Dziki mogą być nowym problemem wielkich miast. Jest ich tam coraz więcej i można je spotkać nawet w centrum

Źródło:
Fakty TVN
Dziki mogą być nowym problemem wielkich miast. Jest ich tam coraz więcej
Dziki mogą być nowym problemem wielkich miast. Jest ich tam coraz więcej
Maciej Mazur/Fakty TVN
Dziki mogą być nowym problemem wielkich miast. Jest ich tam coraz więcej i można je spotkać nawet w centrumMaciej Mazur/Fakty TVN

Dziki coraz częściej pojawiają się w dużych miastach. W Gdyni przechodziły przez ulicę w centrum, a w Warszawie zostały zauważone na jednym z osiedli. Eksperci tłumaczą, że zwierzęta ciągną do aglomeracji w poszukiwaniu pokarmu, a niezabezpieczone śmieci są dla nich tylko zaproszeniem.

W samym centrum Gdyni została zauważona rodzina dzików na spacerze. Jednak mieszkańców taki widok już nie dziwi. 

- Te zwierzęta czują się tutaj bardzo dobrze. Te, które już urodziły się w mieście, są to tak zwane już "dziki miejskie", tak na nie mówimy, i one do lasu nie wchodzą, bo dla nich miasto jest już naturalnym środowiskiem - mówi Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni.

Dziki zostały także dostrzeżone w warszawskiej dzielnicy Białołęka. - Jak jestem na spacerze, to praktycznie codziennie je widzę - mówi pani Marta Czeczuk, mieszkanka Białołęki. Mieszkańcy osiedla jednak zastanawiają się, co ze zwierzętami zrobić. - Może wywieźć do jakiegoś lasu - proponuje pani Marta.

Władze Warszawy zapewniają, że robią wszystko, żeby opanować sytuację. Dziki wywożone do lasów wracają do miasta, i jest ich coraz więcej. - Zrobimy wszystko, żeby nie strzelać wtedy, kiedy to nie jest konieczne. Natomiast bezpieczeństwo warszawianek i warszawiaków jest dla nas kwestią nadrzędną i jeżeli taka decyzja będzie konieczna, w momencie, kiedy, oczywiście, prawo będzie zezwalało na odstrzał, to taką decyzję z ciężkim sercem podejmę - oświadczył Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Dziki w centrum GdyniMałgorzata/Kontakt24

Niektórzy dokarmiają dziki w mieście

Strażnicy miejscy przypominają, jak się zachować, gdy spotka się dzika w mieście. - Przede wszystkim nie panikujmy. Dzik nie jest zwierzęciem, które chętnie atakuje ludzi. Generalnie wchodzi tutaj tylko po to, aby znaleźć jakiś pokarm - zwraca uwagę Sławomir Smyk ze Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

Pokarm podrzucają często sami mieszkańcy. - Sama osobiście widziałam, jak dokarmiali tutaj dziki - mówi pani Marta Czeczuk.

Dziki są sprytne, potrafią na przykład nauczyć się harmonogramu wywozu śmieci - komentują eksperci.

- To są tak zwane śmieciowe czwartki. Jeżeli mieszkańcy wystawiają śmieci do porannego odbioru wieczorem w jakichś niezabezpieczonych kontenerach, na przykład foliowych workach, i są to śmieci z takimi bioodpadkami, to dziki potrafią rozerwać takie worki w poszukiwaniu czegoś smacznego do zjedzenia - informuje Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich - Warszawa. 

Gromadka warchlaków. Umaszczenie kilku z nich przypomina dalmatyńczyki
Gromadka warchlaków. Umaszczenie kilku z nich przypomina dalmatyńczykiLasy Państwowe, Nadleśnictwo Opole

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Małgorzata/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS