić piec. Eksperci odradzają palenie węglem brunatnym

12.10.2022 | Jest mniej wydajny, bardziej szkodliwy i może uszkodzić piec. Eksperci odradzają palenie węglem brunatnym
12.10.2022 | Jest mniej wydajny, bardziej szkodliwy i może uszkodzić piec. Eksperci odradzają palenie węglem brunatnym
Renata Kijowska | Fakty TVN
12.10.2022 | Jest mniej wydajny, bardziej szkodliwy i może uszkodzić piec. Eksperci odradzają palenie węglem brunatnymRenata Kijowska | Fakty TVN

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zaczęło sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych - podano w komunikacie. W wyniku przyjętej przez Sejm ustawy węgiel brunatny może być czasowo wykorzystywany na potrzeby grzewcze.

Węgiel brunatny wraca na salony, a także do kuchni, na podwórka i ulice. Wcześniej był zakazany w domowym użytku, teraz, zgodnie z prawem, oferuje go klientom Grupa PGE. - Kopalnia Bełchatów i Kopalnia Turów uruchamiają sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych - przekazała Sandra Apanasionek z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Pan Leszek, który od tygodni próbuje bez powodzenia kupić węgiel kamienny, nie myślał o paleniu brunatnym, ale dziś zastanawia się. - Cofamy się. Jednak to środowisko mocno podupadnie. Mam u siebie w domu czujnik i z ciekawości będę obserwował te wyniki, co się dzieje w tym roku - mówi Leszek Jędrzejczyk.

Dotąd za palenie w domu węglem brunatnym groziła półmilionowa grzywna albo nawet więzienie. - Powodem, dlaczego węglem brunatnym nie można było palić w domach, jest to, że to jest paliwo, które ma bardzo wysoką zawartość siarki, dużo większą niż węgiel kamienny, kilkukrotnie więcej rtęci niż węgiel kamienny, czyli bardzo toksycznego pierwiastka - wyjaśnia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Tańszy, szkodliwszy, mniej wydajny

- Nie ukrywam, że sprawy węgla brunatnego nie zgłębiałem, jego szkodliwości. Wiem, że są wielkie kopalnie i wielkie elektrownie - w tym największa w Europie elektrownia w Bełchatowie, że to się pali, to się dymi. Jakoś ludzie tam żyją - komentował w Puławach prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Domowe kominy nie mają jednak filtrów, które zatrzymałyby trucizny, więc będą je wdychać domownicy i sąsiedzi.

Węgiel brunatny jest czymś pomiędzy torfem a węglem kamiennym. Jest wilgotny. Woda może stanowić połowę jego masy. Ceny węgla brunatnego w kopalniach PGE zaczynają się od niecałych 200 złotych za tonę, lepszy kosztuje 500. Za węgiel kamienny trzeba zapłacić dużo więcej.

Węgiel brunatny ma też mniejszą wartość opałową. Trzeba go kupić więcej i częściej do pieca dokładać. Dodatkowo można uszkodzić piec. - Dwuipółkrotnie więcej węgla brunatnego trzeba spalić, aby uzyskać ten sam efekt, co z węglem kamiennym. Znacznie więcej wody w sobie zawiera, co może mieć wpływ na korozję, jeżeli chodzi o wnętrze pieca - wyjaśnia doktor Maciej Zajączkowski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jednak posłowie dopuścili go do domowego użytku pod koniec września - głosując za czasowym zawieszeniem zakazu. Węglem gorszej jakości można palić do kwietnia 2023 roku. - Myślę, że to będą incydentalne sytuacje, ekstraordynaryjne. Raczej zakładam, że dla wszystkich starczy tradycyjnego węgla - mówi poseł Marek Ast z PiS.

Numer telefonu, pod którym można zamawiać węgiel brunatny, jest przeciążony.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS