"Dzwonią na złość, wymyślają historie". Teraz grozi za to kara

19.11.2017 | "Dzwonią na złość, wymyślają historie". Teraz grozi za to kara
19.11.2017 | "Dzwonią na złość, wymyślają historie". Teraz grozi za to kara
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
19.11.2017 | "Dzwonią na złość, wymyślają historie". Teraz grozi za to karaJan Błaszkowski | Fakty TVN

Jedni dzwonili niby dla żartu, inni z głupoty. Od dziś wszyscy, którzy blokują telefony alarmowe mogą nawet trafić do więzienia. To oczywiście przypadek ekstremalny, ale zmiana przepisów także takim ma zapobiegać.

Prawo - mimo że nowe - z przyzwyczajeniami się mija. Na sto telefonów, które odebrał dziś każdy dyspozytor z centrum powiadamiania ratunkowego w Polsce, większość ratowania zdrowia i życia nie dotyczyła. - Są też złośliwcy, którzy robią nam na złość i potrafią wydzwaniać po kilkaset razy dziennie - mówi Michał Grzesiek, operator numerów alarmowych CPR Katowice Teraz złośliwiec może być też obwinionym, bo nowy kodeks wykroczeń karać będzie już nie tylko sprawców fałszywych alarmów, ale również tych, którzy świadomie swoimi rozmowami numery alarmowe blokują. Grozi im 1500 złotych, ograniczenie wolności, albo nawet areszt.

Pomysł prezydenta

- Myślę, że to będzie działało odstraszająco, bo wiele osób, które tak się "bawiły", teraz zastanowi się, czy to zrobi - mówi Krzysztof Łapiński, sekretarz w kancelarii prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda zaproponował zmiany w kodeksie wykroczeń, ponieważ na blokowanie numerów alarmowych skarżyły się osoby w prezydenckim biurze interwencji. Bo każda taka rozmowa utrudnia udzielenie pomocy, tam gdzie jej ona rzeczywiście potrzeba.

Wysłanie karetki pogotowia, patrolu policji czy wozu strażackiego do pożaru, zawału serca czy pobicia, to zadania dyspozytora, który powinien odebrać zgłoszenie w ciągu 10 sekund. O ile oczywiście linii nie blokują przyszli obwinieni, którzy - tak jak w stolicy proszą policję, by przyjechała na interwencję, bo kelner nie chciał im przekroić kebaba.

Blisko połowa to nieuzasadnione zgłoszenia

W zeszłym roku w Polsce na numery alarmowe dzwoniono niemal 20 milionów razy, z czego prawie połowa to były zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub nieuzasadnione. Nie wiadomo, ile z nich zablokowało linię i opóźniło lub uniemożliwiło udzielenie pomocy.

Trudno też powiedzieć, który z telefonujących zajmował numer z premedytacją. Mimo to rząd zapowiada, że będzie sprawdzał, czy dzwoniący działali umyślnie.

Dyspozytorzy przypominają, że każdy blokujący numer kiedyś sam może potrzebować pomocy.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS